skola-sebelasky-120x600-2.jpg

Co je to mít se ráda?

Mít ráda sebe sama, vnímáte to jako něco egoistického a  sobeckého, nebo je to přednost?

Na tom, zda má žena ráda sama sebe stojí celá její podstata. Sebeláska není rozhodně nic sobeckého. Žena, která má ráda sama sebe, většinou sobecká nebývá! Naopak častěji oplývá štědrostí a rozdává úsměvy a radost. Sebeláska je velice důležitá. Proč? Je spojená ještě s jednou vlastností. A tou je sebevědomí. Jsou to spojené nádoby. Když není sebevědomí, nemůže vzkvétat sebeláska a naopak.

Kdo je sebevědomá žena?

Uvědomuje si sama sebe  - je Sebe-Vědomá. Uvědomuje si vlastní schopnosti a svou cenu a věří v ně a budoucí výkony. Má pozitivní a reálnou představu o sobě a svých možnostech. Sebevědomá žena svým schopnostem věří a také věří tomu, že může uskutečnit to, co si přeje. Věří, nebo spíše ví, že má svůj život pod kontrolou.

Jak se chová zdravě sebevědomý člověk?

  • respektuje individuální odlišnosti mezi lidmi
  • realisticky si uvědomuje své přednosti i slabiny
  • učí se z vlastních chyb a má schopnost říci "udělal jsem chybu a je mi to líto"
  • má pocit vřelosti a lásky k sobě samému, má se rád i přes to, že dělá chyby
  • rozhoduje se za základě svých přesvědčení, nikoli na základě přesvědčení ostatních nebo dokonce na základě strachu
  • přijímá plně zodpovědnost za vlastní jednání a život, nesvádí omyly na druhé, chybu hledá nejdřív u sebe

Smolařka, nebo dcera štěstěny?

SEBE-LÁSKA  a  SEBE-VĚDOMÍ    ⇒   Díky těmto vlastnostem se člověk chová naprosto jinak, než ten, který je postrádá.  Tyto dvě vlastnosti lidem mění životy. Dá se vlastně říct, že ovlivňují lidem myšlení. Myšlení zase ovlivňuje jejich reakce na určité podněty v životě. Podle toho, jak člověk zareaguje, tak se odvíjí další nejbližší budoucnost. Svůj život si vlastně každý sám vytváří.

Proč jsou někteří lidé spokojení,  úspěšní, zdraví a na co sáhnou, tak se jim vše daří? Tyto pozitivní a dobré věci se jim dějí velice často. Proč jsou zase na druhé straně lidé, kterým se doslova lepí smůla na paty? Je to osud? Opravdu myslíte, že ano? Říká se, že čert kálí na jednu hromadu. Je to pravda. Protože si toho čerta přivoláváme sami vlastním chováním, postojem, činy, reakcemi na podněty. Jedna jediná situace může mít mnoho způsobů, jak se bude odvíjet dál. Přesně podle toho, jak se zachováme. A právě naše SEBE-VĚDOMÍ ovlivňuje to, jak se zachováme!

Smolařka

Žena smolařka i dcera štěstěny mají před sebou večírek - setkání se spolužáky ze ZŠ po dvaceti letech. Co první napadne ženu, která nemá dostatek sebevědomi a sebelásky?

"Jak budu vypadat? No určitě se zase ztrapním. Nemám si vlastně s nimi o čem povídat. Moc se mi tam nechce. Má to cenu, abych tam vůbec šla?"

Smolařka vůbec neví, jestli na večírek půjde, má obavy, jak bude vypadat a jestli se "zase" neztrapní. Spíš se tam upne na nějakou kamarádku, se kterou seděla v lavici a ostatních se raději bude stranit. Celkově se bude chovat upjatě nebo strojeně. Protože myslí neustále na to, jak se vlastně chová a jestli nevypadá blbě. 

Dcera štěstěny

Co první napadne ženu, která má zdravé sebevědomí?

"Jsem na všechny moc zvědavá. Co asi teď dělají a jak se jim daří? Doufá, že přijde co nejvíc spoužáků ať to stojí za to!"

Dcera štěsteny je natěšená, zajímá se o druhé a těší se, že tam bude snad velká účast....má naději, že se dozví něco nového a třeba naváže i novou spolupráci nebo cokoli jiného. Je přirozená a dobře se baví.

Tady máme dva rozdílné postoje. Rozdílné myšlení, které ovšem ovlivňuje i následné dění událostí. Jsou to možná dva extrémy, ale právě ti, co si stěžují stále na smůlu mají sklony k chování právě jako smolařka. Pak budou opravdu smolaři, protože si to způsobují právě vlastním chováním.

pss-728x90-gif2-256.gif