Rýmovník – pěstování a jeho využití

Používá se k zahnání rýmy, hlavně pomáhá rýmě předcházet. Také odpuzuje hmyz a kočky. Tato rostlinka pochází z Austrálie (P. Argentatus) voní hodně po citronech, další druh zase z JV Afriky (P. Amboinicus) voní zase spíše jako oregano a máta. Rýmovníku se obecně také říká molice nebo mexický eukalypt.

Rýmovník (Plectranthus argentatus, Plectranthus amboinicus)

Pěstování

Rýmovník má rád světlejší místo, bez průvanu. Potřebuje lehčí propustnou půdu s přídavkem písku. Snese i méně zalévání, přemokření mu ubližuje – hrozí zahnívání. Velmi lehko koření z uštípnutých řízků ve vodě, je možno si ho namnožit dle libosti. Parádu udělá také ve venkovním truhlíku nebo dokonce na záhonu, pokud nebude na přímém celodenním slunci.

Specifické nároky

V žádném případě bychom jej neměli pěstovat v teplotě nižší než 12 °C. Současně nemá rád ostré polední slunce. Zaštipuje se do kulatého tvaru. Pokud by se nezaštipoval, můžou jednotlivé výhony vyrůst až do délky jednoho metru. Čím víc se zaštipuje, tím více košatí a udržuje se kompaktní tvar. Obrůstá velice rychle.

Co se sbírá

Používají se především listy rýmovníku.

Účinky rýmovníku

 • proti rýmě – pomocí inhalace z rozmačkaných listů napomůžeme k rychlejšímu uzdravení, je doporučován i astmatikům
 • při vysokém tlaku
 • při vysokém cholesterolu
 • při srdečních obtížích
 • při trávicích obtížích
 • dezinfekční účinky

Využívá se čerstvý, sušit se nedá, vydrží velmi dlouho svěží i po utrhnutí. Při potížích je dobré pít odvar z jednoho listu na jeden hrneček. Odvar i mírně dezinfikuje, léčí drobné rány a spáleniny.

Možnosti využití v kuchyni

Lístky rýmovníku je možné využít při vaření podobně jako šalvěj – při dochucení zvěřiny nebo do marinády na grilování masa, do pikantních paštik.

Michaela Maťhová

Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví.

Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY

také eBooku PĚSTUJEME BYLINKY NA BALKONĚ, V BYTĚ A NA ZAHRADĚ

a eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY

Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.

Komentáře

 • Marcová Hana 27.07.2017 12:08

  Měla bych zájem o rýmovník,ale nemůžu ho nikde sehnat.Pocházím z plzeňska,neměl by někdo větvičku?

  Přidat komentář

  * Nezapomeňte na povinné pole.