Pěstování zeleniny s bylinkami bez chemie

Zde proběhlo vysílání - záznam ze dne 13.4. 2024 v 19:00

Vysílání se v daný den a hodinu samovolně spustí. Pokud chcete vidět video přes celou obrazovku, najeďte kurzorem myši na video a vpravo dole je ikona čtverečku - klikněte na něj a zobrazí se vám video přes celý monitor.

Záznam bude k dispozici do neděle 21.4. 2024.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Shrnutí náplně webináře

 • Které zeleniny společně pěstovat? Jednotlivé plodiny mají mezi sebou větší nebo menší snášenlivost a tak je dobré upozornit na to, které si společně vyhovují a nebo i navzájem podporují.
 • Prezentace nejčastějších škůdců - ukážu vám obrazovou prezentaci s komentářem o škůdcích, kteří nejčastěji napadají naše plodiny
  Které bylinky je vhodné s plodinami pěstovat? Mnoho bylinek také podporuje růst zeleniny, dokonce je mohou ochraňovat i před chorobami a škůdci. Bylinky, které si pěstujeme na zahradě nebo v nádobě můžeme využít i v kombinaci s plodinami tak, aby je bylinky ochránily a podporovaly.
 • Divoké bylinky jako naši pomocníci - mezi běžně dostupnými bylinami jsou také ochranitelé, které dokážeme využít v ekologické ochraně plodin a ke hnojení.
 • Tipy na ekologické přípravky a hnojení - na několika příkladech vám ukážu, jak si můžete přípravky a hnojiva z bylinek vytvořit.
 • na konci vysílání vám ještě představím kurz HARMONIE V ZAHRADĚ, ve kterém pak můžete se mnou dál pokračovat a s konkrétními návody na pěstování plodin a bylinek bez chemie. Nahlédneme dovnitř kurzu!
 • Proběhne také losování o kurz HARMONIE V  ZAHRADĚ, tak buďte při tom, třeba vylosuji zrovna vás!

Máte dotazy?

Mnozí z vás jste absolvovali minikurz JAK PĚSTOVAT PLODINY A BYLINKY BEZ CHEMIE. Napadá vás ještě něco, co byste chtěli vědět? Napište mi do komentářů níže, budu během vysílání na dotazy odpovídat.

 1. Soňa napsal:

  Bedete ňekdi vysílá zase ti repelenti z bylinek co byli v lony.Všechno jsem to nastihla zapsat.

 2. Zbyněk napsal:

  Dobrý den,
  nejvíce mne trápí svilušky ve skleníku na okurkách.

 3. Šárka napsal:

  Jsou byliny, které by chránily cibuli, pórek před vrtalkou cibulovou ?
  Jak chránit zeleninu před molicí ?
  Děkuji za odpověď.

  • Vrtalku cibulovou a pórkovou odpuzuje afrikán nebo měsíček. Chce to hned na začátku sezóny je nasadit k těmto cibulovinám. Fungují jako prevence, aby tam nelétal ten dospělec a nekladl vajíčka.
   Co se týká té molicee, funguje dobře ten postřik, který jsem uváděla na bázi oleje a octa. Pokud máte tu molici ve skleníku, nebo foliovníku – vysaďte tam lichořeřišnici, odpuzuje molici.

 4. Lenka Albrecht napsal:

  jak se zbavit rzi na rybízu?

  • Rez rybízová má stejného mezihostitele jako rez hrušňová – Nejčastějším hostitelem je jalovec obecný nebo thuje. Proto se nevyplácí vysazovat tyto dva stromy v těsné blízkosti. Avšak výtrusy houby se mohou šířit větrem, a to na vzdálenost i několika kilometrů, takže rzi se jen tak neubráníme.
   Rez pohárovitou způsobuje houba Puccinia ribesicaricis. K infekci dochází brzy na jaře. Houba se usadí na spodní straně listové plochy a poté se šíří po celé rostlině. Na začátku vývoje je těžké onemocnění odhalit. Listy začínají rezavět na začátku června a opadávají v polovině léta. Postižené listy je potřeba otrhat, shrabat i ty opadané a spálit. Pak keř můžeme následně ošetřit:
   Mýdlo se sodou. V 10 litrech vody zřeďte 0,5 ks strouhaného mýdla na praní a 120 g sody. Činidlo se míchá, dokud se všechny složky nerozpustí. Nastříkejte keře a půdu kolem nich.
   Cibulovo-česnekový nálev. 0,5 kg česneku a 0,5 kg cibule se mele v mlýnku na maso spolu se slupkou. Vzniklou kaši zalijeme 10 litry vody a necháme 2 dny vyluhovat. Poté se infuze filtruje a používá se k postřiku rostlin
   Ošetřujeme i preventivně, pokud víme, že rybíz byl třeba napaden v minulém roce, tak už preventivně uděláme postřik, aby se rez nemohla uchytit. Je potřeba stříkat hlavně ze spodní strany listů.

 5. Marta napsal:

  Po presadení sadeničiek s pravými lístkami sa zastavil ich vývoj. Dva týždne bez zmeny /paradajka, paprika, zeler/. Kde môže byť príčina a ako ich podporiť, aby o mesiac mohli ísť do voľnej pôdy silné a odolné?

  • Hezký večer, jak jsem již řekla na webináři, může to být špatným substrátem, velice nevhodný je právě ten klasický zahradnický substrát, mám podobnou zkušenost – rostliny vyklíčily, ale pak už dál nerostly. Jakmile jsem použila výsevní substrát, problém byl vyřešen. Každopádně může to být i teplotou, ale předpokládám, že máte doma více jak 20 stupňů i když u okna může být někdy v noci chladněji – pokud nemáte pod oknem topení. Podívejte se teda na to, jaký máte substrát a jaká je teplota.

 6. Katka napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda funguje nějaká rostlina jako odpuzovač hryzců. Děkuji a přeji krásné jarní dny.

 7. Angelika napsal:

  Dobrý den Míšo,chtěla bych vědět,které bylinky a zelenina se navzájem ovlivnují do plusu
  Děkuji Angelika

 8. Miroslav napsal:

  Dobrý den, bude video možno stáhnout do PC, nebo bude k disposici jeho záznam na webu?
  Děkuji Miroslav Havel

 9. monika napsal:

  Ahoj. Je možné pestovať bylinky v byte v kvetináči? Ak áno, ktoré? Mám slnečnú stranu. Vďaka a veľa zdravej úrody prajem.

 10. Iveta napsal:

  Dobrý den, já bych se zeptala na pěstování bylinek doma-zda musí být nutně u okna,nebo mít nejaké přisvětlení.Často větrám, musela bych je sundavat, máme úzký parapet.Děkuji.

  • Hezký den, u okna je to lepší, přirozené světlo umělým přisvětlením moc nenahradíte. I když možné to je taky. Existují takové speciální pěstební boxy na bylinky se zářičem. Nemáte možnost je mít na parapetu na okně z venku? To by bylo úplně nejlepší, pořídit nějakou konstrukci na zavěšení truhlíčků nebo květináčků zvenčí. Tam se jim bude dařit ještě lépe.

 11. Eva Preislerová napsal:

  Máte, prosím, zkušenosti s vlaštovičníkem a jeho využitím proti bradavicím? Je složité z něj udělat tinkturu?

  • No je možné tinkturou bradavice zlikvidovat, chce to trpělivost. Sbíráme celý vlaštovičník i s kořenem, nasekáme ho na menší kousky a naložíme do alpy. necháme macerovat 3 týdny – je tam uložený fakt na husto, ale tak, aby byl potopený, ale nečouhal. Poté scedíme do lahviček a užíváme zevně dle potřeby i několikrát denně. Pozor – tinkturu si označte, ať nedojde k požití – vlaštovičník je jedovatý.
   Aplikujte jen na bradavice, na zdravé kůži by mohl způsobit podráždění. A jak už to u bylinných preparátů bývá, je potřeba se obrnit trpělivostí a nečekat zázraky na počkání, může to nějakou dobu trvat, 😊🙏

  • Iveta napsal:

   Dobrý den, děkuji za odpověď. Zvenku parapet mám,jde mi o to,jak je pěstovat i v zimě. To jsem zapomněla napsat. 😐

 12. Eva napsal:

  Ahoj, neviem, či som to zachytila správne. Sú v kurze aj fotky, podľa ktorých rozoznám, ktorý škodca mi napadol rastlinu? A venujete sa aj nejakým okrasným rastlinám, respektíve funguje to aj na kvety? Ďakujem za odpoveď.

  • Hezký den, ano, je tam galerie škůdců, i na rostlině a je tam i galerie chorob – fotografie, jak to vypadá, když jsou napadeny konkrétním škůdcem nebo chorobou, popisuji tam, při jakých podmínkách choroby vznikají a jak se proti nim bránit. Ano, většina chorob a škůdců napadá i okrasné květiny a je možné je ošetřit stejně, jako zeleninu.

 13. Marie Masaříková napsal:

  Dobrý večer, dá se nějak bojovat s lišejníkem na keři?

  • Hezký večer, lišejníku se daří ve vlhčím prostředí, je tedy potřeba strom nebo keř více prosvětlit – ostříhat přehuštěnou korunu, nebo výhony, pokud se jedná třeba na keři rybízu. Nejúčinnějším a nejjednodušším způsobem, jak se zbavit neestetických lišejníků, je jejich opatrné seškrábání. Je potřeba odstranit lišejníky opatrně kartáčem ještě koncem listopadu a následně postříkat kmeny a silné větve vápenným mlékem, nebo nějakým měďnatým postřikem. Nikdy neseškrabujte nožem, hrozí, že poškodíte kůru.

 14. Jaroslava napsal:

  Bylo by možné, aby byl kurz „Harmonie v zahradě“ přístupný delší dobu než pouze jednu sezonu? Myslím, že bychom se chtěli k těmto informacím vrátit i v dalších letech 🙂 Děkuji

  • Je na dva roky – protože je do konce dubna roku 2026. Navíc všechny praktické materiály jsou připraveny k vytištění, jsou tam informace uloženy do formátu PDF – plány setí a výsadby, recepty na řešení chorob a škůdců. Ten, kdo už jednou kurz zakoupil, tak bude moct po vypršení pokračovat i nadále jen zhruba za poloviční cenu na další 2 roky.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů