Hluchavka (hluchavky)

V tomto příspěvku se budeme věnovat hluchavkám. Bude to hluchavka nachová, ta roste na jaře jako první. Pak následuje hluchavka pitulník a nakonec hluchavka bílá.

Kde rostou:

Hluchavka nachová (Lamium purpureum) kvete už od března a vyskytuje se také na rumištích, v zahradách.

Pitulník žlutý (Lamium galeobdolon) se vyskytuje spíše na okrajích lesů, v lesích, křovinách a podél potoků, ve vlhčích lesoparcích.

Hluchavka bílá (Lamium album) roste velice hojně, je vidět od května v křovinách, houštinách i na rumištích, nejraději má vlhčí a stinné stanoviště.

Hluchavka bílá

Hluchavka bílá

Co se sbírá

Sbírá se květ nebo celé vrcholky rostlin na počátku kvetení. Některé zdroje uvádějí, že nejvíce účinných látek je v bílých květech, některé zase tvrdí, že účinná je celá rostlina.

Hluchavka skvrnitá

Nejznámější je právě hluchavka bílá, ale může se sbírat také hluchavka žlutá, zvaná pitulník nebo ještě je léčivá také hluchavka nachová, která kvete minimálně o měsíc dříve.

Ještě se navíc zmíním o hluchavce skvrnité (Lamium maculatum) – ta je podobná hluchavce nachové, jen má spodní část květů skvrnitou. Všechny hluchavky mají podobné účinky.

Trochu rozdílné účinky se však najdou:

Hluchavka bílá působí na harmonizaci menstruačního cyklu (upravení pravidelnosti) a hluchavka nachová spíše potlačuje silné krvácení menstruace.

Hluchavka nachová

Hluchavka nachová

Květy hluchavek lze sušit. Sušení je ale obtížnější, květy mají tendenci hnědnout. Sbírám hluchavku tak, že otrhávám vrcholky i s květy a ty pak suším.

Účinky hluchavky

Hluchavky účinkují skvěle na odkašlávání, jsou to ženské bylinky – tedy podporují zdraví dělohy a vaječníků a upravují menstruační cyklus. Pokud trpíte často záněty močových cest, dopřejte si čas od času hluchavkový čaj.

  • dýchací ústrojí – pomáhá proti kašli, ředí hlen, usnadňuje vykašlávání, přidává se do průduškových čajů například společně s topolovkou růžovou, truskavcem, diviznou.
  • menstruace – tlumí a harmonizuje menstruaci, má protikřečové účinky, tak mírní také bolesti při menstruaci, pomáhá taky při zánětech vaječníků a posiluje dělohu
  • močové ústrojí – pomáhá při zánětech močového měchýře a ledvin, na ledviny se používá směs hluchavky, celíku a svízele syřišťového v poměru 1:1:1.
  • podobně jako kopřiva pročišťuje krev i slezinu.

Pitulník žlutý- může mít i celé zelené listy

Využití hluchavek v kuchyni

Stále více věřím tomu, že než řešit problémy pomocí léčivých čajů při vzniklých potížích, jako prevence pro předcházení různých výše zmíněných neduhů funguje konzumace divokých bylin. 

Zrovna hluchavky rostou na půdách, které jsou bohatější na minerální látky a samy pak hodně minerálů obsahují.

O tom, jak přínosné jsou bylinky pro konzumaci se rozepisuju v článku Je dnešní ovoce a zelenina zdravá?-A jak je to s bylinkami?

Každá divoká bylina má trochu jiný vliv na náš organismus a tím, že je jíme, posilujeme náš organismus ze vnitř. Mladé rostlinky hluchavek se přidávají do salátů, do zelených smoothies, nebo i jako nádivka a nebo se z nich dá udělat i špenát.

 

Lámete si taky hlavu, jaké bylinky v aktuálním období zrovna rostou a k čemu je můžete využít?

Schází vám přehledný manuál o divokých bylinkách z přírody?

Uvítali byste přehled sběru bylinek podle aktuálního měsíce v roce?

Taky nesmí chybět recepty, jak bylinky prakticky využít – jakým způsobem uchovat a co se dá z nich vyrobit a uvařit….

Praktický průvodce divokými bylinkami ZDE >>>

Líbil se vám článek? Sdílejte jej a dejte o něm vědět svým přátelům!

 

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů