Podběl obecný – nepropásněte ho!

(Tussilago farfara)

Na konci března a začátkem dubna vykukuje tento krásný kvítek, který má skvělé účinky na suchý kašel. Maria Treben v knize Zdraví z boží lékárny o podbělu doslova píše: “Jsou to květy, které si můžeme nasbírat do zásoby na zimu. Můžeme je používat s nejlepším úspěchem pro jejich schopnost uvolňovat hleny a pro jejich protizánětlivé účinky, zejména při zánětu průdušek (bronchitidě), kataru hrtanu a hrdla, astmatu, při zápalech pohrudnice, ba dokonce i při začínající tuberkulóze plic.”

 Podběl

Kde se podběl vyskytuje a kdy se sbírá

Časně z jara za slunného počasí vyrůstají na rumištích, v příkopech, vlhkých březích a jílové půdě zlatožluté “pampeliškové” kvítky, které ještě nemají listy. Listy vyrůstají až koncem jara, kdy jsou květy odkvetlé. Jejich velikost může dosahovat až průměru 30 cm. Je to skvělá divoká bylinka především na kašel a pro posílení průdušek, u které využijeme květ i list.

Sbíráme květ na počátku kvetení a později se sbírá i list. Květy i listy sušíme ve stínu.

V lékárně samostatný podběl už není v prodeji, z důvodu nařízení EU. Obsahuje alkaloidy, které mohou poškodit játra, ale to by člověk musel denně vypít asi 200 litrů nálevu, což je nemožné. Koneckonců farmaceutické léky poškozují organismus kolikrát více a nikdo je nezakáže……

List podbělu

list podběle

Co se z podbělu připravuje

Čaj z květů, ještě lepší je čaj z květů i listů, protože listy mají více účinných látek než květy. Pokud by jste chtěli opravdu maxiúčinný čaj na odkašlávání hlenů, připravte čajovou směs:

  • jeden díl podbělu (květy i listy)
  • jeden díl květu divizny velkokvěté
  • jeden díl listů jitrocele

Jitrocel by měl být nejlépe čerstvý. Chápu, že v zimě těžko najdete čerstvý jitrocel, tak lze použít i kvalitně nasušené listy jitrocele, nebo můžete čaj udělat jen z podbělu a divizny a po zchládnutí na pitelnou teplotu si čaj aspoň osladit jitrocelovým sirupem.

Níže je video o sběru a využití podbělu společně s dalšími bylinkami na výrobu průduškového čaje.

Podběl by se neměl užívat dlouhodobě, mohl by mít škodlivé účinky na játra. Ale toho se může obávat spíš ten, kdo má s játry problémy. Užívat by se měl pouze během nemoci. Přece běžně nepijeme podbělový čaj 🙂

Jak vyrobit jitrocelový sirup popisuji ZDE.

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví.

Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY

také eBooku PĚSTUJEME BYLINKY NA BALKONĚ A V BYTĚ

a eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY

Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů