Jmenuji se Michaela Maťhová a věnuji se pěstování a užívání bylinek pro upevnění zdraví.
Specializuji se především na pěstování bylinek na balkoně, v bytě a na zahradě. Také ukazuji poklady, které se vyskytují v podobě divokých bylinek.
Čím se zabývám?
Věnuji se pěstování bylinek pro potřeby mé rodiny na zahradě, kde se stávají zároveň i její ozdobou. Vím, které mohu pěstovat také v domě, nebo v nádobách hned před domem. Používáme bylinky hlavně z důvodu jejich významného prospěchu pro naše zdraví, pak také v kuchyni a pro kosmetické účely.
Je naprosto skvělé neustále zjišťovat na vlastní kůži, jak nám tyto poklady pomáhají. Staly se mou vášní už proto, že mají tak široké využití!
A co teprve v sezóně! To je hotový bylinkový ráj! Stačí vědět, jak bylinky správně pěstovat, které se v jaký čas dají sbírat, jak je dobře uchovávat a hlavně na co je použít. Moje filoStačí vědět, jak bylinky správně pěstovat, které se v jaký čas dají sbírat, jak je dobře uchovávat a hlavně na co je použít. Moje filosofie spočívá v tom, že věřím v moudrosti o bylinkách. Moudrosti, které jsou staré a ověřené už tisíce let. Zní to idylicky že?
Vždycky mě bylinky zajímaly, ale byly doby, kdy jsem nebyla ve sběru, pěstování a užívání bylinek tak zběhlá, jak bych zrovna potřebovala. Ani jsem si neuvědomovala, jakou opravdovou sílu skrývají...
Jak to všechno začalo...
Po narození naší dcery jsem pociťovala bezmoc. Naše holčička bývala často nemocná a moc mě trápilo, že jí nejsem schopná pomoct. Cítila jsem za to malé děťátko najednou obrovskou zodpovědnost. Bezmoc pě pohlcovala hlavně vo době, když po nocích kašlala a plakala, protože nemohla chudinka ani spát. I když jsem vyzkoušela různé medikamenty od dětské doktorky, také ty, které známé z televizních reklam. Žádné z nich nepomáhaly. Pokud pomohly, tak krátkodobě a problémy byly brzy zpět.
Už léta jsem i sama trpěla poševními mykózami, ale teď byly častější než kdy jindy, mívala jsem také neustále rýmu, nejspíš jsem ji chytala od své dcerky a končilo to ucpanými dutinami. Příšerně mě u toho bolela hlava a každý pohyb, hlavně předklon byl pro mě utrpením.
Na zahradě jsem sice pár léčivek měla, občas něco přidala do jídla a v sezóně jsem udělala pár bylinkových čajíčků. Jenže v zimě, kdy bývaly potíže největší, jsem neměla nic, jak bych nám pomohla. Cítila jsem frustraci. Já kdysi s takovým zápalem o bylinky jsem řešila dceřin dráždivý kašel a rýmu medikamenty, které nezabíraly. Vrcholem všeho byl předepsaný Dithiaden, medikament s tlumícími účinky, který však neřešil příčinu.
Když to nebyl úporný kašel, byly to časté rýmy. Rýma se dcerce vždycky nekonečně vlekla a nejednou končila i zánětem středouší a píchnutím ouška 🙁 Byly jsme obě často na antibiotikách a onemocnění se nám neustále vracelo. V jednu chvíli jsem už nevěřila, že to někdy skončí. Začarovaný kruh. Z mé strany to znamenalo velké selhání.
Hlavou se mi honila spousta myšlenek z mého dětství. Byla jsem panelákové dítě a jediné útočiště bylo u prarodičů. Vždycky jsem se na zahradě před domkem cítila konečně ve svém světě. Ještě lepší to bylo, když jsme vyšli někam do lesa nebo na louku, cítila jsem se jako v sedmém nebi. Hned jsem si na těchto místech představovala, že všechny ty rostliny, které kolem vidím, budu jednou všechny znát a vědět, k čemu jsou dobré.
V hlavě se mi honila spousta myšlenek. Věděla jsem, že musím něco změnit.
Mám vystudovanou Mendelovu univerzitu obor Zahradnické inženýrství a tam jsem měla přece bylinky přímo na dlani! Ale protože jako zahradníci jsme se učili, jak rostliny hlavně pěstovat, vědomosti o jejich účincích byly z mého pohledu stále jen povrchní.
Čas plynul a po škole jsem nastoupila do několika zaměstnání, ve kterých jsem o bylinky moc nezavadila. Uvědomila jsem si tu chybu, že jsem se těm úžasným léčivkám po škole dostatečně samostatně nevěnovala. Tak moc by se mi to hodilo!
Oprášila jsem školní materiály, veškeré knihy, co jsem na téma bylinky měla, abych si to oživila. O pěstování bylin jsem již věděla hodně. Studovala jsem tedy hlavně účinky, působení na naše zdraví, bezpečnost jejich užívání a začala své poznatky používat v praxi. Začala jsem vyrábět první bylinkové produkty na potíže, které nás často trápily. Produkty v podobě sirupů, mastí, tinktur, čajů a také jsem bylinky pěstované a hlavně ty divoké začala zařazovat do našeho jídelníčku.
Mé záněty dutin zmizely - i když to byla delší cesta, ale vyplatila se. Zbavila jsem se i poševních mykóz. Vlastně se mi už ani neobjevila vyrážka na pravé ruce v ohybu mezi prsteníčkem a malíčkem, která mě každoročně potrápila v zimním období a zbavovala jsem se jí původně jen pomocí kortikoidů. Děti jsou viditelně zdravější (už mám dvě), nejvíce mě těší to, že dokážu pomoci hlavně jim.
Konečně mi došlo, že byliny byly kdysi přirozenou a velkou součástí jídelníčku člověka. Bylinky pomáhají nejen v podobě mastí, čajů, tinktur, sirupů....Je potřeba bylinky dávat hlavně hodně do jídla! Pokud to jde, tak v syrovém stavu.
Netušila jsem, v jak velké míře přicházíme o množství potřebných živin, prospěšných látek tím, že jsme se upnuli jen na konvenční stravu. Odpoutali se od moudrosti přírody.
A nejde jen o bylinky, ale i o zeleninu a ovoce. V dnešní době jsme odkázáni v supermarketech na rychlené výpěstky, které jsou dlouhodobě a většinou nevhodně skladované. Tím jejich výživová hodnota několikanásobně klesla, dávno už nemají tolik vitamínů a prospěšných látek.
Už vím, jakým jsou bylinky obrovským přínosem. Jak jejich užívání pro zdravotní účely, tak také jejich pravidelné zařazení do jídelníčku – to se týká hlavně těch divokých, které nám nabízí sama příroda okolo nás.
Dnes učím své klienty jak bylinky pěstovat, množit, sbírat a používat k prospěchu svého zdraví a potěšení své duše. Ne nadarmo se říká ve zdravém těle, zdravý duch.
MICHAELA MAŤHOVÁ
Pronikněte do principů naší imunity
Proč má někdo imunitu silnou a někdo slabší?
Jak imunita vzniká? Co můžeme dělat, abychom si imunitu posílili?
Na jakých principech imunita funguje?
Jaké jsou důležité faktory, které imunitu ovlivňují? Co se v těle děje, když se "tvoří" imunitní systém?
Jaký je důvod autoimunitního onemocnění?
Popis, proč vzniká autoimunitní onemocnění a proč je dlouhodobé - tělo likviduje vlastní zdravé buňky