ZDE PROBĚHL WEBINÁŘ - BYLINKOVÉ SMĚSI

Záznam ze dne 21.9. 2023 v 19:00 už není k dispozici. Je součástí balíčku přednášek Bylinky a bylinkové směsi. Můžete je mít za hubičku 🙂

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Můžete mi sem do komentářů klást otázky a já na ně budu na konci vysílání odpovídat 🙂

 1. Jiřina Nakládalová napsal:

  Jak zpracovat stébla od listů, květů lichořeřišnice když listy suším na čaj , dají se sušit i květy nebo je lepší je nechat dozrát na semena a pak naložit do alkoholu stačí 52% víc neseženu ? Mám takto naloženy i listy, květy na tinkturu – bude to stačit?
  Děkuji za zprávu

 2. Mária napsal:

  Dobrý deň. Používam Kostihoj lekarsky, ktorý strúham na plastovom strúhadle, zalejem ALPOU, stále je vo fľaši. Nezlievam ho. Používam hlavne na kolená. Natiahnem na nej strecovu potravinársku fóliu. Pýtam sa preto, prečo sa má po vylúhovaní zlievať.
  Ďakujem, za odpoveď čo si o tomto postupe myslíte.

 3. Irena Vacková napsal:

  Chtěla bych se zeptat na míchání bylin do směsí. Konkrétně na slézy a topolovku. Já z nich dělám macerát. Když se dají do směsi s ostatními bylinami a udělá se z nich nálev, získáme z nich slizovité látky? Slizovité látky se prý teplem ničí. Nebo se získají jiné látky, které se při maceraci ve studené vodě neuvolní? Stejný dotaz je vlastně i na diviznu a list jitrocelu: Je správné je použít na macerát nebo na nálev? Nebo lze použít na obojí? Jestli ano, která forma zpracování je účinnější?

 4. Irena Vacková napsal:

  Další dotaz se naopak týká bylin, které by měly přejít varem, aby se z nich uvolnily potřebné účinné látky. Konkrétně se ptám na přesličku a kořen pampelišky. Jestliže je dám do směsi – třeba přesličku do směsi na ledviny – můžu z té směsi udělat odvar? Nezničí var účinné látky ostatních bylin ve směsi? Jestliže udělám „jen“ nálev, vyluhují se mi účinné látky, konkrétně křemík, z přesličky? Totéž je i dotaz na kořen pampelišky v jaterním čaji. Kořeny by se přece měly užívat ve formě odvaru? A jak to je s kapslovanými pomletými bylinami. Když je vlastně sním, dokáže si organismus účinné látky z rostlin vytáhnout? Je fakt, že bylinky nejraději okusuji čerstvé :-). Ale jestli jsou pomleté a „snězené“ účinné, nevyprchají z nich právě tím mletím po určité době prospěšné látky?
  Děkuji předem za odpovědi

 5. Eva napsal:

  V jakou dobu se maji byliny sbírat? Je pravda, že je to různé? Např. divizna dopoledne , měsíček kolem 14 hodiny…a jen za slunečného počasí?

 6. Marie Macková napsal:

  Mám obecný dotaz.. mám nasusene bylinky .. třebas plicník lékařské a prvosenku z loňského roku .. je možno použít na čaj? Nebo raději vyhodit? Skladují ve sklenících hermetický uzavřeno. Děkuji.

 7. Milada napsal:

  Na přednášce bylinkářky v lázních bylo řečeno, že není správné dávat bylinky do Alpy, ale do čisté vodky či lihu. Mohu znát Váš názor? A ještě druhý dotaz: jsou některé bylinky, které lze užívat neomezeně (bez přestávky)?

 8. Dáša napsal:

  Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, jestli se může při užívání statinů používat čaj z řepíku?

  • Hezký den, tak jsem nenašla nikde žádné podložené informace, že by se řepík neměl při užívání statinů. Každopádně ve svých účincích má vliv na snižování cholesterolu, ovšem ten mechanismus asi bude jiný, než jsou ty léky. Možná by nebylo od věci se domluvit s lékařem, že by vám udělal kontrolní měření cholesterolu po týdnu pití čaje z řepíku společně s léky, jak by to vypadalo.

 9. Dáša napsal:

  Ještě se chci zeptat, aktuálně si suším celík zlatobýl – i s natí – je i nať léčivá, nebo mám na čaj jen otrhat suché květy?

  • No ten zlatobýl se může užívat ta horní část nati s květy, takže nemusíte květy otrhávat. Určitě bych už tam nedávala tu prostřední a spodní část, kde už je jen stonek a listy. Jen tu vrcholovou část s květy.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů