Svatojánská síla tří bylin
RŮŽE
Růže šípková (Rosa canina)
Slovensky: Ruža šípová
Které růže jsou účinné?
Růže šípková většinou kvete dříve než klasické růže zahradní. Proto můžeme použít pro léčebné účely také růži svraskalou, stolistou nebo damašskou - viz video výše.
Účinky růže:
- Protizánětlivý a protirevmatický účinek
- Proti průjmům
- Proti nachlazení - pomáhá proti kašli a jako kloktadlo ři bolení v krku
- Chová se jako prebiotikum - příznivě upravuje střevní mikroflóru po užívání antibiotik
- Posiluje játra a nervy
- Celkově uklidňuje a harmonizuje organismus
Květ je výborný také pro kosmetické účely - na pleťovou vodu, růžový olej, parfémy. Pleťová voda krásně pleť rozzáří, osvěží a působí antisepticky, také zpomaluje stárnutí kůže.
Stáhněte si zápisky o sběru a účincích bylinky k vytištění
VYTVOŘTE SI SVOU VŮNI!

Růžový parfém
Tento recept je jednoduchý, ovšem potřebujeme větší množství růží a trochu více času - výsledek však stojí za to!
Potřebujeme:
- čerstvé květy růží (šípková, stolistá, damašská) prostě nějaké růže, která vám příjemně voní
- slunečnicový či mandlový olej
- 70 ml vodky (je bez parfémová, proto je ideální)
POSTUP:
Čerstvé růže sesbíráme hned ráno, protože v té době je v nich nejvíce olejů. Pro jeden parfém potřebujeme zhruba dva šálky květů růží - okvětních plátků. Čím víc jich bude, tím více bude parfém vonět. Poměr si udělejte podle sebe. Předtím, než dáme růže luhovat, je zmačkáme rukama. Vložíme je do nádoby a přelejeme je mandlovým nebo slunečnicovým olejem. Olej musí pohltit směs bylin a květů zcela. Nádobu zavíčkujeme, lehce protřeseme a umístíme na 24 hodin k oknu, kam svítí slunce.
Olej scedíme a budeme pracovat pouze s olejem, vyluhované byliny vyhodíme. Do oleje vložíme novou dávku promačkaných bylin, opět necháme 24 hodin pracovat. Tento proces opakujeme jeden až dva týdny do doby, než olej začne silně vonět.
Pak do vzniklého voňavého oleje bez květů nalijeme alkohol. Několikrát pořádně promícháme lžičkou krouživými pohyby a umístíme zpět ke slunnému oknu a necháme to odpočívat do doby, než alkohol klesne na dno. Pak stříkačkou nebo kapátkem natáhneme alkohol a přelejeme do nádobky s dávkovačem - domácí parfém je hotov!
TIP: Zjednodušená výroba pomocí esenciálních olejů - tip na zimní tvoření, když nemáme k dispozici bylinky.
Pokud si chcete zjednodušit výrobu parfému, můžete místo čerstvých květin použít vylisované extrakty z bylin a květin do formy vonných olejů. Ty pak namícháte v různých poměrech (nejlépe podle sebe) a nakonec přilijete 70–80% alkohol a případně trochu destilované vody. Recept najdete v záložce Bonusy, kde vysvětluji také způsob, jak s esenciálními oleji pracovat, jak sestavovat parfém na míru!
Jak pracovat s esenciálními oleji?
Naučím vás, jak s esenciálními oleji pracovat právě pro to, jak si sestavit parfém na míru. Jsou v tom určité zákonitosti. To už je obsaženo v kurzu SVATOJÁNSKÉ BYLINKY.