Jak oči vlastně fungují?

Oči jsou velice citlivý a jemný orgán, díky jemuž člověk získává až 90 % informací o světě. Spotřebují také 50 % veškeré energie z biochemických procesů našeho těla vynaložených na fyziologické funkce.

Základem dobrého zraku je celková životospráva a výživa, svalový tonus a dobré nervy.

Oko je začleněno do organismu zcela komplexně a podléhá vlivu řadě orgánů. Jako celek podléhá játrům, která jsou hlavní pro činnost oka.

Oči – respektive jejich části jsou spojené s určitými orgány těla

Ovšem jednotlivé části oka jsou závislé na určitých orgánech – spojivka na močovém měchýři, čočka na žaludeční energii, sklivec je závislý na čistotě tlustého střeva, makula má vztah k plicnímu meridiánu. Zánět víček může souviset s toxickým zatížením ledvin.

Šedý zákal

Nejčastěji se vyskytuje s pokročilým věkem – degenerativní procesy, nelze jej zastavit ani zpomalit – dá se odstranit chirurgicky. Může to být i opakovanými záněty oka nebo úrazem. Mezi důležité látky, které mají vliv na oči jsou lutein a zeaxantin. Jsou to jsou rostlinná barviva (karotenoidy), která se v lidském těle hromadí především v oční sítnici. Lutein je velice důležitým antioxidantem pro oči, protože chrání buňky (zejména sítnici) před poškozením slunečními paprsky a chrání před degenerativními očními chorobami a snižuje riziko vzniku šedého zákalu.

Zelený zákal

Tomuto problému se také říká glaukom – Předpokládá se, že obvyklým způsobem vzniku poškození je vysoký nitrooční tlak, ale nemusí to být jediná příčina, protože se vyskytly případy tohoto onemocnění u lidí, u nichž nebyl vysoký nitrooční tlak prokázán. Primárních příčin zvýšení nitroočního tlaku a vzniku glaukomu může být nepřeberně mnoho, od infekce přes poruchu regulace tvorby nitrooční tekutiny až po ucpání odtokových kanálků pro tuto tekutinu.

Proto je důležité chodit na oční vyšetření, od jistého věku, aby se měřil nitrooční tlak, poškozený nerv už je nevratný proces. Při řešení zlepšení zraku musíme brát v úvahu jednotlivé tkáně a části oka, které můžeme podpořit, pročistit a regenerovat pomocí bylin.

Trápení jménem štítná žláza

Štítná žláza a oko – dva na první pohled zcela nezávislé orgány. Jak už to ale v lidském těle bývá, je vše propojeno se vším. Onemocnění štítné žlázy totiž mohou být rizikem pro vznik zeleného zákalu.

Až u 38 % pacientů s diagnózou glaukomu bylo někdy v průběhu života odhaleno i onemocnění štítné žlázy. Toto zjištění přináší studie amerických očních lékařů.

Štítná žláza je zodpovědná za produkci hormonů, které v těle regulují růst a metabolismus. Spojitost mezi poruchou funkce štítné žlázy a glaukomem byla sledována na souboru 12 376 pacientů. Skoro 12 procent z nich udávalo, že trpí onemocněním štítné žlázy, téměř pět procent osob se potýkalo se zeleným zákalem. A každý osmistý pacient trpěl oběma nemocemi.

Toto číslo se sice může zdát nízké, dokazuje ale na skutečnost, že souvislost mezi zeleným zákalem a poruchami štítné žlázy tu je.

Zákalky ve sklivci

Popisované černé nitky, které se pohybují v souladu s pohybem oka jsou drobné zákalky ve sklivci, které postupem let přibývají. Jsou velmi dobře patrné při pohledu na světlou plochu, a pohybem očí

je možné jejich pohyb velmi dobře sledovat. Jejich vyšší počet je možné zachytit u různých zánětů cévnatky, drobného krvácení do sklivce a často též při vyšší krátkozrakosti.

Jak můžeme našim očím pomoci bylinkami?

Jelikož zrak dnešního člověka je namáhán ať už v pracovní činnosti nebo u počítačové a jiné techniky, v soukromí na něj působí další spotřebiče jako televize, mobilní telefony a tablety, je třeba hledat pomoc třeba i v bylinné říši, která je sice pomalejší, ale zato při zlepšení stavu je trvalejší a hlavně bez vedlejších účinků.

Při řešení zlepšení zraku musíme brát v úvahu jednotlivé tkáně a části oka, které můžeme podpořit, pročistit a regenerovat pomocí bylin.

KLANOPRAŠKA ČÍNSKÁ

Jednou z bylin s pozitivními účinky na oko je schizandra.- klanopraška čínská. – regeneruje, podporuje játra, eliminuje stres. Splňuje také předpoklad čínské medicíny – spolupráci jater a oka.

BĚLOTRN KULATOHLAVÝ

Bělotrn kulatohlavý

Je důležitý pro činnost oka stav zrakového nervu, kdy pomáhá k jeho regeneraci.

Semena se používají k léčbě nejrůznějších neuralgií, paréz (obrn), zvláště periferních, svalové atrofie a jiných svalových poruch.

Bělotrn zlepšuje prokrvení, hodí se k doléčování následků mozkové mrtvice. Pomáhá obnovovat neuronové spoje a při obnově hybnosti po těžkých úrazech
Dále mírně rozšiřuje cévy, zvyšuje sekreci některých orgánů a snižuje krevní tlak. Je též mírným kardiotonikem. Může se použít i při potížích se zrakem při cukrovce.

Na kvalitu prokrvení můžeme také zvolit JINAN DVOULALOČNÝ,

DUB, ČERNÝ RYBÍZ, BORŮVKA

Dub pomáhá zlepšit kvalitu sliznic oka. Černý rybíz a borůvka působí dobře na celkovou kvalitu oka a zraku. Užívají se plody a dobře může fungovat gemmoterpeutikum z borůvky – příznivým ovlivněním kvality sítnice a zrakového nervu. Je to jeden z nejúčinnějších prostředků bylinné říše působící v oblasti regeneraci oka.

SVĚTLÍK LÉKAŘSKÝ

Světlík lékařský

Antimikrobní, protizánětlivý, pomáhá regeneraci nervové tkáně.

Pomáhá při zánětu spojivek, podráždění očí, svědění očí. Podobně se také dá použít i LNICE KVĚTELCHRPA, ČEKANKA a také HEŘMÁNEK.

Pokud nechcete číst, můžete si článek poslechnout zde ve videu

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Zde se můžete podívat na knihu, kterou jsem ve videu ukazovala – KNIHA DIVOKÉ BYLINKY

Tagy:
Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů