Pěstování bylinek v bytě

Tento článek je zaměřen kromě zimního pěstování také na celoroční pěstování bylinek doma třeba u zdi na poličce nebo jednoduše na severní straně v bytě, kde slunce nezasvítí, pokud tedy nebydlíte na jižní polokouli 🙂 Jde to vyřešit umělým LED osvětlením, které je proti klasickému osvětlení velmi úsporné.

S přisvětlováním bylinek má zkušenosti Martin Hellebrand, který pro vás článek připravil:

Zima už se nám opět kvapem blíží a mnoho z nás již určitě přemýšlí, jak zajistit přísun čerstvých bylinek do kuchyně. Pěstování jemnolistých bylinek venku je v zimním období nemyslitelné a tak nám nezbývá nic jiného, než je pěstovat doma. Zkoušeli jste už ale pěstovat třeba bazalku uprostřed zimy? Přestože ji umístíte na okenní parapet, bude vypadat dost neduživě.

Bazalka při nedostatku světla ztrácí sytou barvu i vůni

Teplota jí sice vyhovuje, ale zoufale se jí nedostává světla. Třeba bazalka je zvyklá jednak na poměrně silnou intenzitu světla, což v zimě nelze splnit, jelikož je většinu času zataženo a také na dostatečně dlouhou dobu slunečního záření. V zimě svítí slunce v našem podnebném pásu jen okolo 8-10 hodin ve slabé intenzitě. Bylinky však potřebují k růstu alespoň 12 hodin.

Nabízí se tedy jediná možnost – umělé osvětlení. Sami jsme toto předešlé zimy testovali a nyní tak máme k dispozici čerstvé bylinky k vaření po celý rok. Návod platí pro většinu bylinek. Velmi dobře na umělé osvětlení reagují bylinky koupené v supermarketu, které stačí jen přesadit do květináče s čerstvou hlínou. Navíc jsou tyto bylinky pod umělým světlem vypěstované a na tyto podmínky jsou tedy zvyklé.

V zimě se vám často stane to, že bylinky v supermarketu koupíte, spotřebujete a musíte kupovat novou. Při nedostatku světla jednoduše nedorůstá. Máme však ověřeno, že pokud bylinkám svítíme, stíhají bezpečně dorůstat a není nutné kupovat neustále další a další.

Seženeme si misku pod truhlík, malé květináče a LED světlo. O LED světle se rozepíši níže, jelikož je jeho výběr nejdůležitější, jelikož potřebujeme napodobit sluneční svit. LED používáme proto, jelikož jsou velmi úsporné a není tedy nutné platit tolik za energie. Bylinky přesadíme do květináčků a umístíme na velkou misku pod truhlík. Je vhodné umístit bylinky na poličku tak, aby bylo možné nad bylinky zavěsit osvětlení nebo jej přilepit nebo i jinak uchytit ke spodní straně poličky, která je nad ní.

Nejvíce se nám osvědčilo akvarijní LED osvětlení, jelikož je přímo určeno pro pěstování akvarijních rostlin. Má světelné spektrum vhodné pro růst rostlin a věrně napodobuje sluneční záření. Doporučuji vybírat pouze světla s bílými LED, jelikož existují i akvarijní světla, která mají modré LED – ty jsou však určeny pro mořské akvária a nikoliv sladkovodní, kde rostou rostliny.

Použitím bílých LED si můžete být jisti, že neuděláte chybu. Existují i speciální světla pro pěstování rostlin, ale jejich použitím nedosáhneme o tolik lepšího výsledku, aby to ospravedlnilo násobně vyšší pořizovací cenu. S uvedeným světlem na akvária lze dosáhnout velmi podobného výsledku.

Jeden dílek do skládačky a sice světelné spektrum jsme vyřešili. Nyní je potřeba vyřešit intenzitu. Samozřejmě nelze pořídit slaboučké světlo a domnívat se, že bylinky porostou. Máme ověřeno, že pro osvětlení plochy 40×20 cm z výšky 50-60 cm stačí bohatě příkon světla okolo 20W. Dejte pozor, abyste nedali osvětlení příliš blízko k bylinkám, jelikož vydává teplo a vrcholky byste mohli spálit. Jako minimum doporučujeme 50 cm od poličky, na které je miska položena. Samozřejmě to záleží i na výšce květináčů.

Pokud byste chtěli bylinek pěstovat více, tak na plochu 60×30 cm a opět výšce 50-60 cm doporučujeme příkon světla cca 30W. Takto silné osvětlení způsobí, že budou mít bylinky téměř stejně světla jako za letního dne. Je vhodné bylinky umístit někam, kde svítí i denní světlo, aby nebylo vše jen na umělém osvětlení. Doporučujeme si pořídit spínací hodiny, které budou osvětlení samy zapínat a vypínat. Bylinkám tedy budete svítit jen třeba pár hodin ráno, přes den se osvětlení vypne a večer zase samo zapne. Lze tak ušetřit za energii.

Co se týče ostatní péče o bylinky, v ničem se neliší o letního období – stále je potřeba mít kvalitní substrát a bylinky přiměřeně zalévat.

Tímto způsobem lze mít přísun čerstvých bylinek celoročně. Navíc pokud se šikovně schovají dráty, je to i pěkná dekorace bytu.

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů