Rdesno hadí kořen

Tato rostlina je na loukách už z dálky nepřehlédnutelná. Její světle růžové podlouhlé květenství přitáhne naše oči. Je to rdesno hadí kořen (Bistorta officinalis, syn. Polygonum bistorta). Je to vytrvalá bylina z čeledi rdesnovitých, která dorůstá do výšky 30-120 cm. Kořen je tlustý, hadovitě zakřivený, proto se jí řká hadí kořen.

Rdesno hadí kořen

Kde ho najdeme?

Často je vidět ve vlhčích příkopech, na okrajích potoků a rybníků, také okolo vlhčích lesů. Zkrátka tam, kde je zamokřená půda. Je vcelku hojný, určitě jste se s ním už setkali.

Co se sbírá?

Sbírá se oddenek časně z jara nebo na podzim. V čase, kdy tento článek píšu je červen a hadí kořen kvete. Je to hlavní základní znak, podle kterého hadí kořen dobře poznáte. Pokud si brousíte zuby na podzim na sběr kořene, tak teď je správný čas vytipovat si místa, kde roste, abyste pak šli na podzim na „jistotu“.

Brzy z jara se také mohou sbírat jeho křehké lístky do jarních salátů. Podporuje trávení díky protizánětlivým účinkům si pročistíte střeva, stačí však jen pár lístků. Posilíte si významně i svou imunitu. Z natě rostliny, která se sbírá před rozkvětem, se vyrábí protiekzematická mast.

Účinky hadího kořene

  • protizánětlivé účinky – z oblasti dýchacího ústrojí, ale taky proti zánětům pohybového aparátu; také pomáhá proti zánětům kloubů a při revmatismu
  • proti průjmům a úplavici
  • léčí povrchové rány a vředy, také vředy a afty v ústech – používá se jako ústní voda
  • ekzémy a opary, lupénka – mast z lodyh a listů
  • zastavuje krvácení – prášek z černého kořene se používá na zasypání ran a zastavuje krvácení i z nosu
  • tlumí silné krvácení při menstruaci
  • posiluje vlasy a nehty, čistí pleť – díky vysokému obsahu křemíku (podobně jako přeslička, kopřiva)
  • proti zánětům močových cest
  • podporuje krvetvorbu – skvělý při anémiích a leukémii

Pokud se chcete hlouběji ponořit do bylinkového světa, zjistit které bylinky jsou ty top pro ženy a jaké směsi můžeme využívat, je tu k dispozici 3 dílný miniseriál zdarma pro ženy – TAJEMSTVÍ UKRYTÉ V BYLINKÁCH – K miniseriálu pro ženy se dostanete tudy >>>

Květ hadího kořene

Jak hadí kořen užívat

Nejčastější formou užívání je nálev z kořene. Razantnější účinek má pak odvar.

Přípava nálevu: 1-2 čajové lžičky řezané drogy na šálek (200 ml) horké vody, necháme ještě 10 minut odstát. Pije se 2x denně. Doba užívání cca 2 týdny. Nepijeme nalačno, protože by mohl vyvolat pocit na zvracení kvůli hořké a svíravé chuti.

Mletý prášek z kořene: Užívá se 2x denně umletý prášek v množství, jež se vejde na špičku nože.

Přípava odvaru: Používá čajová lžička drceného nebo mletého sušeného kořene na šálek (cca 130 ml) studené vody. Vaří se 5 – 7 minut na mírném ohni, po odstavení se nechá 10 minut stát v zakryté nádobě. Používá se hlavně na výplach ústní dutiny a k zevnímu použití.

Pak se sbírá a užívá nať před květem k přípravě masti.

Vhodnou formou je i tinktura, postačí 20 kapek třikrát denně.

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů