Naše přírodní zbraně proti chřipce, nastydnutí i zánětům dutin

Zimní období s sebou nese zvýšené riziko, že chytneme nějakou virózu, chřipku, nebo nastydneme rýmou, která se může zvrtnout až v záněty dutin. Co můžeme proti tomu dělat? Je ještě možnost, jak si posílit imunitu? Určitě ano. Vyzbrojte se také zbraněmi, bez kterých si zimu už nedokážeme představit.

Níže jsem natočila v 11 minutách svůj příběh o tom, jak jsem se potýkala s častými záněty dutin, protože toto byl pro mě dlouhá léta problém číslo jedna. Ve zkratce povídám o tom, kdy mi problémy vznikly a kdy jsem se do bludného kruhu opakovaných zánětů dutin dostala.

A víte co? Existuje cesta jak z toho ven. Poslechněte si, kdy byl pro mě ten zlomový okamžik, kdy jsem se rozhodla něco s tím sama začít děat.

Tady jsou naši pomocníci, kteří pomáhají v prevenci hlavně v zimním období. Opakují se z článku předchozího – ovšem tady je ještě něco navíc.

Toto téma si zaslouží více pozornosti, tak jsem sepsala ještě jeden článek – tento – sice podobný, ale přece jen jiný 🙂

Česnek

dscn4711

Je to přírodní antibiotikum, které likviduje mnoho choroboplodných zárodku. Důležité však je, že účinky má hlavně jako syrový. Takže doporučuji jíst často česnečku – já si dávám prolisovaný česnek ještě rovnou do talíře s polévkou.

Komu dělá česnek hůře na žaludek, stačí jej přidat do polévky úplně na konci, když už ji skoro na plotně vypínáte. Tím se stane méně pálivý, dráždivý a nezničí se v něm tolik cenných látek.

Pro velmi citlivé osoby na česnek bych doporučila lichořeřišnicovou tinkturu.

med-na-lzicceMed

Dokonalý prostředek pro zdravé mlsání. Pravidelná konzumace se tak na zdravotním stavu určitě projeví. Med má také antibiotické účinky a může být prevencí i lékem rýmy, zánětu průdušek a horních cest dýchacích, chřipky.

dscn0317aŠalvěj

Výborná bylinka, která působí antisepticky a je vhodná jako kloktadlo při bolestech v krku. Nálev ze šalvěje je možné použít s trochou soli na výplach nosu.

Používala jsem ji i při napařování – vhodila jsem pár lístku do vařící Vincentky  a tím jsem se napařovala alespoň 10 minut.

HřebíčekHřebíček

Koření, které má snad každý doma – působí vysoce antibakteriálně, je desinfekční a pomáhá také při bolestech v krku. Pokud cítíme úplně na počátku takové lehké škrábání, tak je ta nejvhodnější doba cucat a nakonec a rozkousat dva hřebíčky. Vždy ráno a večer alespoň po dobu 3-4 dnů. Hřebíček potlačuje výrazně šíření infekce a mírní škrábání v krku.

zakysane-zeliKysané zelí

Nejlepší je domácí, protože není sterilované. Kdo vyzkoušel domácí kysané zelí, už nechce jiné. Je to velký zdroj vitamínu C, pomáhá také upravovat střevní mikroflóru.

Zdravá střevní mikroflora znamená dobrá imunita.  V zimě patří k NEJ potravinám.

9675682566_422309a86c_bZázvor

Výborný na zahřátí, zázvor má doslova zahřívací účinky. Je antibakteriální, protizánětlivý a působí také jako antioxidant. Kromě zázvorového čaje jej přidáváme i k masu – mletý je také součástí kari, ale i samotný mletý zázvor je výborný – například maso nakrájené na nudličky těsně před restováním lehce posolíme a poprášíme zázvorem.

Sušené šípkyŠípky

Rozhodně u nás doma nechybí sušené šípky, v zimě šípkový čaj – jako když najde. Je lahodný s medem a působí preventivně proti chřipkám, náchylnosti k nachlazení a je to také zdroj vitamínu C.

Citron

garlic-276356_640Šťáva z citronu posiluje imunitu a obranyschopnost. Zajímavé je na citronu také Albeno – to je to bílá „vata“ uvnitř mezi jednotlivými měsíčky. Albeno působí jako antioxidant, má protirakovinné účinky a posiluje žilní stěny.

dscn0199Konvička na vyplachování nosu

Perfektní věc při začínající rýmě. Nesmí chybět v naší domácnosti, protože už mnohokrát odvrátila bolení oušek u dcery a u mě zánět dutin. Ten zázrak se jmenuje Rino Horn. Jednoduše se napustí vodou o teplotě těla – cca 37 °C a přidá se jedna až dvě odměrky soli. Odměrka je součástí konvičky. Sůl doporučuji koupit mořskou. Výplach nebolí, je naopak velmi příjemný a pročistí krásně nos od hlenů.

Pokud vás trápí nachlazení a záněty dutin opakovaně, je nutné věnovat tomu věší pozornost. Jak jsem již uvedla výše, mám s těmito problémy vlastní nepříjemné zkušenosti. Příjemné na tom je, že existují postupy, jak si od toho navždy pomoci.

Dubovky ®

Je to skvělý pomocník při začínající rýmě, který používám – je to opravdu velmi nepříjemný a velice spolehlivý pomocník. Stříkám to rovnou do dírky, důležité je dodržet správný postup, abyste si nestříkli jen na okraj nosu a opravdu to šlo až do dutiny.

Je to návod podle Dědka kořenáře – Břetislava Nového, který je výrobcem a vlastníkem patentu na výrobu těchto skvělých kapek. Než abych vám postup vysvětlovala, tak se podívejte na video níže, to bude rychlejší a srozumitelnější.

Dubovky seženete u Dědka kořenáře tady >>> A nezapomeňte si k tomu přikoupit i ten rozprašovač.

Tipy ještě na tři polévky, které mají silný preventivní účinek, v zimě si je určitě dopřávejte.

4428789189_17960d9b5e

Slepičí polévka

  • 1 slepice
  • větší mrkev
  • 1 větší kořenová petržel
  • půl menšího celeru
  • 1 cibule
  • 2 stroužky česneku
  • 2 bobkové listy
  • 1/2 lžičky kuliček černého pepře
  • sůl

Slepici si můžeme rozpůlit a vložit obě půlky do hrnce, aby se nám tam lépe vešly. Odřízneme kusy tučné kůže okolo břišní části a okolo krku. Mrkev, petržel a celer očistíme a vcelku přidáme do hrnce k slepici.  Oloupanou cibuli rozkrojíme na půlky a také vložíme do hrnce.  Přidejte koření a sůl.
3. Do hrnce přilijeme cca 3 litry vody tak, aby byly ingredience potopené. Uvedeme do varu. Potom teplotu snížíme tak, aby vývar jen lehce probublával a  vaříme zhruba hodinu a půl (prostě aby byla slepice měkká).

Pak vývar scedíme přes jemné síto a maso obereme. Společně s vývarem použijeme na polévku. Můžeme si tam přidat orestovanou zeleninu na kostičky, nudle, prostě dle libosti. Pro zvýraznění léčivého efektu doporučuji dát do talíře nakrájenou cibuli na půlkroužky – ne celou, stačí třeba 1/4 střední cibule a ihned zalít horkou slepičí polévkou.

Cibulačka

  • 1 kg žluté cibule
  • 100 ml bílého vína
  • 2 lžíce hladké špaldové mouky
  • 80 g másla,
  • malý pórek
  • 3 snítky čerstvého tymiánu
  • 3 snítky listové petržele
  • 2 bobkové listy
  • sůl, pepř
  • ½ litru hovězího nebo kuřecího vývaru
  • 1 větší bagetu
  • 150 g tvrdého sýru na strouhání

Dáme do hrnce rozpustit máslo na mírném plameni. Když je rozpuštěné, přisypejte cibuli nakrájenou na kostičky. Při stálém míchání opékáme pomalu do zlatova, nesmí se připéct!. Osmahnutou cibuli zasypáme moukou, promícháme a zalijeme bílým vínem. Když se alkohol z vína vyvaří, přilejeme vývar.

Pórek podélně rozkrojíme, vezmeme jeho nejširší obvodovou vrstvu a do ní zabalíme bobkový list, tymián a petržel. Celý svazek upevníme kuchařským provázkem a vložíme do polévky. Vaříme ještě 10-15 minut a pak podle chuti dosolíme a opepříme. Hotovou polévku posypeme až na talíři sýrem a podáváme s opečeným plátkem bagety. Pokud nám zbyly ještě nějaké bylinky, můžeme je použít na ozdobu.

Česnečka

  • 200 g brambor
  • 2 lžíce sádla
  • 12 stroužků česneku
  • 1 mrkev
  • 1 petržel
  • 1/4 celeru
  • 2 cibule
  • svazek petrželky
  • chléb
  • máslo

Brambory oloupeme a nakrájíme na kostičky, kořenovou zeleninu očistíme a nakrájíme také na malé kostičky nebo na tenké proužky a cibule také na kostičky. V kastrole rozehřejeme sádlo, osmahneme na něm cibuli do sklovita, přidáme brambory se zeleninou, chvíli ještě restujeme a zalijeme vodou nebo lépe vývarem. Pokud vývar nemáme, přidáme do vody ještě zeleninový bujon natur (bez glutamátu). Vaříme doměkka.

Mezitím opečeme chleba nakrájený na kostičky na másle a za stálého promíchávání dostaneme krásně křupavé krutonky. Česnek oloupeme a prolisujeme do hotové polévky. Dobře promícháme, přidáme nasekanou petrželku. Krutonky si pak každý přidá u stolu dle libosti.

Je možné místo krutonků ještě do polévky rozmíchat vejce, nebo přidat tvrdý nastrouhaný sýr. Doporučuji sýr nesypat do hrnce s polévkou, ale vždy dát trochu na talíř a zalít horkou polévkou.

Někdo třeba tu zeleninu (mrkev, petržel a celer) v česnečce vůbec nevaří, pouze brambory. Záleži na chuti. Doporučuji však zeleninu aspoň přidat do polévky v celku po nalití vody nebo vývaru.

Když už nastydnete nebo vás skolí nějaká viróza či dokonce chřipka, doporučuji nechat si uvařit hlavně tu první!

PS: Pokud vážně uvažujete udělat něco s častými záněty dutin, patříte k těm, co trápí opakované záněty,  podívejte se níže na teto eBook Zbavte se zánětů dutin jednou provždy. Klikněte na obrázek.

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře
  1. kveta svehlova napsal:

    Dobrý večer, děkuji za emaily. Vždycky si ráda přečtu nové poznatky , protože sama docela bojuji s různými virózami. Určitě budu častěji vařit slepičí a cibulovou polévku. Jěště jednou děkuji a těším se na další. Švehlová

  2. Antonín napsal:

    Dbrý večer Michaleo do dalších 365 dní a dalších ….. Vám přejí štěstí, zdraví….. .

    Co už pár let dostávám super informace , tak jsem nadšený ,
    jak to vše funguje ….. , jsem “ polévkový a máte pravdu ,
    zahřeje a součásně léči….. .

    Zdraví s úsměvém Antonín ( Ostrava )

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů