(Sambucus nigra)
Je to statnější keř, nebo malý strom dorůstající do výšky 4-5 metrů. Kvete na konci jara a plody tvoří koncem léta. Je to jedna z divokých bylinek, které mají doslova čarovnou moc. Podíváme se detailněji, jak můžeme bez využít.
Sbírají se květy i plody.
Z čerstvých úplně rozvitých květů se vyrábí domácí sirup (viz video níže) – ředí hleny a podporuje pocení, působí dobře při odkašlávání a snižuje horečku. Dále se z květů může vyrobit i víno. Květy můžeme i nasušit. K sušení trháme na polo rozvité květym, protože se při sušení ještě rozvinou a zamezuje se tím opadávání. Sušené květy používáme k přípravě čajů. Lze jej dobře kombinovat se sušeným lipovým květem například proti horečce.
Upozornění:
Plody nebo šťáva z plodů černého bezu se konzumuje převařená. Jinak může dráždit žaludek. Čerstvé plody obsahují sambunigrin, který vyvolává až zvracení. Vařením se odbourává.
LIKÉR Z PLODŮ ČERNÉHO BEZU
Ingredience:
300 gramů plodů
300 ml vody
230-300 gramů cukru
1 vanilkový cukr
1 – 2 lžíce silné černé kávy (turek)
150 ml rumu
150 ml vodky
Postup:
Bezinky povaříme ve vodě 15 minut (není potřeba tak dlouho, pokud si pomůžeme tyčovým mixerem), pak scedíme a vylisujeme (já nechala plody jen rozmixované, necedila jsem ani nelisovala)
Po té přidáme cukr a vaříme dalších 5 minut aby se cukr rozpustil. Pak přidáme vanilkový cukr a kávu. Necháme vychladnout a přilijeme rum a vodku. Po ustátí (cca 2 až 3 týdny) přefiltrujeme do sklenic.
Můžete tam dát ještě společně s kávou a vanilkovým cukrem i kůru z poloviny pomeranče. Já ji tam nedala, ale určitě to plánuji vyzkoušet.
Podle tohoto receptu se vám určitě povede!
Zajímá vás, které divoké bylinky můžete zrovna v tomto období sbírat? V eBooku DIVOKÉ BYLINKY popisuji jaké mají účinky, které bylinky můžete sbírat dle měsíců a taky se můžete inspirovat různými recepty, jak divoké bylinky využít. Vice info si přečtěte TADY >>>