Zde proběhlo vysílání dne 28.2. 2024 

JAK PĚSTOVAT BYLINKY V NÁDOBÁCH

Vysílání se spustí v daný čas automaticky. Pokud ne, tak aktualizujte stránku. (Na počítači zmáčkněte tlačítko F5)

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Webinářem vás provází:

Michaela Maťhová

Učí ostatní nadšence do bylinek, jak je poznávat, pěstovat, sbírat a využívat pro zdraví, radost a krásu.

Zde pište své dotazy:

 1. Hezký den Věro,
  lepší je obměňovat plodiny – je to kvůli tomu, že každá rostlina využívá různý poměr živin a tak se při pěstování na stejném místě může půda jednostranně vyčerpat a také to nahrává větší kumulaci škůdců, které dané bylinky napadají.

 2. Hezký den Věro, měsíček třeba slimáky odpuzuje. Při pěstování v nádobách na vyvýšeném místě invazi slimáků podstatně zamezíme – proto pěstuje bylinky v nádobách i když mám zahradu. Hodně jim totiž chutná majoránka, saturejka a bazalka.

 3. Hezký den Aničko,
  náročný moc není, potřebuje však hodně světla a více vlhka, neměl by přeschnout. Otázka je, zda nekoupit raději sazeničku ze zahradnictví. V obchodních řetězcích je s rostlinami více manimulováno a jsou vystavené většímu stresu, který ještě v prodejně není vidět, ale projeví se až u vás doma.

 4. Krásný den Ivet, majoránka potřebuje i přes zimu zalévat tak, aby nebyla úplně suchá. Nevadí ji ani teplejší místnost, dokonce mi přijde, že lépe přezimuje. Mám ji tedy taky u okna kde je větší chlad ale v místnosti se topí. V lednu jí dám novou zeminu – klidně pro pokojové rostliny a v dubnu už ji vysadím do většího květináče a klidně ji rozdělím i na více trsů do truhlíku. Nádherně se rozroste.

 5. Hezký den Pavlo,
  je obdobou toho loňského. Loni jsem jej hodně aktualizovala a letos to mám v plánu taky, ale ne v takovém rozsahu. Každopádně pokud už v kurzu jste, tak Vy ty aktualizace vidíte také. Jediná změna je ta, že se budu aktivně věnovat klientům ve FB skupině. Přidejte se tam a můžete naskočit do letošního běhu s námi. Odkaz na FB skupinu máte na hlavní straně kurzu.

 6. Hezký den Lubica, je to vhodný prostředek na zalévání, bylinky v nádobách to jistě uvítají! Klidně, když připravujete cizrnu nebo fazole, vodou bylinky zalijte.

 7. Hezký den Deniso,
  perila je jednoletka a dá se skvěle pěstovat právě v nádoách! Ze semínek vcelku rychle vyroste až do výšky 60 cm a potřebuje slunce nebo polostín. Nesnáší mráz.

 8. Děkuji, o rozmarýnu by se dala udělat fakt přednáška jen na pěstování rozmarýnu. Také mám ale zkušenost, že mi rozmarýn nepřežil zimu pokud jsem jej koupila jako sazeničku. Jakmile jsem si jej vysela, tak jej mám už několik let, schovávám ho domů a dokonce z něj z řízků pěstuju další. Je fakt, že on prostě z toho semínka lépe prosperuje i když to teda trvá, než z něj vyroste větší rostlina.

 9. Jindra napsal:

  Dobrý den Michaelo
  prosím o radu , pokud mi bylinky vyklíčí , jaký je vhodný substrát pro již vzešlé bylinky na přesazení, kolik bylinek může být v jednom květináčku , aby dobře rostly a jak se o ně dál starat , pokud jsou již vzrostlé a jsou předpěstované doma , jak dlouho vydrží při pokojové teplotě než se dostanou ven po zmrzlých.
  Děkuji Jindra

  • Hezký den Jindro, na přesazení používám substrát pro pokojové rostliny, pro bylinky, které jsou suchomilné tak tam přidám ještě tak 1/5 písku. Po zmrzlých je pak můžete přenést ven, ale je potřeba otužované – částečně venku nejdříve ve stínu aby se nespílily a zvykly si na přímé slunce postupně.

 10. Jitka napsal:

  Dobrý den, mám na vás dotaz ohledně pěstování majoránky. Vloni jsem ji zkoušela vypěstovat že semínka. Když jsem ji měla doma již přesazenou v rašelináčcich byla krásná. Po přesazení na záhonek postupně odešla. Kde jsem udělala chybu? Děkuju za odpověď a už se těším na webinář. Jitka 🙂

  • Hezký den Jitko, jak jsem již odpověděla ve vysílání, problém může být buď šok ze slunce – je potřeba 14 dní postupně rostlinku zvykat na přímé sluníčko a další důvod můžou být slimáci, majoránka jim bohužel hodně chutná.

 11. Eliška napsal:

  Chci se podeliť so skúsenosťami s bazalkou.Zo semená se mi to nedarí ale kúpila jsem bazalku v kvetináči v Bille a rozsadila do truhlice krásne se ujali už trham jak ste povedali iba vŕšky krásne se rozšírila doufam že vydrží až jii zasadim z okna na záhradku čo poviete vydrží ???!!!

  • Určitě vydrží, pokud už ji máte delší čas a rozrůstá se, tak na zahrádku ji přesadit po zmrzlých můžete. Jen bych ji 14 dní otužovala a zvykala na přímé slunce, aby se nespálila od sluníčka. Zajistěte ji ale před slimáky, rádi bazalku žerou.

 12. Jiřina Nakládalová napsal:

  Mám stejné problémy jak holky přede mnou.
  Majoránka nechce ani vyrůst ze semen, tymián také v zahradě jaksi živoří a nevím proč- špatná hlína, místo ?
  Koupila jsem semena Tulsi a poraď prosím jak zasít aby vyrostly. Koupila jsem Hnojík a svlečky (od firmy Hnojík) tak poprvé zkusím i do truhlíků co to udělá. Díky

  • Hezký de Jiřino, pokud nechtějí vzcházet semena, bude problém v osivu. Jestli nejsou semínka stará. Pak je důležité nenechat substrát vyschnout když semínka zasejeme, protože pokud už semínko nabobtná a pak zaschne, už je zničené a nevyklíčí. To může být další důvod. Pak co se týká toho tymiánu, potřebuje slunce, neměl by být ve stínu, v lehčí půdě – určitě ne jílovitá, spíše hlinitá i s kamínky nebo pískem. Navíc je potřeba jej každý rok stříhat, aby předčasně nezestárl, podobně jako levandule – názorně ukazuji v kurzu.
   Tulsí sejeme jako klasickou bazalku, schováváme ji pak domů na zimu. Udělá krásný keřík, když se zastřihuje.

 13. Míla napsal:

  Dobrý den Míšo,
  zalévám bazalku zespodu a jedna přežia zimu na parapetu a druhá ne.Obě byly stejné i stejně přesazované.Je ějaká chyba,kterou dělám?děkuji.

  • Hezký den Mílo, těch chyb může být více, těžko říct, čím to bylo, že jedna roste a druhá ne. Možná už mohla mít ta jedna při přesazování poškozený kořen, to je jediné, co mě tak napadá.

 14. Lenka Burová napsal:

  zdravím z Ostravy a děkuji za webinář 🌹

 15. Míla napsal:

  Jak sušíte meduňku, aby nezčernala.Děkuji za radu.

  • Hezký den Mílo, no je potřeba ji sklidit suchou, pokud bylinky černají, tak byly sklizené asi vlhké. Nikdy mi nezčernala, je potřeba opravdu vychytat slunečné a suché počasí, sušit ji v jedné vrstvě na sítu, ne ve snopu a mělo by se to podařit 🙂

 16. Alžbeta Šťastná napsal:

  Veľmi pekne ďakujem za vebinár, inšpirovali ste ma pre pestovanie byliniek na balkóne, nech sa vám darí, pani Michaela 🍀🌷🥰 S pozdravom
  Šťastná

 17. Ivona napsal:

  Děkuji za krásný večer a chtěla bych se zeptat na hnojení bylinek.Ještě jednou děkuji Ivona .

  • Hezký den Ivono, pokud se jedná o sazeničky, které dáme do substrátu, tak ten vydrží měsíc bez hnojení. Pak už přihnojujeme pomocí výluhů jiných rostlin, stačí 1x za 14 dní. Rostliny dostanou nejen živiny, ale taky budou více chráněné proti chorobám. Protože například výluh z kopřiv, pampelišky, jitrocele pomůže i proti plísním. V on-line kurzu pak popisuji v jednom z bonusů jak právě tyto výluhy, přírodní hnojiva udělat svépomocí a jak je používat.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů