Svatojánská síla tří bylin
LÍPA
Lípa srdčitá (Tilia cordata)
Slovensky: Lipa malolistá
Účinky lípy
- Nachlazení – snižuje horečku, protože podporuje pocení. Dále působí na lepší odkašlávání při vlhkém kašli – rozpouští hleny.
- Ředění krve - lípa ředí krev napomáhá tedy předcházet infarktům
- Trávení - podporuje chuť k jídlu a působí protizánětlivě v trávicím traktu, uvolňuje křeče a má močopudné účinky
- Uklidňující účinky - působí proti podrážděnosti, nervozitě a nespavosti, samotné aroma lípy má terapeutické účinky
- Zesvětlení pih a desinfekce pokožky
Dvě polévkové lžíce drcených sušených lipových květů zalijeme půllitrem vroucí vody a necháme 20 minut luhovat. Touto lipovou vodou omýváme obličej. Vhodné pro každou pleť.
Z lípy se nejčastěji připravuje čaj (nálev)
Lipový květ je třeba buď 3 minuty povařit, nebo přelít vroucí vodou a nechat luhovat 20 minut přikrytý. Já se přikláním spíš na tu druhou variantuMůžeme k lípě přidat i mateřídoušku. Čaj připravený z lípy a mateřídoušky s trochou medu má neodolatelnou lahodnou chuť i aroma. Mateřídoušku nemusíme sbírat jen v přírodě jako lipový květ, ale můžeme si ji pěstovat na zahradě nebo na balkoně a nasušit si ji do zásoby.
Kromě lípy srdčité (malolisté) se také můžeme setkat s lípou velkolistou - říká se jí i lípa širokolistá. Ještě také je lípa plstnatá - můžeme ji znát i pod názvem stříbrná.
Lípa americká má velké listy 15-20 cm, listeny květů jsou přisedlé ihned na větvičce. Viz detail v černém kolečku. Tato lípa nemá téměř žádné léčivé účinky.
Lípa plstnatá (stříbrná) má také větší listy, ale vysazuje se hlavně v parcích jako okrasný strom, k léčbě se nevyužívá. Má nápadně stříbřitou spodní stranu listů a je hrubší na omak.
Lípa velkolistá - má velké listy, které už ani nejsou ve tvaru srdce. Může se využívat k léčebným účinkům.
Shrnutí: Žádná z těchto lip nebyla shledána jako nějak jedovatá, pouze ta srdčitá (malolistá) se užívá k léčebným účelům, ostatní mají slabší účinky, nebo dokonce žádné.
Obrázky níže v galerii můžete rozkliknout, aby se vám zobrazily ve větší velikosti.
Stáhněte si zápisky o sběru a účincích bylinky k vytištění
SMĚS PROTI HOREČCE A NACHLAZENÍ
- 1 díly květu tužebníku jilmového (Túžobník brestový)
- 2 díly květu lípy srdčité (Lipa malolistá)
- 1 díl mateřídoušky obecné (Materina dúška)
Připravujeme klasickým způsobem. Pije se při akutních problémech - nachazení, horečka (výborně pomáhá horečku snižovat - podporuje pocení a celkovou léčbu). Pije se hodně teplý před ulehnutím do postele a během pocení. Můžeme přidat trochu medu.