Které rozrazily se mohou sbírat a jaké mají účinky? Rozrazilů se u nás vyskytuje celá řada, je to více jak 30 druhů. Kvete blankytně modrým květem, může být i lehce narůžovělý nebo bělavý. Často jej najdeme ve světlých lesích, sušších loukách, pastvinách a mezích, v zahradách.
Mezi bylináři je ceněn hlavně rozrazil lékařský (Veronica officinalis) a rozrazil potoční (Veronica beccabunga), ten má masitější listy a lodyhu dlouhou 20 – 40 cm, roste na vlhkém stanovišti.
Velmi pravděpodobně jste určitě narazili na rozrazil rezekvítek, nebo je nazýván také jako rozrazil obecný (Veronica chamaedrys). Ten je snad u nás nejrozšířenější. Je drobnější, lodyha je dlouhá 10 – 30 cm. Kvete od června do srpna, sbírá se často v začátku června.
Další velmi hojně rostoucí rozrazil je rozrazil perský – (Veronica persica) – jeho modré kvítky je vidět už hodně brzy na jaře, kvete až do zámrazu, je velmi odolný a lze jej sbírat téměř celou sezonu.
Rozrazily mají podobné účinky, ale množství účinných látek se může dle druhů rozrazilů lišit. Já nejčastěji sbírám rozrazil perský a rozrazil rezekvítek, protože jsou nejvíce rozšířené.
Další rozrazily, které můžete potkat a klidně i sbírat:
Sbírá se kvetoucí nať.
Rozrazil se používá jako čerstvý nebo sušený k přípravě čaje, který se pije samostatně ráno a večer, nebo je součástí dalších čajových bylin. Čaj z rozrazilu je velmi chutný. Ve Francii jej pijí podobně jako černý nebo zelený čaj. Švýcarský farář Künzle doporučuje lidem, kteří jsou zatíženi duševní prací, aby před spaním pili tento uklidňující čaj. Jeden šálek čaje, který vypijeme večer před spaním, dělá přímo divy svým uklidňujícím účinkem.
Rozrazil můžete i konzumovat za syrova, má jemné listy a přidáváme čerstvý do salátů, do polévek, podobně jako ptačinec žabinec. Rozrazil se dobře kombinuje právě s ptačincem nebo s řeřichou.
Rozrazily jsou také šlechtěné jako okrasné druhy rostlin do zahrad. Jsou to krásně kvetoucí trvalky, ale k léčebným účelům se nepoužívají. Všimněte si, jak nápadně mají všechny rozrazily podobné květy – myslím ty jednotlivé kvítky. I když listy mohou mít různé, i bíle skvrnité, také tvarově rozdílné – od hladkých okrouhlých po zubaté špičaté, tak květy si zachovávají stejný tvar. Liší se také svým vzrůstem – od půdopokryvných po 1m vysoké.
Posílám tady pro inspiraci několik šlechtěných druhů, která mám na zahradě jen tak pro radost.
Díky za přednášky. Zaujala mě hlavně druhá část. Máte pravdu, osobně nasbírané bylinky jsou něco docela jiného než koupené.
Díky Vašim článkům mám konečně jasno v rozrazilech. A ještě musím poznamenat, že mé
bylinkové začátky jsou spojené s Vámi. Náhodou jsem si Vás našla na internetu. Díky za to, nakoplo mě to.
Zdraví Macková
Je to je paráda, mám obrovskou radost 🙂
Také by mne zajímalo, zda se dá rozrazil břečťanolistý využít. Našla jsem ho totiž v jedné kuchařte od Čeňka Zíbrta- kuchařka z dob nedostatku přes lety a tam prý to využívali i na mouku, spolu orsejem a černýšem (ten ale čtu je na některých stránkách označen jako mírně jedovatý, takže furt zkoumám:)
Hezký den, na rozrazil břečťanolistý jsem občas narazila, ale docela jen občas. V článku jej ani uvedený nemám, spíše jsem se zaměřila na ty nejrozšířenější. Pravděpodobně se dá využít jak popisujete, ale ověřené to nikde nemám 🙂
Dobrý den, na záhonech se mi rozrostl rozrazil břečťanolistý. Dá se nějak využít nebo ho mám brát prostě jej jako plevel 🙂 Děkuji.
Jestli je fakt břečťanolistý, tak to bude možná popenec. Taky modře kvete, a i on, popenec obecný, je mocná bylinka na mnoho použití. Namátkou žlučník a játra, dušnost a kašel (na Slovensku ho nazývají zádušník brečťanovitý), dokonce křečové žíly (mast spolu s kaštanem), ledviny a močové cesty, na rány a ekzémy… Zkuste dát do gúglu, vyjede vám fotka rostliny, abyste si byla jistá, co vám to roste v záhonku. 😉
Super článek 🙂 MOC se mi líbí váš Bylinkový ráj. Děkuji 🙂
Moc děkuji 🙂