Divizna velkokvětá

(Verbascum densiflorum)

Čeled: Krtičníkovité (Scrophulariaceae)

 

Divizna roste v severní Africe, Asii až po střední Čínu, vyskytuje se po celé Evropě kromě nejsevernějších oblastí. Roste nejčastěji v lomech, na kamenitých svazích, rumištích, v příkopech, podél cest, nebo ve zplanělých zahradách.

Divizna je hustě plstnatá, dvouletá bylina. V prvním roce života vytváří pouze přízemní růžici plstnatých listů. Ve druhém roce života vyrůstá s růžicí listů také až 2 metry vysoká lodyha s květy. Po té rostlina celá zaniká. Tvoří ovšem velmi mnoho semen, která lze použít k výsevu.

Co se sbírá?

Sbírají se květy průběžně od července do září. Květy se rozvíjejí přes noc, za svítání jsou plně rozvinuté a v poledne opadávají. Je tedy nutné je sbírat vždy za suchého počasí a každý den nové květy. Sbírají se jen žluté koruny s tyčinkami bez kalichů. Květy jsou velice citlivé na vlhko, proto se sbírají opravdu při pěkném slunečném počasí. Suší se nejrychleji během dne. Nesmí navlhnout, jinak se znehodnotí.

Usušené květy se právě okamžitě po usušení skladují v neprodyšných nádobách, aby neabsorbovaly zpět vlhkost, papírové nebo lněné pytlíky jsou tedy na skladování sušených květů nevhodné.

Jak poznat diviznu velkokvětou?

Nemusíte se obávat, pokud narazíte na jinou diviznu, než je ta velkokvětá. Diviznu zastupuje více druhů, které se mezi sebou kříží, tak může být někdy těžké narazit opravdu na čistou diviznu velkokvětou. Lze sbírat květy i ostatních divizen, mají podobné účinky. Patří mezi ně například divizna sápovitá, divizna malokvětá, nebo divizna černá.

Léčivé účinky divizny

9408028160_947c825f94Nachlazení

Je vhodné diviznu použít ve formě čaje při nemocech z prochladnutí, které jsou spojeny s dráždivým, suchým kašlem, dále také při suchých zánětech horních cest dýchacích. V ústní dutině také působí protizánětlivě.

Hlavními obsahovými látkami jsou saponiny, třísloviny, sliz a flavonoidy, které se v účinku vzájemně doplňují. Sliz vytváří na sliznici ochranný povlak, který ji chrání před vysušením a drážděním, saponiny a flavonoidy napomáhají rozpouštění hlenů.

Divizna velmi účinně podporuje vykašlávání hlenu, tlumí křeče průdušek a tak se používá hlavně při onemocněních horních cest dýchacích jako expektorans (pomáhá vykašlávat) a při astmatu.

Jelikož diviznové květy mají na sobě mnoho jemných chloupků, které by mohly sliznici dráždit, je vhodné přecedit čaj (nálev) přes plátýnko. Trápí vás suchý kašel nebo vlhký kašel? Divizna je právě jedna z mála rostlin, která pomáhá při suchém i vlhkém kašli.

Trávicí ústrojí

Divizna také působí močopudně, protizánětlivě v dutině ústní a hrtanu, také uvolňuje křeče trávicího systému. Proto ji lze použít při zánětech žaludku, střev či jícnu, a při poruchách zažívání spojených s průjmy.

Hnisavé rány a abcesy

Zevní použití divizny není už tak obvyklé. Lze použít kašovité obklady z květů na hojení bércových vředů a ran. K vnějšímu použití je možné také použít i sušené listy, ze kterých se připraví odvar a ve formě obkladů se přikládá na otoky. Hrst sušených listů se přelije 0,5 litru studené vody a 10 minut se vaří na mírném ohni. Vše se pak scedí a odvar se použije k obkladům.

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů