Jak správně používat konvičku Rhino Horn?

Hodně se rozcházejí názory na to, kdy je vhodné konvičku na výplach dutin používat. Klademe si tedy otázku, můžeme používat konvičku i při rýmě? Jak je to se zelenou rýmou? Pokud se vám nechce číst, tak si pusťte video, je to takový souhrn článku, ale článek je přece jen o něco podrobnější.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Kdy konvičku používáme?

Konvička Rhino-horn je výborný pomocník zvláště při prevenci, tak i při rýmě. Běžně se používá k výplachům dutin ráno a večer.

  • prevence – je vhodná tehdy, když se pohybujete v prašném prostředí, nebo žijete dlouhodobě v prostředí smogu, pak také v případě, že jste v kontaktu s infekčními lidmi – nemocnice, škola, jakékoliv kolektivy, kde někdo kýchá a je nachlazený; v tomto případě je prevence vhodná, protože se zabrání usazení „bacila“ na sliznici a zabrání tak vzniku infekce
  • počáteční rýma – pokud už zaznamenáme škrábání v krku a smrkáme průhlednou rýmu, tak je konvičku vhodné používat proto, aby nevznikl zánětlivý proces; původce rýmy jsou viry a na základě napadení sliznice už tam hrozí riziko druhotného napadení bakteriemi, proto je vhodný výplach, aby se tomuto předešlo a rýma se tak lépe léčila
  • zelená rýma – v tomto případě už je na sliznici bakteriální napadení, zelený hlen se tvoří z toho důvodu, že bílé krvinky likvidují tyto bakterie a samy odumírají, výsledek je tento hlen; konvička pomůže tento hlen odplavit a vyčistit lépe sliznici

Pokud máte již potíže, můžete se ještě podívat na 5 tipů, jak si kromě konvičky ještě ulevit od rýmy a zánětů dutin i dalšími způsoby – je to PDF soubor, pokud tyto tipy ještě stažené nemáte, klikněte TADY >>>

Níže ve videu můžete vidět názornou ukázku, jak si vypláchnout nos konvičkou Rhino Horn.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Důležité je vědět, jak konvičku správně používat a jak správně smrkat

Ještě se vrátíme k té zelené rýmě. Můj názor je ten, že se může konvička využívat i při zelené rýmě, je však nutné dodržovat správný postup použití. Klíčové je také to, abychom i správně smrkali.

Při zánětu horních cest dýchacích dochází často ke zduření sliznic a máme tak pocit ucpaného nosu. Snažíme se tedy silou vysmrkat, což je právě špatný postup. Ucpaný nos nemáme kvůli hlenu, ten má vždy tendenci vytékat ven, ale nejde to kvůli zduřelé sliznici. Pokud se budeme snažit silou vysmrkat, tak se stane to, že hlen, který se tvoří, může odcestovat intenzívním smrkáním do uší. Pak často hrozí i zánět středního ucha. V tomto případě můžeme použít konvičku.

Je potřeba připravit roztok vlažné vody a soli – ke konvičce je vždy přiložená odměrka, která nám sůl nadávkuje – používá se buď 1 nebo 2 odměrky soli. Ideální je použít sůl mořskou.

Kolik těch odměrek soli dát do konvičky?

1 odměrku dáváme v případě, kdy chceme nos jen propláchnout, nos je ještě průchozí. Vznikne nám izotonický roztok, to znamená, že má stejný poměr soli, jako je v našich buňkách. Tedy proplachování slouží k tomu, abychom se zbavili přebytečného hlenu a zamezili tak šíření patogenů.

2 odměrky dáváme v případě ucpaného nosu. Vzniká nám nasycenější solný rostok, hypertonický. To znamená, že má vyšší obsah solí než je v našich buňkách a na nosní sliznici způsobí to, že se buňky přebytečné vody zbavují a splaskávají. To právě při ucpaném nosu potřebujeme. Většinou totiž není ucpaný nahromaděným hlenem ale tím, že jsou sliznice nateklé. Pak právě dochází k hromadění hlenu a to může způsobit zánětlivý proces.

Voda je nejlepší převařená a zchládlá na tělesnou teplotu, ale chápu, že z časových důvodů se často uchylujeme nalít si vodu teplou z kohoutku. Jenomže pozor… zvlášť když používáte bojler, pokud v něm není dostatečně vysoká teplota, je to zásobárna bakterií a tím si vyplachovat nos určitě nechcete. Natočená teplá voda z kohoutku se právě nemá ani pít. Pokud máte průtokový ohřívač bez zásobníku, tak by to snad šlo, ale to převaření je jistota.

Jistě víte, že jsou k dostání v lékárnách i spreje do nosu na splasknutí sliznice, ale to se snažte používat co nejméně, protože v tomto případě látky obsažené v těchto sprejích způsobí splasknutí sliznice tak, že dojde odtoku krve ze sliznic a tím se zamezí prokrvení sliznice a přísunu imunitních látek. Navíc je to pak i po delším používání návykové – sliznice pak během už 14ti denního užívání zůstává zduřelá neustále a bez spreje prostě nesplaskne.

Co když mi při prolévání nosu konvičkou z druhé dírky nic neteče?

To je právě ono. Je potřeba chvilku vydržet a nechat hlavu nakloněnou a čekat, za chvilku dojde ke splaskávání sliznice. Můžete zkusit vyměnit dírku – přendáte konvičku do druhé dírky a zase do ní naléváte solný roztok. Chvíli čekáte – můžete si připadat v tu chvíli komicky, ale jakmile začne alespoň z druhé dírky roztok pomaličku vykapávat, už se sliznice povolují a začíná to fungovat. Stále platí to, že smrkáme pomalu a opatrně, v žádném případě ani nefoukáme nosem do konvičky.

Takovéto vyplachování je při zelené rýmě důležité i z toho důvodu, že se lépe dostanou do nosu potřebné léky, například když dostanete na zelenou rýmu na předpis lokální antibiotikum Pamycon. Dostane se tím pádem tam, kam má.

Navíc, si můžete do konvičky udělat nálev z bylinek – šalvěj, heřmánek, dobromysl nebo řepík – a místo čisté vody do konvičky použít nálev z bylin a dát tam tu sůl. Podpoříte tak i léčbu.

Shrnutí

  • konvičku používáme preventivně – pokud se pohybujeme v prašném prostředí nebo v prostředí s možností infekce, používáme do konvičky 1 odměrku soli
  • konvičku používáme při začínající rýmě, zamezíme tím vzniku zánětu, používáme 1 odměrku soli
  • konvičku používáme i při zelené rýmě, ale dodržujeme opatrnost při smrkání a na místě je trpělivost, používáme 2 odměrky soli, to podpoří splasknutí sliznice
  • do konvičky nefoukáme, nesmrkáme silou a používáme ideálně převařenou vodu nebo nálev z bylinek
  • vyplachujeme ráno a večer, při zelené rýmě i vícekrát

Nejlepší je však prevence, rýmě se co nejlépe vyhnout

Nezapomeňte na to, že prevence je ten nejlepší způsob, jak zůstat zdraví. Pokud se pohybujete v prašném prostředí, čištění dutin je důležité, aby se sliznice nazanášela a nezatěžovala cizorodými látkami. Pokud jste v kolektivu, kde hrozí nákaza, důležité je mytí rukou, ale také si nesahat na obličej – hlavně na oči – ty jsou také vstupní branou pro infekce.

Při opakovaných rýmách je potřeba zjistit příčinu, je třeba posílit játra a ledviny, protože často s oslabenou imunitou úzce souvisí.

Stáhněte si také můj eBook zdarma – 5 TIPŮ, JAK SI ULEVIT PŘI RÝMĚ A ZÁNĚTECH DUTIN

Nebo si rovnou zakupte eBook ZBAVTE SE ZÁNĚTU DUTIN JEDNOU PROVŽDY

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů