Během srpna začíná kvést krásná bylina – vřes obecný. Je to krásný keřík, který se nachází ve světlých lesích. Úžasná houževnatá divoká bylinka, která svou houževnatost přenáší i na člověka, který ji pravidelně popíjí. Jednodušší je však mít vřes přímo na zahradě. Nejen, že vypadá krásně, ale má skvělé léčivé účinky.

V první řadě chci upozornit na to, že pro léčení se používá původní druh vřesu, ne zahradní kultivary. Také je mu velice podobný vřesovec, který kvete na jaře. Léčivé účinky mají podobné, avšak vřesovec se u nás vyskytuje velmi vzácně – vřesovec pleťový a vřesovec čtyřřadý. Proto o jeho hromadném sběru nemůže být řeč, většinou roste i na chráněných mísech. Sám o sobě je vřesovec u nás zákonem chráněná rostlina.

Vřes

Co se sbírá?

Sbírá se nať s květem nebo jen květy. Květy se sbírají tak, že se rukou jen sdrhnou z keře, zůstane nám v dlani i pár lístků, ale to nevadí. Suší se a na rozdíl od jiných bylinek vydrží i více let, neztrácí účinek. Většina sušených bylin se doporučuje vypotřebovat do jednoho roku, pak už nemají tolik účinků, ale o sušeném vřesu to neplatí.

Účinky vřesu

Jaké má vřes účinky – sepíšu je v bodech:

  • při problémech s močovým ústrojím – při zánětech ledvin, ledvinových pánviček, má dezinfekční účinek a je močopudný
  • močové kameny – rozpouští močové kaménky, je označován dokonce jako „drtič“ močových kamenů
  • trávicí ústrojí – reguluje trávení a působí protiprůjmově
  • dna (podagra) – působí výborně proti dně, protože odplavuje z těla soli kyseliny močové, která dnu způsobuje
  • gynekologické problémy – působí také protizánětlivě v pochvě – podává se čajová směs s kontryhelem a měsíčkem.

Pěstování vřesu

Pokud se vám nepodařilo najít vřes tak jako mně ve světlém lese – viz níže na obrázku a raději byste si jej pěstovali, popíšu vám, jaké podmínky mu vytvořit, aby se mu dařilo i u vás na zahradě.

Vřes ve světlém lese

Vřes obecný

Vřes potřebuje kyselejší půdu, může být i sušší, ale pozor, vyžaduje polostín, určitě ne přímé slunce. Pro kompaktní vzrůst jej nejpozději brzy na jaře částečně seřezáváme. Můžeme vlastně i v pozdním létě nebo na podzim, když sbíráme nať pro léčivé účely.

Pokud byste si chtěli pěstovat vřesovec, ten má na rozdíl od vřesu rád slunná stanoviště, mívá větší vzrůst a je i dekorativnější, protože má i větší květy. Pokud chceme docílit kompaktnějšího vzrůstu, tak jej seřezáváme v době květu (pro léčivé účely) nebo po odkvětu na jaře. Nikdy ne na podzim, protože v tu dobu už má nasazená květní poupata na další jaro.

Jak vřes využívat pro léčebné účely

Vřes se může dlouhodobě užívat v podobě čaje i samostatně, ne déle než 3 měsíce, pak je doporučována zase 3 měsíční pauza. Většinou se však užívá ve směsích.

Při urologických potížích – zánětech močových cest popíjíme čaj – směs květu nebo nati vřesu, nati celíku zlatobýlu, lichořeřišnicového semínka a nati tymiánu.

Při zánětech pochvy popíjíme čaj ze směsi květu nebo nati vřesu, nati kontryhele, květu hluchavky a květu měsíčku. Ideálně ještě konzumujeme syrovou lichořeřišnici.

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů