K čemu jsou tinktury dobré? Jak je vyrobit a z jakých bylin? Jaké mají tinktury výhody?
Toto je časté téma, jak vlastně uchovat účinek bylin.
Je to macerát bylin v alkoholu – části rostlin jsou nakrájeny nebo nalámány na menší části, plody nahrubo nadrceny nebo nakrájeny, které jsou na 3 týdny uloženy do alkoholu. Pak se to přecedí a uloží do lahviček. Takto nám vznikne tinktura.
Uchováme tak na delší dobu účinné látky z rostliny a také si zjednodušíme užívání. Odpadá nám příprava odvarů, skladování bylin, zjednoduší se nám tak i užívání – stačí nakapat do čaje a je to!
Proč?
Protože když budeme z takové směsi dělat nálev, to znamená klasická příprava směsi, kdy bylinky zalijeme horkou vodou a necháme 10 minut stát a popíjíme – ty účinné látky z květů měsíčku a nati řepíku se do nálevu hezky dostanou. Ale z kořene pampelišky je tímto skoro nedostaneme, tam je potřeba udělat odvar.
Museli bychom tedy udělat zvlášť nálev z nati a květů bylin a zvlášť odvar (2-5 minut povařit). Kořeny jsou tvrdé části a proto je potřeba je vařit, abychom látky dostali do vody. Tímto je pak příprava směsi náročnější.
Pokud máme tinkturu z pampeliškového kořene, tak stačí k nálevu z měsíčku a řepíku nakapat potřebnou dávku tinktury a máme hotovo!
Je možné obojí. Avšak při použití čerstvých bylin doporučuji nechat je aspoň jeden den zavadnout, kořeny klidně i 3 dny. Je to zdůvodu redukce přebytečné vody. Voda z rostlin by nám pak zbytečně ředila alkohol a snížila tak maceraci.
Pak je důležité části rostlin nakrájet na menší kousky. Zvětší se tak povrch, ze kterého se látky do alkoholu budou dostávat. Plody také nakrájíme, pokud jsou plody malé – například děláme tinkturu ze sušených plodů černého bezu, tak se lehce nadrtí v hmoždíři.
U výroby tinktur je potřeba dodržet správný postup. Pokud máme klinické studie, které nám jasně ukazují účinnost bylin, tak se podle toho pak stanoví také poměr bylinky a rozpouštědla (alkoholu) + správné dávkování. Zde je poměr a dávkování u každé rostliny trochu jiné.
U některých bylin nemáme studie, kdy není stanovena přesná dávka, ale z tradičního hlediska víme, že bylina funguje. I zde je možné stanovit určitý poměr a dávkování.
Mám pro vás manuál BYLINNÉ TINKTURY, ve kterém se dozvíte, potřebné receptury, jednotlivé účinky, délku a množství užívání, možné kontraindikace a interakce – to znamená kdo si má dát pozor, nebo s kterými léky nekombinovat.
Manuál BYLINNÉ TINKTURY je e-kniha, kterou si stáhnete do PC a snadno vytisknete.
CO V E-KNIZE NAJDETE?