Jak zahnat nachlazení a co dělat při chřipce?

Pokouší se o vás nachlazení a chřipka? Nebo už ji máte? V tomto článku si povíme, jak si můžete pomoci od počátečního stadia jako je například první škrábání v krku, nebo jak si ulevit během nemoci, když už máte virózu nebo dokonce chřipku. Chřipka a viróza není totiž to samé.

Rozdíl mezi virózou a chřipkou

Viróza se projevuje ze začátku rýmou, škrábáním v krku, je doprovázena často teplotami nebo i horečkami, které odezní zhruba do 3 dnů. Ovšem pokud si dopřejete během těchto dní opravdu odpočinek a vypocení na lůžku. Může to trvat i o trochu déle, záleží na tom, jak máte silnou imunitu.

Mnoho lidí potlačuje příznaky léky a virózu přechází. Tím bohužel neumožní průběhu a tím pádem léčbě nemoci. Většinou hrozí, že se viróza vrátí znovu, protože tělo nemělo možnost se dostatečně bránit a je již oslabeno.

Pak může mít příští onemocnění těžší průběh nebo se dokonce přidají další zdravotní problémy, bakteriálního původu jako je například zelená rýma a zánět dutin. Podrobný popis jak se zbavit zánětů dutin popisuji v tomto e-booku – Zbavte se zánětů dutin jednou provždy.

Jak poznáte, nemáte virózu, ale chřipku?

Velmi jednoduše, chřipka se nedá přechodit! Má velice rychlý nástup. Tak například dopoledne se můžete cítit rozlámaní nebo jen nejste ve „své kůži“ a večer uléháte s bolestmi celého těla, hlavně kloubů a s vysokými horečkami kolem 40 °C. Člověk nemocný chřipkou není schopen dojít si skoro ani na záchod. Takto vysoké horečky mohou trvat 3-4 dny. Pak už doznívají ve formě nižší horečky a teplot.

Dráždivý kašel

Dráždivý kašel trápí hlavně v noci, tak tady je pár tipů, jak si od něj pomoci:

Tymiánový sirup – 1 čajová lžička – dětem pomohl od dráždivého kašle v noci do 5 minut! Působilo to i na mě 🙂 Níže se podívejte na video, jak tymiánový sirup připravit.

Cibule – nakrájejte na kolečka, vkládejte do misky, posypte každé z nich cukrem krupice a skládejte na sebe. Cibule pustí šťávu a je výborná hlavně v noci při dráždivém kašli, podává se po čajových lžičkách.

Černá ředkev – je ještě lepší než cibule – stejný recept s kolečky a cukrem jako u cibule.

Podběl – čaj z podbělu – listy a květy dáme do studené vody, krátce povaříme a necháme luhovat 10 minut pod pokličkou. Osladíme medem a podáváme.

Vlhký kašel

To je fáze, kdy už se tvoří hleny, tak potřebujete něco na podporu vykašlávání hlenů.

Jitrocelový sirup – dává se čajová lžička 3x denně

Majoránka – majoránkový čaj také výrazně působí na ředění hlenů.

Česnek, pórek – uvolňují hleny, usnadňují vykašlávání a působí výborně hlavně preventivně, mají antibiotické účinky. Udělejte si česnekovou nebo pórkovou polévku, nebo i cibulačku!

Co pomůže na bolest v krku?

Taková „nej“ bylinka je šalvěj. Má protizánětlivé účinky, chrání i před viry a tak tedy kromě bolesti v krku se používá i při zánětech dásní a ústní dutiny. Udělejte si kloktadlo z šalvěje – 2 kávové lžičky přelijte 1 litrem vroucí vody a přikryté nechte luhovat 15 minut. Kloktejte a vyplivněte ven.

Lze kombinovat i s heřmánkem. Můžete pít až 3 šálky denně – ale pozor! Šalvěj nesmí těhotné ženy! (Trošičku šalvěje například pod maso jednorázově nevadí, ale neužívat ve větším množství – např. nepopíjet čaj!)

Hřebíček – působí proti bolesti v krku, stačí 2 hřebíčky chvíli poválet v puse a rozžvýkat, je to z počátku nepříjemné, protože trochu pálí na sliznici, ale pomůže krk znecitlivět a také má baktericidní účinky. Kromě toho působí proti zubnímu kazu.

TIP: Naprosto skvělé jsou Dubovky ®  Dědka kořenáře – Břetislava Nového. Mám je vyzkoušené sama na sobě hlavně při rýmě a bolestech v krku – stačí stříknout 2x denně do krku a hotovo! Už jsem na ně upozorňovala v minulém článku >>> Tak to musím udělat i teď – je to objev číslo jedna mezi bylinkovými produkty, které si ráda zakoupím.

Můžete si je zakoupit přímo tady >>>   A nezapomeňte si k tomu přikoupit i rozprašovač na lahvičku.

Jak srážet horečku

Při vysokých horečkách nad 39 °C je již nutné srážet ji pomocí léků na snížení horečky. Velice důležité je pití dostatečného množství tekutin a rovnou si můžete uvařit nebo nechat si uvařit, když už nejste schopní vstát – čaj z lipového a bezového květu. Lžíci sušeného květu bezu a lžíci sušeného lipového květu zalijeme litrem až litrem a půl vroucí vody a necháme 15 minut luhovat. Popíjíme teplé, ne vařící, lehce slazené medem.

Pokud člověk nakažený chřipkou netrpí jiným vážným onemocněním, prostě má „jen“ chřipku, tak bych se nebála podávat medikamenty na snížení horečky právě až při 39 °C. Je to sice nepříjemné, ale účinné! Viry se díky horečce ničí – doslova se „uvaří“ a tělo si přirozeně tvoří protilátky.

Pokud patříte mezi zdravé jedince, kteří ještě tyto příznaky nemají, tak vám gratuluji! Únor a začátek března je nejchoulostivějším obdobím, kdy virózy a chřipky řádí, tak rozhodně je na místě prevence.

Podívejte se na tento článek- Naše přírodní zbraně při prevenci proti virózám, chřipkám, nastydnutí, ve kterém najdete kromě jiného i recepty na cibulačku nebo slepičí polévku.

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů