Kokoška pastuší tobolka

(Capsella bursa pastoris)

Tato bylinka je velmi hojná a velká výhoda je, že se nedá poplést s jinou bylinkou. Její typické trojúhelníčkové šešulky jsou pro ni typickým znakem. Je rozšířená velmi hojně na loukách, rumištích, polích, v zahradách, často ji vytrháváme jako plevel. Vyskytuje se od nížin až po hory. Může vyrůst do výšky 10 – 40 cm, záleží na podmínkách.

Je to velmi odolná bylinka se silným účinkem. Je to jednoletá až dvouletá bylina, které nevadí ani ušlapaná půda. Pojďme si ji představit.

Co se sbírá?

Sbíráme kvetoucí nať přesličky. Vykvétá od druhé poloviny května až do podzimu. Je velmi houževnatá a kvete opravdu snad celou sezónu až do podzimu. Můžeme ji teda sbírat opakovaně, na loukách, které se posečou vykvétá zanedlouho znovu.

Účinky kokošky

Patří mezi silněji působící bylinky, má dva hlavní účinky:

  • podporuje vylučování močových kaménků – jako čaj společně ještě s dalšími bylinkami podporujícími vylučování kaménků – s truskavcem ptačím, přesličkou rolní nebo rozrazilem.
  • zastavuje krvácení, vnější i vnitřní – používá se ve formě odvaru, na tlumení krvácení se užívají 1 – 2 lžíce odvaru denně, například při silné menstruaci, nebo při krvácení hemoroidů nebo z nosu.
    • čaj na hemoroidy – do 250 ml vroucí vody vhodíme jednu lžíci kokošky. Louhujeme 10 min a pak přecedíme. Pijeme před jídlem jeden hrnek. Čaj se může použít také jako obklad na konečník.

Vhodnost kokošky pro děti a těhotné ženy

Vzhledem k její velké síle se kokoška dětem ani těhotným ženám nedoporučuje vnitřně. Je možné ji však použít zevně, například v podobě masti na pohmožděniny, nebo sedacích koupelí pře hemoroidech, které mohou dočasně vzniknout po porodu.

Nedoporučuje se vnitřně těhotným ženám, protože stimuluje dělohu. Po porodu je vhodná, protože podporuje zavinování dělohy. Ideální kombinace je ještě ve směsi například společně s kontryhelem.

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů