Trnka obecná – využití a recepty

Je to keř, který na jaře svítí záplavou bílých drobných květů na loukách, stráních a v remízcích. Taky máte rádi tuto jarní krajinu?

V tomto článku se budeme bavit jak o využití plodů trnek, tak i jejich květů. Trnka obecná je příbuzná švestkám. Trnek najdete v naší přírodě skutečně hodně. Sběr tedy nebude náročný – respektive sběr trochu ano, protože jsou keře trnité, ale pro hojnost těchto keřů bude jednoduché vyhledat čisté místo, kde můžeme sbírat.

Pozor, neplést si trnky se švestkami, protože na Moravě se často klasické švestce říká trnka, nebo i karlátka – protože ty pravé švestky dovezl Karel IV. z Francie. Jak tedy naše původní divoké trnky můžeme využít?

Co se sbírá?

Sbírat se mohou květy, plody a dokonce i listy. Květy trháme ručně v období dubna až do poloviny května, nejlépe před plným rozkvětem, za suchého počasí. Trháme celé kvítky, pokud je poškodíme, mají tendenci hnědnout. Ke sběru použijeme plátěnou tašku či košík.

Následně je sušíme rozprostřené v tenké vrstvě, do 40 °C. Raději je suším právě na tuto teplotu v sušičce, zhruba 6 hodin. Vždy si zachovávají svou bílou barvu. Uchováváme ve skleněné, neprodyšné nádobě, maximálně po 2 roky, následně květy ztrácejí svůj léčivý účinek. Používají se do bylinkových směsí, nebo i samostatně.

Také využíváme plody – často se sbírají až po prvních mrazících, kdy jejich hořkost klesá a začínají sládnout.

Můžeme sbírat i trnkové listy – používají se do pleťových vod na nečistou a zanesenou pleť.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Účinky trnky obecné

Plody trnek

Plody trnek jsou bohatým zdrojem vitaminu C, vitamínů skupiny B, obsahují nezanedbatelné množství vápníku, draslíku a hořčíku, organické kyseliny, rostlinná barviva, pektin a také glykosid amygdalin. Dají se jíst i syrové, ale v malém množství. Jsou docela trpké, tak se jich moc na syrovo sníst ani nedá.

Posilují vyčerpaný organismus, imunitnu. Trpkost plodů trnky se sníží po přejitím mrazem, opravdu trochu zesládnou, ale není to sladké jako švestka.

Proti nachlazení, zadní rýmě – vhodný hlavně pro děti při stále nekončící rýmě je právě také ten odvarz plodů.

Trávicí trakt – odvar z plodů trnek také prospěje i při podrážděném žaludku, nadýmání, průjmu, po nevolnostech nebo zvracení, ale i při únavě a vyčerpání.

Antioxidační a protizánětlivé účinky – pomáhají při různých zánětech v těle, čistí krev, trávicí soustavu, ale i pleť, při nejrůznějších kožních obtížích. Skvěle pomáhá odvar z plodů při nejrůznějších zánětech v ústní dutině, ať už je to zánět dásní, afty nebo bolesti v krku.

Květy trnek

Trnkové květy mají lehké projímavé účinky – nálev z květů – nebojte, je to opravdu šetrné. Pokud jste závislí na projímadlech z lékárny, toto přírodní může být i cesta, jak se zbavit závislosti na těch komerčních projímadlech. Toto projímadlo z nálevu květů je vhodné i pro děti.

Protizánětlivé účinky – uklidňují zánětlivé procesy ve střevech, podrážděný žaludek, ulevují při nachlazení. Ideální s dalšími bylinkami ve směsích.

Další využití a recepty

Trnky jako keře mají velmi tvrdé dřevo, které se dříve používalo na výrobu holí. Jejich trny zase naši předkové používali při uzavírání jitrnic podobně jako dnes špejle. Ve Francii se trnky nakládají podobně jako olivy. Uvedu vám níže recept jak si vyrobit domácí trnky á-la olivy.

Trnky naložené jako olivy

 • 100 g trnek, ideálně nezralé, sbírané koncem června
 • 250 ml vody
 • 10 g soli
 • 50 ml kefírové syrovátky
 • stroužek česneku
 • větvička rozmarýnu
 • bobkový list

Nasbírejte trnky. Rozpusťte sůl ve vodě, přidejte syrovátku. Do vymyté či vyvařené skleničky nasypejte trnky, přidejte oloupaný, mírně podrcený česnek, bobkový list a větvičku rozmarýnu. Zalijte lákem a zajistěte, aby trnky byly ponořené pod hladinou láku. Dělám to tak, že si naplním igelitový pytlíček vodou a ponořím jej do skleničky nahoře, tím trnky zůstanou ponořené. Nebo tam dám omytou ještě menší skleničku, která se vejde do hrdla skleničky, ve které je lák s trnkami.

Já používám často tady tyto nádoby s přítlačným zařízením. Pravda, nádoba není ze skla ale z plastu. Komu to nevadí, může pořídit. Na tyto maloobjemové kvasící procesy je to šikovné.

Prostě zajistíme, aby se k trnkám nedostal vzduch. Necháme to 3 – 4 týdny fermentovat při pokojové teplotě. Pak odlijte trochu láku, aby trnky byly stále ponořené, a přilijeme tam tak půl deci olivového oleje a skladujeme v lednici. Dopuručuji hotový výrobek rozdělit do několika menších skleniček.

Trnky naložené v soli

 • 300 g čerstvých trnek,
 • 150 g soli,
 • plátěný pytlík a nebo kus čistého plátna, který zavážete do uzlíku,
 • olivový olej.

Přemrzlé trnky (sbírejte je po prvních mrazících nebo je natrhejte a dejte přes noc do mrazáku, (budou pak sladší) omyjte a nechte oschnout. Smíchejte se solí, celé to dejte do čistého plátěného pytlíku a zavěste někam do prostoru. Nechte 3 – 4 týdny viset při pokojové teplotě a alespoň obden obsah pytlíku s trnkami promněte. Vysušené olivy důkladně omyjte, smíchejte s olivovým olejem tak, aby se všechny tím olejem dobře obalily a skladujte uzavřené nádobě v chladu.

Trnkové víno

Trnkové víno bylo vedle šípkového vína hlavní domácí produkcí vín našich babiček. Poctivé trnkové víno je velmi podobné vínu portskému, takže se jím portské přibarvovalo, ale dokonce i falšovalo.

 • 1 kg trnek
 • 350 g cukru
 • 1 l vody
 • vinné kvasinky

Trnky (nejlépe přešlé mrazem) opereme a rozmačkáme

Drť dáme do nádoby a zalijeme ji horkým cukerným roztokem (vodu přivedeme téměř k varu, přidáme cukr a necháme ho rozpustit, nevaříme!). Necháme vychladnout, přidáme kvasinky dle návodu na obalu.

Necháme v teplé místnosti 6-8 dní kvasit, občas promícháme. Vykvašené trnky vylisujeme a vlijeme zpět do nádoby, uzavřeme kvasnou zátkou a necháme znovu kvasit.

Vykvašené víno poznáme tak, že bublinky kysličníku uhličitého přestanou unikat kvasnou zátkou. Víno necháme ustát, až kal klesne ke dnu, pak ho stočíme do lahví.

Trnkový likér na zimní večery

 • 1 kg ovoce
 • 330 g cukru – může být třtinový nebo med.
 • 2 ks skořice
 • 1 litr pálenky – plody by měly být ponořené.

Zralé přemrzlé trnky rozdrtíme vidličkou nebo šťouchadlem na brambory. Vmícháme cukr a skořici. Dáme do lahve se širším hrdlem a zalijeme pálenkou. Těsně uzavřeme. Necháme ležet 2 měsíce, občas protřepeme nebo promícháme. Pak scedíme a necháme ještě několik týdnů zaležet.

CHCETE VÍCE TAKOVÝCH RECEPTŮ O DIVOKÝCH BYLINKÁCH? VĚDĚT, KTERÝ MĚSÍC SE JAKÉ BYLINKY DAJÍ SBÍRAT? ZNÁT JEJICH ÚČINKY A JAK JE POUŽÍT?

>>> PODÍVAT SE NA OBSAH KNIHY <<<

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře
 1. Marie Říhová napsal:

  Dobrý den zaujala mne kvasná nádobka, můžete mi dát tip kde se dá koupit? Děkuji . Majka.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů