Tinktury z bylin

K čemu jsou tinktury dobré? Jak je vyrobit a z jakých bylin? Jaké mají tinktury výhody?

Toto je časté téma, jak vlastně uchovat účinek bylin.

Co je to tinktura a k čemu je dobrá?

Je to macerát bylin v alkoholu – části rostlin jsou nakrájeny nebo nalámány na menší části, plody nahrubo nadrceny nebo nakrájeny, které jsou na 3 týdny uloženy do alkoholu. Pak se to přecedí a uloží do lahviček. Takto nám vznikne tinktura.

Uchováme tak na delší dobu účinné látky z rostliny a také si zjednodušíme užívání. Odpadá nám příprava odvarů, skladování bylin, zjednoduší se nám tak i užívání – stačí nakapat do čaje a je to!

Z jakých bylin tintkury připravujeme a proč?

 • z některých bylin, ze kterých sbíráme kořeny – například pampeliška, echinacea, kozlík nebo mochna. U těchto bylin je nejúčinnější kořen a pokud bychom je chtěli použít pro léčivé účinky, museli bychom z nich udělat odvar. To je časově náročnější, pokud je potřebujeme užívat třeba každodenně. Tinktura nám užívání zjednoduší.
 • z bylin, které se nadají sušit – například kalisie, naduť nebo lichořeřišnice se nesuší, protože se sušením ztrácejí účinné látky. Proto si je naložíme do tinktury a účinek tak zachováme.
 • z bylin, které je potřeba užívat dlouhodobě – například kořen štětky plané (účinkuje proti borelióze), nebo květ hlohu (pomáhá regulovat krevní tlak a působí proti srdeční arytmii) se užívají dlouhodobě. Klidně 3 měsíce až půl roku. Proto je praktičtější tinktura, než mít doma haldy kořenů štětky nebo květů hlohu, abychom mohli dělat odvary nebo nálevy každý den.

Další výhody tinktur

 • tinktura má dlouhodobou trvanlivost – i když si bylinky dobře nasušíme a správně uskladníme, tak stejně se nevyhneme tomu, že jejich účinnost časem klesá – bylinky vyčpí. Jejich trvanlivost je většinou ideálně jeden rok, v nouzi dva roky. Pak už je účinek nízký. Tinktura nám vydrží ve stejné účinnosti třeba 5 let.
 • tinktura je velmi praktická – pokud chceme třeba namíchat směs na posílení jater, můžeme tam chtít mít například květ měsíčku, nať řepíku, kořen pampelišky. To jsou všechno bylinky, které játra posilují, zvyšují tvorbu žluči. Ovšem když je budeme chtít dát do směsi, bude to trochu problém.

Proč?

Protože když budeme z takové směsi dělat nálev, to znamená klasická příprava směsi, kdy bylinky zalijeme horkou vodou a necháme 10 minut stát a popíjíme – ty účinné látky z květů měsíčku a nati řepíku se do nálevu hezky dostanou. Ale z kořene pampelišky je tímto skoro nedostaneme, tam je potřeba udělat odvar.

Museli bychom tedy udělat zvlášť nálev z nati a květů bylin a zvlášť odvar (2-5 minut povařit). Kořeny jsou tvrdé části a proto je potřeba je vařit, abychom látky dostali do vody. Tímto je pak příprava směsi náročnější.

Pokud máme tinkturu z pampeliškového kořene, tak stačí k nálevu z měsíčku a řepíku nakapat potřebnou dávku tinktury a máme hotovo!

Jak tinktury vyrábět?

 • Můžeme dělat tinktury z čerstvých bylin, nebo je musíme nejdříve usušit?

Je možné obojí. Avšak při použití čerstvých bylin doporučuji nechat je aspoň jeden den zavadnout, kořeny klidně i 3 dny. Je to zdůvodu redukce přebytečné vody. Voda z rostlin by nám pak zbytečně ředila alkohol a snížila tak maceraci.

Pak je důležité části rostlin nakrájet na menší kousky. Zvětší se tak povrch, ze kterého se látky do alkoholu budou dostávat. Plody také nakrájíme, pokud jsou plody malé – například děláme tinkturu ze sušených plodů černého bezu, tak se lehce nadrtí v hmoždíři.

Chcete mít přesné postupy?

U výroby tinktur je potřeba dodržet správný postup. Pokud máme klinické studie, které nám jasně ukazují účinnost bylin, tak se podle toho pak stanoví také poměr bylinky a rozpouštědla (alkoholu) + správné dávkování. Zde je poměr a dávkování u každé rostliny trochu jiné.

U některých bylin nemáme studie, kdy není stanovena přesná dávka, ale z tradičního hlediska víme, že bylina funguje. I zde je možné stanovit určitý poměr a dávkování.

Mám pro vás manuál BYLINNÉ TINKTURY, ve kterém se dozvíte, potřebné receptury, jednotlivé účinky, délku a množství užívání, možné kontraindikace a interakce – to znamená kdo si má dát pozor, nebo s kterými léky nekombinovat.

Manuál BYLINNÉ TINKTURY je e-kniha, kterou si stáhnete do PC a snadno vytisknete.

CO V E-KNIZE NAJDETE?

 • – Naučíte zásady výroby tinktur
 • – Jak tinktury správně dávkovat
 • – Kontraindikace a interakce
 • – Vhodnost tinktur pro těhotné a kojící ženy a děti
 • – 13 Druhů bylin, ze kterých tinktury vyrábáme

>>> PODÍVAT SE NA DETAILY <<<

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů