Komonice lékařská

Komonice lékařská (Melilotus officinalis)

Od července začíná kvést tato bylina, patří mezi léčivky, která krášlí louky, hlavně roste na různých náspech a podél cest. Je hojná v celé ČR, ve vyšších polohách její výskyt slábne. Je to rostlina dvouletá, původně ze středomoří. Vyrůstá až do výšky 1,5 metru.

KOMONICE LÉKAŘSKÁ

Co se sbírá?

Sbírá se kvetoucí nať komonice od června do září a suší se do směsí. Sbíráme žlutou formu komonici lékařskou, určitě potkáváte i bílou formu – komonici bílou. Má podobné účinky, všude v literatuře se však dočítám, že se k léčebným účelům moc nepoužívá.

KOMONICE BÍLÁ

Účinky komonice

  • Snižuje srážlivost krve – kumarinové látky právě působí na sníženou srážlivost krve, tak působí proti trombózám a sraženinám v krvi. Nedoporučuje se užívat s léky na ředění krve. Údajně blokuje i vstřebávání vítamínu K, který právě pomáhá srážlivost krve zvyšovat.
  • Protizánětlivé účinky – působí proti zánětům dýchacích cest, pomáhá vykašlávat hleny, působí i proti zánětlivým procesům v žaludku a ve střevech. Tyto protizánětlivé účinky lze využít k zevnímu užívání v podobě masti, léčí záněty kůže včetně bércových vředů.
  • Podporuje prokrvení – je vhodná na zvýšení prokrvení mozku, celkově zlepšuje cévní oběh a působí tak i proti bolestem hlavy.
  • Zesvětluje pigmentové skvrny a působí i proti křečovým žilám – na tyto problémy je vhodné ji využívat zevně – v podobě pleťové vody s měsíčkem a řebříčkem na zesvětlení pigmentových skvrn. Pak je dobré udělat si kašovitý obklad z natě komonice a měsíčku na křečové žíly. Kašovitou hmotu přiložíme na postižená místa. Nejprve ale přiložíme čistou gázu, pak na to tu hmotu a další gázou převážeme a necháme tak přes noc. Můžeme se stejnou hmotou opakovat až 3 noci za sebou.

Než takový obklad přiložíme, je však potřeba nejprve udělat test, na menší části kůže, zda vám nezpůsobí alergickou reakci.

Pokud ano, tak je možné udělat obklad z převařené komonice: 2 polévkové lžíce kvetoucí nati zalijeme půl litrem horké vody, necháme vařit 10 minut, ihned slijeme a používáme na obklady nohou při křečových žilách nebo k omývání bércových vředů. Aby léčba měla náležitý výsledek, musí se obklady přikládat 3x denně, vždy na 1-2 hodiny a potřetí na noc.

Velmi dobře působí i komonicová mast.

Komonici neužíváme dlouhodobě

Tato bylina má účinky silnějšího charakteru, proto se užívá jen doporučované dávkování. Komonicí se můžeme předávkovat – cítíme závratě, ospalost, můžeme mít pocit dávení nebo i bolesti hlavy.

Osvědčenou lékovou formou je macerát, méně často se doporučuje nálev. Pokud děláme nálev, tak necháme luhovat max 5 minut maximální dávka na den je 0,4 litru.

Nejlépe se osvědčila ve směsích, samotnou ji moc užívat nedoporučuji. Výborně se hodí jako doprovodná bylinka do bylinkových směsí, které jsou určeny na podobné zdravotní problémy, tedy na prokrvení, nebo do směsí na dýchací cesty nebo proti nespavosti či bolesti hlavy.

Komonicové víno

Podle Zentricha a Janči je to recept na chutné víno proti lámavosti cévek a brání vzniku metličkovitých žilek na stehnech:

Do jednoho litru červeného vína se přidá 10 gramů suché komonicové natě a nechá se luhovat po dobu 9 dnů. Občas se protřepe. Pak se přefiltruje a může se užívat.

První 3 dny se užívá 3krát denně 1 čajová lžička, před jídlem, a pak 3krát denně 1 polévková lžíce, před jídlem.

Kúra se může za 3 měsíce opakovat, ale nesmí se absolvovat vícekrát než 4krát do roka.

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů