Cukrovka – bylinky na cukrovku

CUKROVKA (diabetes) – ZNÁME DVA TYPY:

CUKROVKA PRVNÍHO TYPU

  • jsou to potíže spojené s nedostatečnou tvorbou inzulínu, Langerhansovy ostrůvky jsou poškozeny a lidé – jsou tak po celý život odkázání na doplňování inzulínu, doživotně.
  • jsou často nemocné i děti je to od malička
  • ovšem procento nemocných cukrovkou tohoto typu je 10 procent.
  • je to dědičné

CUKROVKA DRUHÉHO TYPU

  • procento trpících obecně cukrovkou – tak tohoto typu je to 90 %
  • není to dědičné
  • je to získaná takzvaně civilizační choroba

Co teď napíšu, bude asi nepopulární, ale skutečnost je taková, že si zaviňujeme cukrovku z většiny sami životním stylem. Cukrovka 2. typu je vlastně to, že dlouhodobou konzumací nadbytečného cukru vzniká to, že se dostáváme často do hyperglykemie – musíme tedy odbourávat pomocí vysoké hladiny inzulínu cukr z krve, protože ten cukr musí být v krvi zastoupen jen v určité hladině – do 6 mmol. Čím je to číslo v krvi větší, tím je vyšší riziko, že máme předpoklad ke vzniku cukrovce.

Stanovuje se to laboratorně – samozřejmě když se najíme, nebo tak můžeme mít dočasně vyšší hladinu cukru v krvi, jde o to, jestli je tělo po nějaké době – cca do 2 hodin schopno ten cukr z krve dostat do buněk – o to se stará právě ten inzulín.

Inzulín dostává do buněk cukr z krve a ten se pak ukládá v podobě glykogenu ve svalech, může se nespotřebovaný přeměňovat na tuk, nebo se zase vyloučí, pokud je potřeba tuto energii doplnit.

Problém nastává tehdy, že vzniká tak zvaná resistence – to znamená, zda je v krvi přítomen ten inzulín pořád, protože neustále dáváme tělu přísun cukru. Buňky však přestanou na tento inzulín reagovat. Je to tím, že takzvaně „otupíme“ čidla, nebo už ten cukr není jednoduše kam dávat).

Často je dobré znát i hladinu inzulínu, zda není tělo zatíženo dlouhodobě tím inzulínem, z krve to třeba ani na počátku nepoznáme.

Zvýšený cukr v krvi nese rizika:

  • poškozuje cévy, vlásečnice
  • zatěžuje ledviny
  • kazí oči – tím, že poškozuje vlásečnice, nedochází ke správnému prokrvení jemných cévek v očích
  • cukr se lepí na bílkoviny a ukládá se tak do cév – vytváří v cévách usazeniny, kornatění cév
  • poškozuje i nervy, – způsobuje záněty

NEJLEPŠÍ JE PREVENCE PROTI CUKROVCE

  • Cukrovku často způsobuje tak zvaný metabolický syndrom – obezita (špatný je hlavně ten břišní tuk)
  • způsobuje celkově metabolismus – říká se tomu metabolický syndrom – zhoršuje ho právě cukr, tuk a zvyšuje tak i krevní tlak
  • Zařadíme pohyb a omezení cukrů – jednoduchých – glukóza a fruktóza – raději omezovat tyto, než ten tuk, navíc fruktóza bývá nesprávně doporučována diabetikům – sice nezvyšuje cukr v krvi protože se nezpracovává inzulínem, ale v játrech. No a zvýšená fruktóza je velmi zatěžuje a zvyšuje zase ten cholesterol v krvi!

Cholesterol zase opravuje poškozené cévy, které poškozuje ten zvýšený cukr, takže dochází k zánětům a ucpávání cév cholesterolem – no jsou to spojené nádoby. Dostáváme se takto do bludného kruhu – psala jsem o tom i v článku na téma cholesterolten najdete ZDE>>>

TAKŽE CO DĚLAT PREVENTIVNĚ, NEBO PŘI ZAČÍNAJÍCÍ CUKROVCE?

Neznamená to samozřejmě to, že vynecháme všechny cukry. Je potřeba upozornit na to, že cukry jíst můžeme, ale pokud možno NE ty „rychlé“ jednoduché cukry – jako je klasický cukr, fruktóza a glukóza, ale vybíráme ty složené cukry.

Pak je výborné jíst hodně zeleniny, v jakékoli podobě – dušenou, pečenou i syrovou. V zimě se přikláním spíše tepelné úpravě zeleniny, v létě saláty co hrdlo ráčí.

Samozřejmě jsou i důležité bílkoviny – libové maso – ideálně krůtí, ryby, hovězí.

Naučte se jemněji vnímat sladkou chuť. Je to podobné, jako s nadměrným solením. Naše chuťové pohárky si zvyknou na slanou chuť a pak mnohdy se solíme nadměrně. Takto funguje i zvyk na sladké – když je často, potřebujeme více sladké chuti, abychom si to náležitě užili.

Co jsou to složené cukry?

Jsou to potraviny, ze kterých se ty cukry uvolňují postupně a tělo není najednou zatížené tím, že musí odbourat velké množství cukrů najednou, ale dělá to postupně a většinou je využije jako energii. Tam patří rýže, brambory, cereálie – ale bez přidaného cukru, zelenina, ovoce. Pozor – ne sušené ovoce, protože si představte, že sníte pytlíček sušených meruněk. Je dobré představit si, zda byste snědli ty meruňky v syrovém stavu. Určitě by to nebylo 15 meruněk, ani 10! Sušené ovoce je fajn, ale pozor na množství.

BYLINKY KTERÉ POMŮŽOU PŘI CUKROVCE

PAMPELIŠKA LÉKAŘSKÁ

Protizánětlivá, antioxidační, zvyšuje tvorbu inzulinu – také i citlivost na inzulín (snižuje resistenci buněk na inzulín), , kořen zvyšuje tvorbu žluči, pomáhá trávení, zlepšuje stav střevní mikroflóry.

LOPUCH VĚTŠÍ

Lopuch povzbuzuje játra a celkově trávení, snižuje hladinu cukru v krvi – používá se odvar z kořene.

ČEKANKA OBECNÁ

Kořen podporuje střevní mikrobiom – dělá se z ní náhražka kávy. Také slouží pro podporu jater a žlučníku. Zlepšuje chuť k jídlu. Klinické studie ukazují pozitivní účinek vodného extraktu ze semen na cukrovku 2 typu. Pozor na výrobky v podobě čekankového sirupu – bývá v něm hodně té fruktózy. A ta zase zvyšuje ten cholesterol. Raději si dejte tu čekankovou kávu a oslaďte si ji troškou medu.

BRUSNICE BORŮVKA

Plod borůvky má protizánětlivý, ochranný účinek na játra a srdce, funguje také proti otokům, díky tříslovinám účinek stahující, pomáhá sítnici dobře fungovat, snižuje krevní cukr. Je dobré si pořídit extrakt z borůvek, nebo jich sníst opravdu velké kvantum.

PROTIZÁNĚTLIVÉ A PROKRVUJÍCÍ BYLINY A POTRAVINY

Protože při cukrovce dochází ke špatnému prokrvování jemných vlásečnic, může to způsobovat zhoršený zrak, je zvýšená i zánětlivost – je dobré se zaměřit také na byliny a potraviny s protizánětlivým nebo prokrvujícím účinkem.

KURKUMA DLOUHÁ

Kurkuma je protizánětlivá a taky snižuje cukr, působí také proti rezistenci buněk na inzulín, výborně funguje společně s pepřem. Ideální je smíchat prášek z kurkumy s trochou pepře nebo chilli, zamícháme do oleje, aby nám z toho vznikla taková hustší kašička a každý den si dáme lžičku ráno a večer.

GINKGO BILOBA – jinan dvoulaločný

Jinan prokrvuje jemné vlásečnice – končetiny a všude kde jsou tenké cévky a vlásečnice – oči, působí hloubkově.

GYMNEMA LESNÍ

Gymnema hojně roste v tropické a jižní Africe, na Madagaskaru a v jižní Asii přes Indonésii až po Japonsko. Divoce roste v tropických oblastech jižní a centrální Indie. Je to exotická avšak velmi důležitá bylinka.

Potlačuje vnímání sladké chuti, snižuje vstřebávání glukózy ve střevech i v žaludku, zvyšuje aktivitu slinivky, antioxidační účinky, účinky na inzulínovou rezistenci zatím nejsou důkladně potvrzené, chrání mozek a oči před následky cukrovky, snižuje vstřebávání tuku a cholesterolu, snižuje množství cholesterolu a celkového tuku v krvi, potlačuje chuť na jídlo, vede ke snížení tělesné hmotnosti.

Chcete se dozvědět o bylinkách více podrobně?

Chcete ovládat míchání bylinkových směsí na různé zdravotní potíže? Začněte tím, že se dozvíte, jakým způsobem vlastně bylinky na naše tělo působí. Samostatně i ve směsích.

Povím vám také to, jak bylinky působí na nás, jako jednotlivce.

Stáhněte si video-přednášku zdarma

ZDE >>>

Tagy:
Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů