Levandule lékařská

(Lavandula angustifolia) syn. L. officinalis, L. Spicata

Čeleď – Hluchavkovité (Lamiaceae)

Levandule pochází ze západního Středomoří. Je to oblíbená bylinka pro svou dlouhotrvající vůni i po usušení a také pro své léčivé účiny i schopnosti odpuzovat hmyz.

IMG_2003

Pěstování levandule

Je to vytrvalý polokeř dorůstající při kvetení až do výšky 80 cm. Kvete od června do srpna. Vyžaduje sušší a slunné stanoviště. V České republice v teplých místech zplaňuje.

Levanduli lze vypěstovat ze semínek – ideální doba setí je únor až březen. Sejeme do truhlíků a dbáme, aby byl substrát neustále vlhký a teplota alespoň 20 °C. Semínka na substrát jen vysejeme a mírně zatlačíme, ale neposypáváme další hlínou! Semínka klíčí za týden až čtrnáct dní. Jakmile vyrostou alespoň do velikosti 10 cm, můžeme je sázet ven do půdy do vzdálenosti 25-30 cm od sebe. Pokud chceme mít z levandule živý plůtek, můžeme je vysazovat i blíže u sebe.

Levanduli je možné pěstovat také v nádobách na balkoně nebo terase, tak jako mnoho dalších bylinek – klikněte zde >>>.

Množení levandule

Existují minimálně dva způsoby jak množit levanduli:

Hřížením – ze 3-4 leté levandule ohneme pár větviček k zemi a přihrneme hlínou tak, aby vrcholky zůstávaly nad povrchem půdy. Provádíme to na podzim po ostříhání květů. Na jaře větvičky odhrabeme. Měly by mít už vytvořené kořínky, tak je ostřihneme od a zasadíme již samostatně.

Řízkováním – pomocí polodřevitých řízků dlouhých 8-10 cm v březnu i v dubnu – zapíchneme je do půdy tak hluboko, aby čněly jen zelené lístky. Dbáme na to, aby půda byla neustále vlhká. Do podzimu stále zaléváme a levandule vytvoří kořínky. Názorně se na toto množení podívejte na video níže – je to možné udělat i ze starých levandulí.

Při pěstování levandule ze semínek nebo i při množení řízky či hřížením rostlinky kvetou až v příštím roce po vysazení na záhon.

Stříhání levandule

Aby jsme podpořili bohaté kvetení levandule a docílili pěkného hustého keříku, sestříháváme levanduli již od mladé rostlinky. Levandule se stříhá na jaře nebo už na podzim.

Stříháme levanduli tak, aby na odstřižených místech zůstaly ještě lístečky, nikdy nestříháme do dřeva. Po odkvětu odstraňujeme květní stvoly (srpen).

Použití levandule v kuchyni

Levandulové květy se používají do voňavých džemů a vyrábí se z nich levandulový ocet. Je možné vyrobit si k pečení i levandulový cukr! Několik sušených levandulových květů vložíme přibližně na týden do pískového cukru ve sklenici. Levandule cukru dodá jemnou sladkou vůni. Pokud do cukru vložíme rozmělněné čerstvé květy, levandulová chuť bude výraznější. – Takovýto cukr se používá při pečení a do dezertů.

Levandulová zmrzlina – zkuste! Je velmi lahodná. Přidejte levanduli do čokoládové zmrzliny nebo čokoládové pěny.

Nasekané květy levandule přidáváme do rýže, do jehněčího a králičího masa, můžou být součástí marinád. Dobře se kombinuje s majoránkou, dobromyslí, petrželkou, rozmarýnem, saturejkou a tymiánem.

Levandulový sirup – viz recept ve videu.

Účinky levandule

Levandulová silice je po chemické stránce velmi složitá – skládá se z více než 150 látek. Při vtírání do pokožky se velmi rychle vstřebává a v krvi ji lze zjistit již za 5 minut!

310eu

Již od dávných dob byla levandule užívána na podporu trávení, spaní, k uklidnění při úzkostech a depresích. Pro svou schopnost zlepšit náladu byla levandule považována za antidepresivum.

  • Úzkostné stavy – mnohé studie prokazují, že levandulový olej má tišící a protikřečové účinky a zvyšuje i účinek jiných sedativ. Dokonce bylo zjištěno, že některé vůně, mezi něž patří i vůně levandule, zvyšují určitý druh mozkových vibrací, které jsou spojeny s relaxací. Proto pomáhá při léčbě neklidu a úzkostných stavů.
  • Nespavost levandulová vůně má srovnatelné účinky jako léky na spaní! Dokonce spánek i více prohlubuje a tím je spánek i kvalitnější. Vyrobte si plátěný polštářek ze sušených levandulových květů!
  • Poranění – levandulový olej má účinky proti mikrobům – má desinfekční účinek na rány a podporuje jejich hojení. Použít lze i levandulový nálev na obklad a omývání.
  • Potíže s trávením – uvolňuje hladké svalstvo trávicího ústrojí, podporuje tvorbu žluči, tím zlepšuje trávení tuků. Působí i proti nadýmání.
  • Nálev z levandulových květů:

    1-3 malé lžičky levandulových květu na jeden šálek vroucí vody. Nechte 10 minut odstát a sceďte. Doporučená denní dávka je 3 šálky denně.

JAK JEŠTĚ LEVANDULI VYUŽÍT?

  • Repelent proti hmyzu – již naše babičky používaly levanduli na odpuzování molů. Společně s rozmarýnem a hřebíčkem ji naložíme do alpy a za 3 týdny máme účinný repelent proti komárům, klíšťatům. Na posílení účinku repelentu můžeme do hotového ještě nakapat pár kapek esenciálního levandulového oleje.
  • Levandulové polštářky – zašijte sušené levandulové květy do lněných polštářků, vložte je třeba k polštáři – pro lepší spánek, nebo mezi prádlo proti molům a na provonění. Můžete je také někomu i darovat jako pozornost.

Na co si dát pozor

Když budete užívat levandulovou silici přímo na kůži a všimnete si podráždění nebo vyrážky, přestaňte ji používat. Pokud požijete několik kapek silice – nemělo by se nic stát, ovšem lžička by už je jedovatá, silice jsou koncentrované!

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře
  1. Vlasta napsal:

    Prosím o návod jak si udělat olej něco lečiveho a co všechno se s tím dá léčit. Předem děkuji.Zdravi Válková

  2. Josef napsal:

    Dobrý den – z jaké části levandule je nejlepší připravovat čaj-z květu, lístků, stonků,nebo je to jedno Děkuji

  3. Jana napsal:

    Michalko zdravím.
    Chtěla bych zjistit kdy a za jakého počasí bych měla stříhat levanduli…Děkuji Jana

  4. Eva napsal:

    Dobrý den,jsem masérka a ráda bych si sama vytvořila masážní levandulový olej 🙂 Prosím o radu,jak na to…děkuji moc za radu…
    Eva

  5. Vlaďka napsal:

    Dobrý den. Chtěla bych poprosit o radu,jak přezimovat levanduli v truhlíku? Lze podobně jako pelargonie,nebo je lepší přenést truhlík do bytu? Děkuji Vlaďka

    • Hezký den, určitě by měla být ve větší nádobě, která hned tak nepromrzne – určitě ne v klasickém truhlíku, ten mi přijde malý. Aby nádoba měla aspoň 25 cm průměr a 20 cm hloubku. Velmi důležité je také ochránit nádobu například polystyrenem nebo vložit i do papírové krabice, kterou vysteleme slámou, pilinami – bude fungovat jako izolace. Hlavně nezapomenout v zimě levanduli občas zalít, ne aby byla mokrá, ale ne úplně suchá. Mnoho přezimujícich rostlin právě v zimě v nádobách zahyne kvůli suchu, ne kvůli tomu, že je mráz. Snad jsem poradila 🙂

  6. Zdena napsal:

    Dobry den, chtela bych se zeptat: Mela jsem levanduli na zahradce asi 3 roky, ale vubec nekvetla, i kdyz byla krasne zelena, tj. neuschla. Ziji v Tunisku a levanduli jsem mela u maty, kterou jsem hojne zalevala. Muze to byt tim nadmernym vlhkem nebo tim, ze jsem ji nezastrihavala. Nebo existuje nejaky druh , ktery nekvete???

    • Hezký den, je možné, že přílišné zalévání ji nesvědčí, ani přítomnost máty. Mátu bych zkusila přesadit jinam, levandule totiž přesazování snáší hůře, zvlášť když už je na stanovišti delší dobu. Teď bych ji zastřihla a pak méně zalévala. Měla by vykvést 🙂 Nevím o žádném druhu, který by byl nekvetoucí.

  7. Jiří napsal:

    Dobrý den Michalo,
    trpím lehkou nespavostí. Myslíte, že by mi pomohl sáček se sušenou levandulí pod polštář při spaní? Nebo le lepší si uvařit čaj?
    Děkuji za odpověď

  8. Marie Dostálová napsal:

    Dobrý den,
    moc ráda bych vám poděkovala za tyto informace je mi teprve 11 let a vybrala jsem si levanduli jako referát do školy a strašně moc jste mi pomohla děkuji . 🙂

    • Hezký den, super, jsem ráda, že článek pomohl 🙂

      • Jana Blažková napsal:

        Dobrý den, tenkrát jsem dělala sirup z levandule.. poslední 2 roky se mi nedaří.. po vyluhovani je hnusně horký a já netuším co dělám špatně 😒
        Zkoušela jsem už dát jen květy bez stopek.. s kyselinou citronovou i bez ní.. už nevím co je špatně. Nenapadá vás prosím kde mohu dělat chybu? Manžel po nepodařeném pokusu levandulí zkoušel ochutnat a tvrdí že je hořka ještě před trháním.. je možné že po letech nebo suchem zhořkne? Děkuji předem za rady.

        • Hezký den, nestalo se mi, že by byl sirup hořký, nemáte nějaký jiný druh levandule? Nebo netrháte květy pozdě? Je potřeba je trhat za květu a ne ty co už odkvetly, mohou být právě nahořklé.

  9. Robin Svoboda napsal:

    Dobrý den
    Chtěl bych se zeptat zda na ten levandulový čaj lze použít jakoukoliv levanduli (natrhanou třeba venku) nebo jen nějaké speciální druhy?
    Děkuji

    • Hezký den,
      je to nejspíš vcelku jedno, levandulí je mnoho a liší se trošku vůní, tvarem a barvou květů – od světle fialovou po tmavě fialovou, v zásadě mají podobné účinky všechny. Které odrůdy jsou nejúčinnější, netuším, ale myslím si, že ty rozdíly v účinnosti nebudou až tak velké.

  10. Jana napsal:

    asi před měsícem jsem si koupila v zahradnictví levandule – zasadila na vých.straně,ale moc nekvetou, a většinou mají uschlé květy – mohu je nyní ustřihnut a třbas i trochu see stonkem nebo to mám nechat být?Některá levandule má založeno na květ,ale některá vůbec,má jen ty zaschlé květy-tak co s těmi uschlými květy,nechat být nebo oddělat?Děkuji

    • Hezký den, klidně je ustřihněte, je to lepší než je tam nechávat. Letos je hodně sucho, je zázrak, že vám vůbec kvetly, pokud byly nakvetené už ze zahradnictví, je to normální, že po zasazení zaschly – rozhodně bych doporučila levanduli zalévat, protože nebude mít dostatečně rozvinutý kořen, potřebuje jej pořádně vytvořit na zimu. Přiští rok se vám určitě odmění květy 🙂

  11. Sylvie Bezděková napsal:

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat, kdy mám ostříhat levanduli, kterou si chci usušit do kytice.
    Děkuji za odpověd´
    Sylvie Bezděková

  12. martin napsal:

    Dobrý den, je podle vás nějaký rozdíl mezi levandulí a „bio levandulí¨ ?

  13. Jirka napsal:

    Hezký den, mám semena z levandulí, i svazky sušených stonků s květy, jak z nich dostanu silici o které píšete na konci článku.

    • Získat čistou silici v domácích podmínkách je takřka nemožné, jde o to, že když si vytvoříte z levandule třeba peeling, nebo mast, mýdlo…tak ta silice bude tady v těch výrobcích obsažená. Ale dostat čistou silici z levandule (i z jiných bylin) lze pomocí parní destilace. Velmi dobře jse silice dostávají i do olejů, proto je vhodné vyrábět třeba oleje – jako je janův olej z třezalky nebo třeba i levandulový olej.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů