Celer řapíkatý

V tomto článku se zaměříme na celer řapíkatý. Věděli jste, že působí proti dně, vysokému tlaku, cukrovce a pomáhá zrychlovat metabolismus? Pomáhá tedy i při hubnutí. A to je jen zlomek toho, jak dokáže lidskému organismu pomáhat. Popíšeme si, jak jej můžeme využít i v kuchyni a detailněji se zaměříme na jeho účinky a pěstování.

Lidé začali využívat listy celeru už ve starověku, používali je už staří Římané, Řekové a Egypťané. A to hlavně jako koření, ale i pro jeho léčebné účinky a také jako afrodiziakum. K nám do Střední Evropy se celer dostal až v 17. století z Itálie.

(Apium graveolens var. dulce)

čeleď: miříkovité

Účinky celeru

Celer ať už bulvový nebo řapíkatý je velkým zdrojem vitamínů a minerálních látek – obsahuje vitamín C – toho má více než citron, vápník, draslík, hořčík, sodík, fosfor, jod, zinek, chrom. Ten řapíkatý ještě navíc i vitamíny skupiny B. Léčebné účinky má tedy bulva i řapíky, hojně se využívá také výtažky ze semen celeru, které mají účinky zesílené.

Proti nachlazení, zánětům dutin

Celer ředí hleny, působí skvěle na odkašlávání, čistí dýchací cesty. Celer je jedna z mnoha bylin, které pomáhají stimulovat imunitní systém. Je protizánětlivý a předchází celkově nachlazení a zánětům dutin.

Mívala jsem s častým nachlazením až chronickými záněty dutin velké potíže a v eBooku Zbavte se zánětu dutin jednou provždy jsem popsala postupy, které mi pomohly zbavit se postupně těchto obtíží a jak jim předcházet.

Snížuje krevní tlak a škodlivý cholesterol

Celerová šťáva snižuje krevní tlak i cholesterol, jsou dokázány případy, kdy po denní konzumaci čtyř celerových stonků došlo ke snížení krevního tlaku. Po té stačilo zařadit celer pravidelněji (2x – 3x týdně) do jídelníčku v podobě nějakého salátu, nebo lehce orestovaný jako zelenina k masu atd.

Dna a cukrovka

Celer rozpouští kyselinu močovou, která se v podobě krystalů usazuje v kloubech a způsobuje právě dnu. Zároveň také snižuje obsah glukózy v krvi.

Úzkostné stavy a nespavost

Díky vysokému obsahu vitamínu skupiny B má celer vliv na správné fungování nervového systému, je tedy dobré dopřát si celer třeba i v období, kdy zažíváme větší stres.

Ženské problémy

Podporuje činnost dělohy, celerové semínko dokonce pomáhá vyvolávat menstruaci, ovšem může také způsobit potrat. Proto je důležité v těhotenství celer neužívat. Neuškodí jednou za čas troška pokrájeného řapíku v salátu, ovšem raději ne pravidelně.

Afrodiziakum

Zvyšuje chuť na sex u mužů a podporuje zdravý vývoj spermií.

Hubnutí

Celer podporuje metabolismus, má mnoho příznivých látek, ale velmi málo kalorií. Obsahuje také hodně vlákniny a jen pro samotné trávení celeru tělo vydá velké množství energie.

Detoxikační účinky

Podporuje tvorbu moči, vyplavuje z těla toxiny hlavně při spalování tuků. Pomáhá čistit játra, ledviny a také naši pleť, pomáhá udržovat v dobré kondici naše vlasy a nehty.

Proti rakovině

Díky očistné schopnosti v našem těle působí i proti rakovině. Celer stimuluje také tvorbu bílých krvinek, které jsou našimi obránci v těle.

Na co si dát u celeru pozor

Už jsem zmínila, že není doporučován těhotným ženám. Pak pokud trpíte alergiemi nebo ekzémem, může vám celer skvěle pomoci, ale i naopak alergii nebo ekzém zhoršit. Právě jeho vysoký podíl minerálních látek může alergii zvýšit, pokud je někdo citlivější na sodík, protože tato zelenina jej obsahuje také.

Je potřeba to tedy opatrně vyzkoušet. Více alergenní je celer bulvový, většinou ještě v kombinaci s jablkem.

Jak pěstovat řapíkatý celer

Začneme s předpěstováním v únoru. Je dobré opravdu alespoň do konce února výsev stihnout. Semena klíčí zhruba 10-14 dní a rostliny celeru mají docela dlouhou vegetační dobu, proto je nutné začít v únoru, aby právě stihly narůst.

Nesejeme moc nahusto, aby pak šly rostlinky přepikýrovat – rozdělit od sebe na jednotlivé. Pikýrujeme je ve fázi 3-5 listů do truhlíčku a po zmrzlých je můžeme sázet na záhon. Potřebují hodně prostoru, tak je dáváme cca 25 cm od sebe do dobře vyhnojené půdy, třeba po bramborách.

Naťový celer bude náročnější na zálivku, jinak stonky budou kratší a tužší. Sklízíme až na přelomu září a října. Horní listy pak používám do brambor, polévek nebo je suším a použiji do polévkového koření.

Bohužel tato zelenina není moc vhodná k pěstování doma nebo na balkoně. Docílili byste pouze k nárůstu listové nati, nikoli pěkných řapíků. O tom, které bylinky je možné pěstovat doma nebo na balkoně se velmi podrobně rozepisuji v eBooku zdarma  VYPĚSTUJTE SI 7 BYLINEK ZA OKNEM.

Jak můžeme naťový celer připravit

Nejlepší je konzumovat ho čerstvý. Nebo jen slabě restovaný.

Jako detox je možné celerové řapíky odšťavnit a popíjet šťávu, přidává se do zeleninových salátů, může slabě orestovat k masu ryb, drůbežímu. Mám moc ráda jeho křupavost a tak jej také přidávám nakrájený do rizota.

Výborná je třeba i vaječná omeleta s řapíkatým celerem:

Orestujeme na másle do sklovita trochu cibulky, přidáme nakrájený řapíkatý celer, přelijeme rozmíchanými vajíčky která jsou lehce osolená a opepřená a necháme na pánvi, dokud se omeletka neusmaží (než ztuhnou vejce). Nakonec posypeme trochou strouhaného parmazánu.

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů