WEBNINÁŘ - záznam z živého vysílání ze dne 20.2. 2023

JAK PĚSTOVAT BYLINKY V NÁDOBÁCH

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Vysílání se spustí automaticky. Pokud ne, tak aktualizujte stránku. (Na počítači zmáčkněte tlačítko F5)

Webinářem vás provází:

Michaela Maťhová

Učí ostatní nadšence do bylinek, jak je poznávat, pěstovat, sbírat a využívat pro zdraví, radost a krásu.

Zde pište své dotazy:

 1. Ludmila napsal:

  Dobrý den,

  jak přezimovat bazalku?

  • Krásný den Ludmilo, určitě je vhodné ji schovat domů už dříve, než začne být v nocí méně než 10 °C. Pak je přesun domů pro ni šok. Bazalka má celou zimu přírůstky a tak ji stále zaštipujeme a používáme i když v menší míře, než v sezóně. Její stonek zdřevnatí a pak se na jaře z řízků namnoží a hned roste další sezónu velká 🙂

 2. Iva napsal:

  Dobrý den,
  Chtěla bych se zeptat, mám balkon na západní stranu a kdy zalévat bylinky?
  jestli ráno a nebo pozdě večer? a zalévat na hlínu a nebo do misky? Děkuji za odpověď s pozdravem Iva

  • Hezký den Ivo, určitě bych preferovala večerní zalévání, protože rostliny vodu lépe přes noc zužitkují než ze zalití ráno. Zalévala bych klidně na substrát.

 3. Eva napsal:

  Pěstování, zazimování listové petrželky. Děkuji :o)

  • Hezký den Evo, petrželku vyséváme v březnu klině hned ven do truhlíku. Je to dvouletka a tak ji ani není potřeba zazimovat, jen snad v případě, že ji chcete ještě přes zimu využívat, tak bych ji nechala na parapetu. Ona však druhý rok vyhání do květu a pak už je její vegetace u konce. Listů má pak už minimálně. Seje se tedy každý rok.

 4. Eliška napsal:

  Tešíme sa na zhrnutie a snáď sa mi podarí uchovať bazalku z leta na zimu abych ju mohla použiť celú zimu čo sa mi letos nepodarilo

 5. Draha Ulrichová napsal:

  Dobrý den, Michaelo,
  mohla byste se, prosím, zmínit o tom, jestli a jaký má při pěstování bylinek význam materiál použitých květináčů? Také zda hraje roli velikost květináče? Opakovaně jsem si všimla při pěstování pokojových rostlin, že stejná rostlina daleko lépe prosperovala v malém hliněném květináčku než ve stejně velkém plastovém květináči.
  Děkuji.
  Draha Ulrichová

  • Hezký den Draho,
   ano, plastové květináčky oproti těm hliněným zadržují více vody. Hliněné ji do sebe vsakují. Proto je potřeba méně zalévat, když máme rostliny v plastových květináčích. Pak velikost určitě hraje roli – pode velikosti bylinek – meduňka a šalvěj nebo levandule potřebují větší květináče, majoránka, saturejka, mateřídouška – menší bylinky zase menší květináč. Důležitá je pak zima – pokud ty vytrvalé bylinky přezimujeme venku na balkoně, je potřeba jim nechat květináč velký, aby nehrozilo přemrznutí kořenů.

 6. Jiřina napsal:

  Dobrý den, poraďte prosím jak ochránit bylinky před škůdci, děkuji.

 7. RADKA napsal:

  Ahoj, ráda bych se zeptala na pestovani rozmarynu na balkone (jižní strana). Už nekolikrat neprezil 🙁 Dekuji

  • Hezký den, důvodů proč nepřežil může být mnoho, potřebovala bych vědět detaily o tom, kde byl umístěný – jižní strana je pro bylinky nebo obecně pro všechny rostliny nebezpečná kvůli vysokým teplotám. Zahynul jen rozmarýn a ostatní rostlinky rostly? Pak může být důvod jinde – přemokření, napadní padlím, málo živin….. Nejlepší je pak konzultace, které pak nabízím v placeném kurzu. Tam je možnost sdílení fotek, upřesnění co se s bylinkou děje a probíráme tam detaily.

 8. Martina napsal:

  Hezký večer

 9. Mária napsal:

  Nedarí sa mi s pestovaním rozmarínu.Mám balkon na juh.Cez zimu v miestnosti opadá.

 10. Věra napsal:

  Prosím, dají se vysévat stále stejné bylinky na stejné místo na zahrádce? Např. lichořeřišnice na stejný záhonek. Děkuji.

  • Hezký den Věro,
   lepší je obměňovat plodiny – je to kvůli tomu, že každá rostlina využívá různý poměr živin a tak se při pěstování na stejném místě může půda jednostranně vyčerpat a také to nahrává větší kumulaci škůdců, které dané bylinky napadají.

 11. Věra napsal:

  Prosím, jak na slimáky, když likvidují bylinky? Děkuji

  • Hezký den Věro, měsíček třeba slimáky odpuzuje. Při pěstování v nádobách na vyvýšeném místě invazi slimáků podstatně zamezíme – proto pěstuje bylinky v nádobách i když mám zahradu. Hodně jim totiž chutná majoránka, saturejka a bazalka.

 12. Anna napsal:

  Jak náročný je vavřín na pěstování doma.Neuchovala jsem ho koupený v kaufu Děkuji

  • Hezký den Aničko,
   náročný moc není, potřebuje však hodně světla a více vlhka, neměl by přeschnout. Otázka je, zda nekoupit raději sazeničku ze zahradnictví. V obchodních řetězcích je s rostlinami více manimulováno a jsou vystavené většímu stresu, který ještě v prodejně není vidět, ale projeví se až u vás doma.

 13. Ivet Mrkáčková napsal:

  dobrý den,
  dala jsem si na zimu domů majoránku a uschnula mi. Jak často zalévat přes zimu.
  Mám ji v předsíni u okna, kde se netopí. Děkuji

  • Krásný den Ivet, majoránka potřebuje i přes zimu zalévat tak, aby nebyla úplně suchá. Nevadí ji ani teplejší místnost, dokonce mi přijde, že lépe přezimuje. Mám ji tedy taky u okna kde je větší chlad ale v místnosti se topí. V lednu jí dám novou zeminu – klidně pro pokojové rostliny a v dubnu už ji vysadím do většího květináče a klidně ji rozdělím i na více trsů do truhlíku. Nádherně se rozroste.

 14. Pavla napsal:

  Dobrý večer, Michaelo,
  je letošní kurz obdobou loňského, nebo se jedná o zcela novou náplň?

  • Hezký den Pavlo,
   je obdobou toho loňského. Loni jsem jej hodně aktualizovala a letos to mám v plánu taky, ale ne v takovém rozsahu. Každopádně pokud už v kurzu jste, tak Vy ty aktualizace vidíte také. Jediná změna je ta, že se budu aktivně věnovat klientům ve FB skupině. Přidejte se tam a můžete naskočit do letošního běhu s námi. Odkaz na FB skupinu máte na hlavní straně kurzu.

 15. Eva napsal:

  Dobrý večer, chtěla bych se zeptat ještě na pěstování zázvoru. Pokaždé mi zplesnivěl.
  Děkuji

 16. Lubica napsal:

  Dobrý večer, rada by som sa opýtala, ako používať vodu z namočenej fazule, alebo cíceru, orechov a pod. na polievanie rastlín.
  Ďakujem.

  • Hezký den Lubica, je to vhodný prostředek na zalévání, bylinky v nádobách to jistě uvítají! Klidně, když připravujete cizrnu nebo fazole, vodou bylinky zalijte.

 17. Denisa Zajačikovskij napsal:

  Dobrývden, jak se prosím pěstuje perila křovitá? Děkuji

  • Hezký den Deniso,
   perila je jednoletka a dá se skvěle pěstovat právě v nádoách! Ze semínek vcelku rychle vyroste až do výšky 60 cm a potřebuje slunce nebo polostín. Nesnáší mráz.

 18. Ivet Mrkáčková napsal:

  dobrý den, dala jsem si na zimu domů majoránku a uschnula mi. Jak často zalévat přes zimu. Mám ji v předsíni u okna, kde se netopí. Děkuji

 19. Hana napsal:

  pořád problém s rozmarýnem, ať se snažím sebevíc nikdy mě nepřezimuje, v chladu a málo zalévám – nikdy nevyschne, ale nepřezimuj Jinak Vaše rady jsou úžasné.
  Děkuji Hana

  • Děkuji, o rozmarýnu by se dala udělat fakt přednáška jen na pěstování rozmarýnu. Také mám ale zkušenost, že mi rozmarýn nepřežil zimu pokud jsem jej koupila jako sazeničku. Jakmile jsem si jej vysela, tak jej mám už několik let, schovávám ho domů a dokonce z něj z řízků pěstuju další. Je fakt, že on prostě z toho semínka lépe prosperuje i když to teda trvá, než z něj vyroste větší rostlina.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů