Jak vypěstovat bylinky doma a na balkoně

Vytvořte si bylinkovou zahrádku na balkoně nebo přímo ve vaší kuchyni.

 

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Jak vás to můžu naučit se dozvíte v tomto 5 minutovém videu.

Online-kurz je zrovna uzavřen. Otevírám jej zase v březnu roku 2025.
To bude co nevidět! Zapište se na čekací listinu a dám Vám včas vědět.
 
Navíc dostanete VIP cenově zvýhodněnou nabídku, kterou budete mít jen Vy.

Často se z různých článků dozvídáme o tom, že je možné pěstovat bylinky na balkoně nebo dokonce i v bytě. Většinou se však na konci většiny článků o bylinkách dočteme pouze toto:

"Ano, tyto bylinky si můžete kromě jiného vypěstovat i doma nebo na balkoně" 

MÁ TO JEDEN HÁČEK - NENÍ UŽ ŘEČENO JAK.

Proto pak při pokusu o výpěstek v květináči bylinky nevypadají podle našich představ. V čem je zádrhel?

Bylinky v truhlících či květináčích potřebují naprosto jinou péči než ty na záhonech. Nejste si jisti, zda se vám podaří bylinky vypěstovat tak, aby byly k užitku a radost na ně pohledět? 

Ano, jde to, můžete mít funkční minizahrádku doma nebo na balkoně. Ale chvíli to trvalo, než jsem zjitila, co opravdu bylinky v nádobě potřebují. 

Proč bylinky v nádobách?

Bylinky bývají pěstovány hojně na zahrádkách venku, ale toužila jsem po čerstvých bylinkách i později na podzim nebo i v zimě. A chtěla je mít rychle na dosah.

Vím, že mnoho z vás řeší právě to, že sice zahrádku máte, ale na chatě nebo v zahrádkářské kolonii. Dostanete se tam jen párkrát v týdnu nebo jen o víkendu no a pokud tam zrovna nejedete, tak čerstvé bylinky po ruce zrovna nejsou. 

Nebo ani zahrádku nemáte a rádi byste bylinkovou minizahrádku měli aspoň na balkoně nebo za oknem. 

Je to tedy složité nebo jednoduché?

Bylinky v nádobách už pěstuji několikátým rokem a dnes můžu říct, že to opravdu možné je. Jak na balkoně tak i doma. Během těch let jsem zjistila, že každá bylinka potřebuje trochu něco jiného.

Ikdyž jsem se snažila najít o pěstování bylin v nádobách co nejvíce informací, ze začátku jsem se potýkala s neúspěchy. Informací o tomto způsobu pěstování je totiž tak málo, že jsem se rozhodla to prostě zkusit na vlastní pěst. Postupnou praxí jsem přicházela na to, kde dělám chyby. 

S čím vám v kurzu pomůžu?

Podívejte se, s jakými problémy se klienti často potýkají při pěstování bylinek, určitě jste na ně narazili i vy:

🌿 Stalo se mi, že na jaře bylo v květináči na balkoně jen suché torzo z bylinky, která tam rostla loni - to mi asi uhynula, že? ..... pak se za pár týdnů dozvídám, že vyhodit to byla chyba, protože mi nikdo tehdy neřekl, že ona na jaře začne růst znova ...🙄🌿 Ty co jsem na zimu ostříhala, tak jsem je vlastně zničila, které se můžou stříhat? A jak hodně?

 • Jak hluboko semínka vysévat? Jak na husto?
 • Můžu některé vysévat rovnou do truhlíku na balkon, nebo je musím všechny předpěstovat doma?
 • Jak je to vlastně s tím přesazováním sazeniček? Kdy je můžu dát ven na balkon? Co mám dělat, aby byly krásné a dál rostly?
 • A které bylinky můžu na balkoně zazimovat a které dát domů?

Proč je dobré si vypěstovat vlastní bylinky?

Bylinky zakoupené v supermarketech jsou určeny na přímý konzum a málokdy se podaří je pěstovat doma dál. Byly vypěstované ve sklenících, kde panují naprosto rozdílné podmínky, než u mě nebo u vás doma. Proto pak tyto výpěstky doma nerostou.

Při pěstování vlastních bylinek je už od malinkých zvykáme na prostředí, ve kterém se nacházejí. Mají pak úplně jinou strukturu i vůni. Navíc je to ohromná zábava a radost, vypěstovat si svoje - s mými návody to dokáže opravdu každý!

Kdo jsem?

Jsem Ing. Michaela Maťhová a naučím vás, jak se stát úspěšnými pěstiteli bylinek v nádobách.

Specializuji se na pěstování, sběr a využití bylinek a dělím se o své zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví.

Provedu vás v kurzu krok za krokem, jak vůbec můžete s pěstováním bylinek začít, co a jak máte dělat nebo nedělat od zasetí semínka (vysazení sazeničky) až po samotné sklízení. A to na balkoně a v bytě.

 

Mám pro vás online-kurz

PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH

Teď už vím jak na to a překvapilo mě, že lze bylinky doma sklízet i několikrát. Vypracovala jsem o tom podrobné návody.

Co vám kurz přinese a co se naučíte?

 • Jak bylinky pěstovat i když nemáte zahradu
 • Které bylinky jsou vhodné pro pěstování v bytě + léčivé pokojovky
 • Které bylinky je dobré pěstovat ze semen a které si pořídit ve formě sazeničky
 • Jak se o bylinky starat během sezóny, jak je sklízet
 • Jak se starat o bylinky v nádobách na balkoně nebo terase
 • Recepty jak bylinky využít při vaření i pro zdraví a krásu
 • Jak předcházet chorobám a škůdcům a jak je odstranit ekologicky
 • Podrobný herbář s obrázky i s popisem účinků každé bylinky

Naučíte se byliny vypěstovat od semínka, nebo také vybrat správně sazeničky a vytvoříte si malou oázu, která bude funkční a krásná zároveň.

Já jsem s kurzem velice spokojená, vůbec by mě nenapadlo, že mě to tak chytne. Bylinky jsem nikdy nesbírala ani nesušila a teď toho mám spoustu. Pěstuji všechny, které byly v kurzu. Jsem zvědavá jestli mě přežijí i zimu. Tento kurz určitě ráda doporučím dalším. Čechová Soňa
Soňa Čechová
Myslela jsem, že zhruba vím, jak bylinky pěstovat. Tímto kurzem jsem ale zjistila, že jsem neměla ani tušení. Je velmi dobře strukturovaný a logicky rozdělený do jednotlivých modulů. Oceňuji i podrobný herbář, abych nemusela účinky jednotlivých rostlin hledat zvlášť a výborná je také část s recepty.
Ivana Dobiášová

Moduly kurzu

MODUL 1 - Výběr bylinek, nádob a substrátů

Zorientujete se, v jakých nádobách bylinky předpěstovat a jaké nádoby jsou vhodné k dopěstování bylin. Povíme si o substrátech, které jsou vhodné pro výsev, pro suchomilné a vlhkomilné bylinky.

MODUL 2 - Výsev bylinek a podmínky

Jak vysévat hluboko a jak na husto, kdy do sadbovačů a kdy do květináčků. Jaké podmínky klíčícím rostlinkám vytvořit.

Zaměříme se také na nejčastější problémy s předpěstování hlavně z hlediska chorob.

MODUL 3 - Pikýrování a přesazování

V jaké fázi se rostlinky pikýrují? Ukážeme si, jak správně přesadit rostlinky ze sadbovače do květináčů dle druhu bylin.

Každá bylinka roste trochu jinak a potřebuje specifický postup při pikýrování.

MODUL 4 - Výsadba sazenic

Jak sazeničky správně vybírat?

Naučíte se bylinky společně kombinovat do jedné nádoby, podle toho jaké vyžadují podmínky. Ať už to budou sazeničky už vámi vypěstované nebo zakoupené. Názorně vám ukážu, jak můžou takové bylinkové truhlíky vypadat.

MODUL 5 - Péče o bylinky doma a na zahradě

V posledním modulu si popíšeme péči o bylinky během sezóny. Péče o bylinky v bytě je jiná, než když je máme na terase nebo na balkoně.

Ukážeme si, kdy bylinky sklízet, jak je stříhat a taky jak je připravit na zimu. Řeknu vám, které bylinky tvoří semínka a jak je sebrat, abychom je mohli zase příští rok zaset.

Předvedu vám, jak bylinky množit také pomocí částí rostlin.

Praktické části

 

Každý modul se skládá z lekcí a je zakončen praktickou částí s videi

Praktická část zahrnuje názorné ukázky nádob, substrátů, výsevu, pikýrování jednotlivých druhů bylin, výsadbu  a  mnoho další inspirace.

Audio-poslechy

 

Všechny lekce jsem namluvila

Pokud se vám nechce všechno jen číst, tak si můžete jednotlivé lekce i poslechnout. Každá lekce je namluvená o délce 10 - 15 minut. Pak se do členské sekce podíváte jen na přidané fotografie k lekcím a na návodová videa v praktické části.

Pracovní listy

 

Chci vám všechno co nejvíce zjednodušit

Nejdůležitější části z jednotlivých lekcí jsem shrnula do pracovních listů, které si můžete vytisknout. K nim se pak budete moci kdykoli vracet, když si budete chtít něco připomenout, pokud nebudete zrovna potřebovat vidět nějaké video 🙂  

Hodnota kurzu

5060 Kč  

V této hodnotě dostáváte manuál krok za krokem, s návodovými videi a k tomu moji podporu. V 10 týdnech se naučíte pěstovat bylinky u vás doma, nebo na terase.

Živé přednášky a workshopy v délce zpravidla 2 dnů bývají vyčíslené na podobnou hodnotu. Avšak množství informací, které je možné předat v tak krátké době je velmi omezené. Navíc zde většinou v ceně není započítána doprava.

Navíc je jasné, že pokud si nedělají účastníci kurzu poznámky, většinu přednášky časem zapomenou. Vy se můžete ke kurzu kdykoli vracet.

Jak kurz vypadá a jak probíhá?

 • Je to online kurz - tedy všechny informace budete mít k dispozici z vašeho počítače z pohodlí domova.
 • Jednotlivé moduly budu postupně otevírat a vždy vás na to upozorním e-mailem nebo ve facebookové skupině.
 • Každý modul obsahuje úvodní část, kde shrnu, co se v něm naučíte a pak jsou v něm obsaženy lekce. Každý modul má 2-3 lekce a je zakončen praktickou částí s videi.
 • Kurz otevírám vždy jednou ročně a trvá od otevření prvního modulu po poslední modul zhruba 9 - 10týdnů. Jednotlivé moduly otevírám postupně. Po jeho zakoupení budete mít on-line kurz po dobu 2 let a můžete se ke všem informacím vracet podle potřeby.
 • Během kurzu jsem vám k dispozici - radím vám s problematikou pěstování a využití bylinek v nádobách, odpovídám na dotazy - můžete mi napsat do FB skupiny nebo na e-mail, kdyby jste potřebovali s něčím poradit a to i po otevření všech modulů a skončení kurzu.
 • Jelikož to hlavní pěstování trvá až do podzimu, budeme spolu neustále v kontaktu.
 • Online-kurz budete mít na 2 roky, tedy do konce března roku 2026.

Nahlédněte dovnitř kurzu - po klinutí na obrázek jej zvětšíte

 

Možná vás ještě napadají další otázky

 

 • Budu mít na to čas? Nehrozí že něco nestihnu?
  Nemusíte se obávat, moduly otevírám v předstihu, to znamená, že budete mít čas alespoň týden na to si každý modul projít a naplánovat jednotlivé kroky
 • Kolik času mi to denně zabere?
  Záleží na tom, kolik bylinek se rozhodnete pěstovat a zda jste začátečníci nebo pokročilí pěstitelé
 • Až skončí kurz, budu se moci k němu vrátit?
  Ano, kurz máte na dva roky, pokud jej budu během té doby aktualizovat, tak i vy nové informace uvidíte. Můžete si jej zopakovat bezplatně s dalším během příští rok.
 • Pro koho je kurz určen?
  Pro toho, kdo chce mít bylinkovou zahrádku v nádobách doma nebo na balkoně. Pro toho, kde chce mít voňavé bylinky doslova na dosah ruky.

Ještě mám v kurzu pro vás 3 bonusy, které kurz skvěle doplní:

Bonus #1 Přírodní hnojiva bylin

Návody, jak získat vlastní přírodní hnojiva. Je to možnost, jak bylinky hnojit svými vlastními bio-hnojivy.

Cena bonusu je 720 Kč.

Bonus #2 Dělení bylinek podle účinků

Přehled podle bylin zdravotních potíží. Jednoduše si najdete zdravotní problém a k němu jsou vypsány bylinky, které tento problém pomáhají řešit.

Cena bonusu je 153 Kč.

Bonus #3 Škůdci a choroby rostlin

Jak bylinky ošetřovat ekologicky, aby se mohly konzumovat.

Cena bonusu je 387 Kč.

Celková hodnota kurzu s bonusy je ve skutečnosti  5060 Kč.

 

TYTO BONUSY JSOU VŠAK K TOMUTO KURZU ZDARMA.

Navíc dostáváte ještě další slevu, kterou nabízím jen jednou za rok - 1500 Kč a to do 06.3.2024! Pak se cena zvýší na 3800 Kč.

Konečná cena kurzu po odečtu cen bonusů 

Totoho vymazleného on-line kurzu si cením na

5060 Kč  

Brány kurzu se uzavřou za 

To ještě pořád není všechno.

 

Aby všechny moduly do sebe zapadaly a kurz byl opravdu kompletní a ucelený, kromě jednotlivých modulů zde naleznete také sekce:

RECEPTY

Sekce Recepty vás zahrne nápady jak využít bylinky od pokrmů přes výrobu octů, olejů, sirupů až po kosmetiku a čaje

HERBÁŘ BYLIN

Velmi podrobný herbář bylin, které jsou v kurzu zahrnuty - přes 20 druhů bylin - u každé bylinky fotografie,  popis která část se sbírá, jak se pěstuje a účinky pro zdraví, jak se dá využít v kuchyni a zda je vhodná pro děti a těhotné ženy.

POKOJOVÉ ROSTLINY

Zvláštní část kurzu je věnována léčivým pokojovým rostlinám, které lze pěstovat celoročně doma.

Jak reagují další klienti, kteří už kurzem prošli?

Milá Míšo, smím-li Vás takto pojmenovat. Já jsem letos s pěstováním bylinek nezačal, jelikož mám plný balkon kytiček, které miluji.. Určitě, ale bylinky pěstovat budu. Určitě Bazalku, Mátu, Rozmarýn a ještě vyzkouším další. Váš kurz je skvělý, určitě jej doporučuji dalším lidem, kteří se rozhodnou pěstovat bylinky na balkoně, nebo interiéru, pokud na to budou mít místo. Velice moc, Vám děkuji, kurz je velice poučný. DOPORUČUJI. Ještě jednou, krásný den.
Václav Macho
Míšo, tvůj kurz mě velmi příjemně překvapil! Je krásný, jasný a srozumitelný a mám chuť okamžitě něco začít sázet.:-) S pěstováním čehokoliv nemám téměř žádné zkušenosti a s tvým kurzem už jsem celkem jistá, že to bez problémů zvládnu. Všechno krásně vysvětluješ a ukazuješ, takže stačí tě následovat. Moc se mi líbí část s recepty a představa, že si umíchám svojí vlastní měsíčkovou mast mě úplně nadchla.
Alena VůjtováPilates a jóga s citem www.alenapalasova.cz
Kurz pěstování bylinek v nádobách mě překvapil svým bohatým obsahem, přehledností a praktičností. Videa v kurzu jdou rovnou k věci a to je pro mě naprosto zásadní, přesně to chci - video, které trvá pár minut a je v něm právě to podstatné! Oceňuji zacílení na nejdůležitějších cca 20 bylinek, takže nejsem zahlcena přílišným množstvím informací, které bych v danou chvíli ani nevyužila. Nadchla mě také část o pokojových rostlinách. Řadu z nich mám doma a teď už se těším, jak je využiju v kuchyni nebo v kosmetice!
Michaela StaňkováLektorka jógy pro děti a dospělé www.shantispirit.cz
Wau! Člověk by řekl, že na pěstování bylinek nic není, ale kolik z nás už to zkoušelo a výsledek nebyl nic moc? Tento kurz pro mě coby milovnici bylinek mnohé změnil. Získala jsem cenné rady a tipy pro úspěšné pěstování, krok za krokem jsem pochopila celý proces a to také díky názorným video ukázkám. Skvělý je také rozsáhlý popis mnoha druhů bylinek, které je možno pěstovat a spousta úžasných receptů z nich.
Lenka Pánková

Jaké jsou výhody absolvování online kurzu?

 

 • Abyste se dozvěděli tolik informací, kolik jich je v tomto kurzu, dvoudenní workshop by rozhodně nestačil.
 • Cena vícedenních bylinkových workshopů se pohybuje od 3000 výše a to ještě v kurzovném nebývá zahrnuto cestovné.
 • Výhoda online kurzu je také v tom, že máte informace k dispozici neustále a můžete se podle vašich časových možností k němu vracet. Z živého workshopu si buď uděláte zápisky, nebo se snažíte toho co nejvíce zapamatovat. Je však dokázané, že si zapamatujete maximálně 30 procent z přednášek.
 • Ušetříte cestu a čas, kurzem si procházíte podle toho, kdy a jak to vyhovuje vám.
 • Navíc uvádíte všechny informace do praxe krok za krokem a společně se ubíráme krásným obdobím pěstování bylinek - máte mě k dispozici online, poskytnu vám bezplatně poradenství přes e-mail nebo Facebook v uzavřené skupině.

Možná si kladete otázku...

Co když zjistím, že kurz není pro mě nebo jsem už tak pokročilý pěstitel, že informace v něm pro mě nebudou nové?

Koupí online kurzu nic neriskujete. Jsem si jistá, že vám nabízím opravdu podrobný a kvalitní kurz, jehož hodnota je mnohem vyšší než uvedená cena. Takže pokud z jakéhokoliv důvodu nebudete spokojení a do 14 dnů mi napíšete, obratem vám bez dalších otázek vrátím peníze.

V té době budou otevřeny už celé dva moduly i s praktickými částmi a herbář, tak budete moci posoudit, zda vám kurz vyhovuje. 

Ovšem vrácením peněz pak už ztrácíte možnost získání kurzu za tuto jedinečnou cenu a uzavřu vám přístup do členské sekce.

Zakoupením online-kurzu získáte:

 

Ucelený návod, jak pěstovat bylinky v nádobách

 • Pěstování bylinek od semínka
 • Které bylinky lze pěstovat v bytě
 • Jak bylinky pěstovat ze sazeniček
 • Jak o bylinky pečovat
 • Léčivé pokojovky
 • Podrobný herbář bylinek s účinky, pěstováním a využitím
 • Recepty na přípravu pokrmů, octů, olejů, sirupů, pesta, kosmetiky.....
 • Zazimováni bylin na balkoně
 • Celkem získáte 5 modulů, 13 lekcí a 5 praktických částí s návodovými videi.
 • K tomu všechny lekce ve formě MP3 k poslechu, můžete si je i stáhnout do počítače a poslouchat offline
 • Ke každé lekci pracovní listy k vytištění - nejdůležitější info k praktickému použití

Cena kurzu se vším všudy 

  5060 Kč 

AKCE NA SNÍŽENOU CENU KURZU TRVÁ DO NEDĚLE 10.3. 2024. PAK SE CENA ZVÝŠÍ.

KURZ ZAČNE OD PONDĚLÍ 11.3. 2024

POKUD ON-LINE KURZ OBJEDNÁTE DO NEDĚLE 3.3. 2024, ZÍSKÁTE JEŠTĚ PDF O KALÍSII VOŇAVÉ S NÁVODY JAK JI PĚSTOVAT A VYUŽÍVAT PRO ZDRAVÍ - PŘÍPRAVA TINKTUR, VÝLUHŮ - NÁVODY POUŽITÍ NA ZDRAVOTNÍ POTÍŽE.

Kalisie je pokojová léčivá bylinka, která má široké spektrum účinků, výborně pomáhá při různých typech zdravotních problémů.

PS: Soubor o kalisii pošlu do 14 dnů od začátku kurzu, tedy 25. března 2024.

Nově je možné platbu rozdělit na 3 splátky! 

Online-kurz je zrovna uzavřen. Otevírám jej zase v březnu roku 2025.
To bude co nevidět! Zapište se na čekací listinu a dám Vám včas vědět.
 
Navíc dostanete VIP cenově zvýhodněnou nabídku, kterou budete mít jen Vy.