1. den - jak působí na náš organismus klasický čaj a jak bylinkové směsi?

 

Proč je dobré si sbírat bylinky sami?

Vítejte v prvním dni cyklu BYLINKOVÝCH SMĚSÍ. Zasvětím vás do principů působení bylinek na náš organismus i jako na jednotlivce. Pusťte si video níže, jeho délka je cca 17 minut.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Napište mi do komentářů:

Kdybyste měli napsat jeden poznatek, o který jste se v přednášce obohatili, který by to byl? Napište mi to do komentářů dole.

  1. Miloslav napsal:

    Dobrý večer, Moc hezké a hlavně poučné. Neví zda jsem někdy viděl truskavec, je to plazivá bylinka? A chtěl bych se zeptat na řepík, můžou si chlapy z toho vařit čaj? Moc Vám děkuji a těším se na další výklad. Přejí Vám hezký večer.

    • Hezký den, je právě dost variabilní ve vzhledu. Záleží na tom kde roste, je schopný růst i mezi dlaždicemi a to se plazí po zemi. Pokud roste někde v trávě, bývají to takové trsy, které jsou i po kolena vysoké. Řepík pít určitě můžete, podporuje trávení, tvorbu žaludečních šťáv a celkově podporuje metabolismus. Posiluje správnou funkci jater a žlučníku.

      • Jana napsal:

        Dobrý den, děkuji za rady,které se dají dobře využít pro naše tělo. Měla bych dotaz. Snadno chytnu od nemocných lidí vir. Projeví se mi to vždy stejně, začne mě bolet až pálit v krku, pak se přidají dutiny, takže ucpaný nos, zalehne mi v uších, hlasivky, pak se mi to přemístí na průdušky. Se vším se dokážu vždycky vypořádat až na strašný kašel,který je vlhký. Nejhorší je po ránu a večer. Kašel mi vydrží i měsíc po odeznění všeho předchozího. Teď právě mi zůstal kašel a to jsem měla dvoje antibiotika. Dělá mi problém přechod zima jaro léto podzim. Nachlazena jsem přitom nebyla, nebo si toho nejsem vědoma. Co dělám špatně. Antibiotika jsem měla po dvou letech. Moc děkuji za odpověď.

        • Hezký den,
          je potřeba se podívat na problémy z celkového hlediska. Pravděpodobně máte oslabený organismus, každopádně je třeba mít v rovnováze hlavní stavební kameny – což je dostatek spánku, snížit stres, chodit často do přírody a poslouchat své tělo. Netuším, jakou máte životosprávu, myslím, že by vám mohla pomoci kniha od Mudr. Jana Vojáčka – Umění být zdráv. Je to takové podívání se do světa sebe sama. Na vlhký kašel je dobrá divizna, sléz, truskavec, jitrocel. Možná také potřebujete posílit ledviny, proto máte také často opakující se nachlazení s tak dlouhým průběhem. Důlžežité je také doplňovat vitamín D – teď ho ještě máme ze sluníčka, ale na podzim a v zimě bude důležité jej doplnit. Zdraví Vás Michaela

      • Žaneta napsal:

        Dobrý den. 1 lekce byla zajímavá. Ten truskavec trhám na zahradě jako úporný plevel😏 ani jsem nevěděla že je léčivka 🙂 Dekuji

      • Eva Kaňková napsal:

        Krásný dobrý den. Mohu potvrdit, že když vyrazím na bylinky sama, je to úžasný pocit. A i ten sběr má sám o sobě léčivé účinky. Na jaře jsem měla problémy se žaludkem a na bylinkách všechny obtíže zmizely. Zrovna včera jsem si bylinkařila… Kyprej Vrbice, Řebříček, Mateřídouška, i Třezalku jsem ještě objevila, k tomu ostružiny a na závěr i ten Řepík. Byl už ale odkvetlý. Natrhala jsem si tedy alespoň pár listů. Budou mi k něčemu??

        • Krásný den Evo, určitě těmi listy řepíku nic nezkazíte, každopádně nejlepší účinky má kvetoucí nať. Jsem moc ráda, že Vám bylinky takto hezky pomohly 🙂

  2. Petr napsal:

    Děkuji za info, v čaji je myslím že tein. Prosím Míšo o knihu. Ebooky jsou k ničemu. Knihu hned objednám

    • Ano, je to jinak nazvaný kofein – u čaje se mu říká tein. Knihu tištěnou nemám, uvažuju o tisku delší dobu, ale aby to nebylo cenově drahé na jeden výtisk, vyplatí se to při tisku alespoň 1000 Ks. Což jsou pro mě jednorázově vyšší náklady. Ale už operuju s několika možnostmi, jak to udělat 🙂

    • Rauśerová napsal:

      Děkuji za krásné povídání, pěstují bylinky na zahrádce, takové ty známější, jako máta, meduňka, řebricek, řepik, dobromysl, rozmarýnu, šalvěj. Jdou i divoké bylinky které díky vám poznávám. Děkuji Zuzana

  3. Ľubica napsal:

    Zaujalo ma, že ľadviny a dýchacie cesty sú prepojené a zastrešuje ich jedna bylinka – rdesno ptačí. Ďakujem

    • Hezký den, není to jediná bylinka, ale jedna z těch, které působí na oba tyto směry. Uvedla jsem rdesno zrovna proto, že je tak hojný a všude se vyskytuje. Málo se však o něm ví, že má takové účinky.

    • Zdena Žažová napsal:

      Dobrý den, děkuji za přednášku. Truskavec jsem neznala a tak mám nové informace. Toto platí i o řepíku.
      Super informace je i kombinovat truskavec s natí petržele a celeru. Jinak diviznu používám také na nachlazení, ale zásadně v malém množství a do směsi. Už se těším na další přednášky.
      Děkuji a přeji hezký víkend.

  4. Veronika napsal:

    Propojení ledvin a dýchacího ústrojí, je pro mě novinka a máte pravdu. Sleduji to na manželovi a dceři. Děkuji 🌻🐝

  5. Lenka napsal:

    Dobrý den,
    dělám si čaj z meduňky, máty, dobromysli, měsíčku. Ten pijeme každý večer.
    Prý se tyto byliny mohou pít dlouhodobě. Je to tak?
    Někdy tam přidává kontryhel, nebo při nachlazení černý bez, heřmánek, tužebník, lípu, apod.
    Je to tak v pořádku?

    • Hezký večer, mám taky ráda právě kombinaci meduňka, máta, dobromysl. Ale každý den je nepiju. Pro to nachlazení je to skvělá volba, bez a lípa snižuje horečku a pomáhá odplavovat odpadní látky, protože jsou i močopudné. Tužebník je ještě silnější verze bezu a heřmánek desinfikuje 🙂 Určitě pití té směsi z meduňky, máty, dobromysli a měsíčku dlouhodobě neublíží, ale tělo si pak vytváří na ty látky resistenci. Takže bych to občas přerušila.

  6. Lubica napsal:

    dekuji

  7. Jaroslava napsal:

    Zdravím,bylo to zajímavé obzvlášt otom žemáme snima hovořit. O dedneška budu milá na rýmovník,potřebuji aby rychle vyrostl,budu z něj dělat na zimu meducínu.je výborná,celou zimu jsme nebyli s dcerou nemocné. Těším se na další přednášky

  8. Petra napsal:

    Hezký večer, pro mne je nový poznatek působení tříslovin a flavonoidů. Uvědomila jsem si, že se často setkávám s tím, že se příliš čaj k běžnému pití nedoporučuje, zvláště ne černý. Já mám ráda zelený, ale mám přirozeně nižší tlak a mám pocit, že zelený čaj ještě více tlak snižuje a že v zimě je mi po něm větší zima. V rozumné míře, vzhledem k obsahu tříslovin a flavonoidů, tedy nemůže škodit ani černý čaj. Otázkou je, co je rozumná míra? 🙂 Těším se na přednášku o bylinkách během roku 🙂

    • Může se pít šálek denně, podobně jako káva 🙂 Je to však hlavně o osobních pocitech. Já třeba kávu omezuji, cítím, že mi nedělá moc dobře – hlavně ta klasická turecká. Stejně tak mám i období, kdy mám chuť na černý čaj a nějakou dobu jej piju.

  9. Martina napsal:

    Dobry den, take mam doba rymovnik a zatim ho davam jen tak do bylinne smesi na popijeni pri nachlazeni. Jakou z nej prosim delate medicinu? Moc dekuji predem za odpoved 🙂

  10. Alena Vrzalová napsal:

    Dobrý den, zcela s Vámi souhlasím. Je určitě přínosné , když si bylinky, které potřebujeme, nasbíráme sami. Vkládáme svůj potenciál a svou prosbu. Věřím, že to tak je, ačkoliv je to pro mnohé asi nepochopitelné, ale bylinkářky prostě věří. A další zkušenost, kterou mám, že bylinka, kterou potřebujete, nebo kterou chcete najít, si dříve či později k vám tu cestu najde. Najednou začne růst na místech, kudy chodíte a nebo napak vás něco donutí sejít ze známé cesty, a ejhle, tady je přesně ta rostllinka, kterou potřebujete. Takhle to prostě je.
    Ráda Vás sleduji i na Instagramu, děkuji za cenné rady

  11. Dagmar napsal:

    Děkuji za zajímavou přednášku. Mám zahradu a říká se, abychom pozorovali, jaké plevele na zahradě rostou, ty potřebujeme. Příroda se nám odvděčí takto, že se o zahradu staráme. Nerostl nám na zahradě jitrocel, vždy jsem si ho přála, Až se nám narodila vnučka, a děti bývají nachlazené a nyní máme na zahradě jitrocele dost. Dělávám z něho sirup proti kašli. Míšo, děkuji Vám za Vaši inspirující práci.

    • Krásný den Dagmar,
      ano, je to tak, že se začnou bylinky, které potřebujeme časem objevovat. Já a děti jsme často trpěli záněty horních cest dýchacích a máme tu z těch divokych rostlin hodně taky jitrocel, sedmikrásku – ta je všude, ale u nás fakt hodně po cele zahradě,popenec a ten truskavec 🙂

    • Jana napsal:

      Omlouvám se, že jsem vás zahltila dotazem,ale moc mě to trápí. Jinak si sbírám meduňku, diviznu, černý bez a někdy i líp, když stihnu. Ze všeho mám vždy velkou radost, jak říkáte. Taky mluvím doma na kytky, tak jako i na všechna zvířata co doma máme.

  12. Lenka napsal:

    Dobrý den,
    myslím že existuje nějaký ,,projekt“, kde si mohou ,,mladí, začínající…“ umělci, spisovatelé apod. založit tzv. ,,sbírku“, kam jim jejich příznivci fin. přispívají částkou podle svého uvážení a ti ,,mladí“ pak mohou např. vydat knihu, (uskutečnit koncert, vystoupení) aj.“ na což by sami neměli dostatek fin. prostředků. Omlouvám se, nevím přesně, jak se to jmenuje, ale již jsem o tom několikrát četla. Možná že někdo ze sledovatelů Vašich videí by vědět konkrétnější informace…

  13. Ano, je to portál Hithit 🙂

  14. Jana napsal:

    Děkuji za příjemné a zajímavé povídání o bylinkách.

  15. Petra napsal:

    Propojení ledvin a dýchacích cest 🙂

  16. Eva napsal:

    Málo viem o stavikrve vtacom a rastie mi v záhrade . Doteraz som ho prehliadala a trhala ako burinu. Teším sa na ďalšiu prednášku, doplním si vedomosti, zaujímam sa o bylinky a zbieram si na čaj.

  17. Iva napsal:

    Moc děkuji za přínosné informace. Sbíráním divokých bylinek se věnuji 2 roky a souhlasím s tím, že jejich konzumací se stáváme odolnější. Též do nás přechází ta jejich divokost, takže jsme více ve své síle a nenecháme se tolik ovlivňovat druhými. Tolik jich ještě neznám, např. truskavec jsem neznala. S vlastním pěstováním, ale teprve začínám od letošního jara, odkdy mám k dispozici záhon na komunitní zahradě. Tam mám dobromysl, celkem se mu daří, ale na hodně listech se objevily tečky. To je plíseň? Nyní se tolik neobjevují. Dále tam mám rýmovník. Je pravda, že přes zimu nemá na záhonu zůstat? Další 2 rýmovníky mám v květináčích doma a používám na čaj nebo pár lístků přidám i do salátu 😊

    • Hezký den, ano, přesně tak je to s těmi divokými bylinkami, vystihla jste to hezky 🙂 Na té dobromysli teď být tečky můžou, na podzim už rostlina začne zatahovat a přezimuje jen v podobě kořenů. Na jaře se odstraní stará část uschlé rostliny a vyraší z kořenů nová. Také se na rostlině zvlášť dobromysli přiživují křísci – je to savý hmyz. Ale nemusíte se znepokojovat, jak říkám, dobromysl do zimy usychá, přežívá do jara kořen a na jaře vyraší znovu.

      Rýmovník je rostlina, která v našich zeměpisných šířkách nepřezimuje – mráz jej spálí tak je potřeba jej mít doma.

  18. Vladimíra napsal:

    Důležitá byla informace o propojení ledvin a dýchacích cest. A o osobním hledání a sbírání bylin z důvodu propojení. Miminka že dobře spí po koupeli z mateřídoušky.

  19. Jitka napsal:

    O rdesnu jsem okrajově věděla, ale velice děkuji za nově nabyté informace, hned jsem na něj běžela.. 🙂

  20. Imo napsal:

    Děkuji za hodnotný úvod do bylinkových směsí. Jsem takovej pokročilej začátečník důchodce. Chci s manželkou sbírat bylinky, jednotlivé jich sušit a uskladňovat v tmavých láhvích a pak jich kombinovat podle nemocí, na které jich pak použijeme. Těším se na další díly.

  21. Markéta Sedláčková napsal:

    Dobrý večer, líbila se mi informace, že s bylinkou, kterou si sama najdu, se tím pádem zkontaktuji a že je to ta ona pro mě. To je krásně pojato a věřím, že to tak funguje. Celá přednáška byla super. Děkuji.
    Prosím nějaký bylinkový typ při nadýmání?
    Díky.

  22. Renata napsal:

    Velice podnětné informace o bylinkách, také je velmi miluji, sbírám co u nás roste a na pití je střídám, moc je nemíchám spíše je užívám samostatně, truskavec také neznám, jinak základní bylinky pěstuji na zahradě něco v květináči, něco mně doveze kamarádka, co u nás neroste.

  23. Milena Gančárová napsal:

    Dobrý den truskavec znám,ale o jeho léčivých schopnostech jsem moc nevěděla.Bylinky si zbírám a suším.Mám problém s játry a tak jsem si dělala směs:bršlice,pampeliška,kopřiva.Někde jsem se dočetla,že se bršlice nemá sušit,proč,to už tam nepsali.Nevíte o tom něco?Vaše video se mě líbilo.

    • Hezký den, protože se pak z bršlice vytrácí většina účinných látek, je dobré dělat tinkturu z oddenků – jdou trhat dost těžko, jsou hodně křehké a lámou se – já z nich dělám špenát a mrazím ji i do zásoby na špenát třeba v zimě 🙂

  24. Silvia napsal:

    Zaujímavá bola pre mňa informácia o sympatiách k bylinkám a ich individuálnych účinkoch na človeka, každý si neomylne nájde to, čo potrebuje, a nemusí sa upínať len na popísané účinky a nútiť sa k pitiu napr. keď mu tá bylinka nechutí.. Super❤️

  25. Dagmar napsal:

    Hezky udělané,zajímavé informace o rozdílu čaje a bylinkových „čajů“

  26. marie hamzová napsal:

    Milá Míšo, sleduji vás od začátku.
    Moc děkuji za vaši záslužnou práci.Bylinky mě chytily za srdce.
    Vyrábím sirupy a tinktury. Teď bych se ráda i pustila do mastiček.
    Mám radost, když někomu mohu poradit a nebo pomoct.
    Vážím si vašich rad. Jsou pro mne velmi cenné.
    Přeji vám hodně úspěchů a těsím se na každičký příspěvek od vás. Krásné léto a mějte se báječně.
    Marie

  27. Angelika napsal:

    Dobrý den,potřebovala bych něco na posilnění ledvin,Jančův ledvinový jsem pila a myslím,že není dobrý to opakovat často,protože jsem s přestávkama jela snad rok.Díky,jinak videjko moc pěkný Angelika

    • Hezký den, můžete zkusit tuto směs:
      2 díly natě celíku zlatobýlu nebo zlatobýlu kanadského
      1 díl natě přesličky rolní
      1 díl rdesna ptačího – truskavce

      Nevím teď co je obsaženo v čaji od Janči, předpokládám, že tam je taky ten zlatobýl, tak abyste nepila zase i tuto bylinku, jde ji zaměnit za svízel syřišťový. Právě jak míchat a obměňovat směsi učím v online-kurzu SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU 🙂

  28. Věra napsal:

    Povídání s rostlinami a vůbec přírodou, zvlášť když se jdu projít do lesa (pro náhodného kolemjdoucího vypadám asi jako blázen) mám ve zvyku – cítím se takhle dobře a v pohodě. Ale i s věcmi se dá komunikovat – pozdravím chaloupku když přijedu, pohladím sporák aby věděl, že hospodyně je zase tu (odvděčí se jasným plamenem a kouřem který stoupá poslušně do komína) a věří tomu, že jak se člověk chová ke svéu okolí, tak se to okolí chová k němu – jen občas mezi lidmi to tak docela neplatí.
    Bude možné se k vašim přednáškám vracet? Mám vaše povídání ráda, na chalupě si pár bylinek pěstuji (máta, meduňka, několik druhů dobromysli, šalvěj…) Letos jsem pro sebe objevila kontryhel – roste mi v louce a chutná mi. Mám neuropatii dolních končetin a zároveň kožní změny na nohách a pití kontryhele mi pomáhá.

    • Krásný den a děkuji Vám za milý komentář 🙂 Určitě se k přednáškám vracet můžete, jen je potřeba dobře schovat e-mail s odkazy na přednášky. Stačí si ponechat ten třetí s poslední přednáškou, protože tam uvádím i odkazy na přednášky předešlé.

  29. Jarmila napsal:

    Dobrý večer,děkuji mnohokrát za poučné rady,pila jsem vždy čaj z divizny samostatně,z lípy taktéž atd.
    Chtěla jsem se Vás zeptat dnes jsem narazila na řebříček,ale s růžovým květem – nádhera, je také léčivý.
    Chci se přidat také ke koupi knihy pouvažujte,jinak Vás velice ráda poslouchám a učím se,šruchu ted používám často díky Vám.

    • Krásný den, ty sytě růžové řebříčky jsou okrasné, tak ty se k léčbě neužívají, ale pokud máte na mysli řebříček nakový narůžovělý, ten divoký, tak ano, opravdu takové zbarvení mít může a léčivý je také 🙂

  30. Ingrid napsal:

    Super, premyslený postup vedomosti, teším sa na ďalšie video

  31. Rúžena napsal:

    Hezký den.Věnuji se jako začátečnice bylinkám,Je veliká pravda kterou jste řekla a to že není nic příjemnějšiho než se za bylinkami vydat.Ale k tomu je musíme opravdu poznat.Mám vysoká tlak a užívám tinkturu z hlohu,snad mi pomúže.Těším se na sledování vašich přednášek.Posílám velké díky .

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů