Aronie – jeřáb černý

Aronie (aronia melanocarpa)  Tomuto keři se také říká temnoplodec nebo černý jeřáb. Bývá také ve tvaru stromu – naroubován na jeřáb obecný. Je podobně jako rakytník stále málo využíván a nedoceňován. Má neskutečně velký přínos pro náš organismus, takže pokud máte k dispozici zahradu, tak si jej určitě pořiďte z důvodu jeho přínosu pro lidské zdraví a nízké náročnosti na pěstování.

Navíc si můžete vybrat zda aronii chcete v podobě keře jako součást živého plotu nebo stromu jako solitery. Velká výhoda je i v tom, že neroste do velkých rozměrů a bohatě plodí.

Pěstování

Aronie je velmi nenáročná a vděčná ovocná dřevina. Daří se jí i v chudých půdách, snáší i vysoké polohy a patří mezi nejodolnější druhy. Potřebuje hlavně slunné stanoviště a pěstuje se jako keř nebo jako strom.

Aronie v podobě keře – je to její původní forma – je tedy pravokořenná (má vlastní kořeny, není naroubována na podnož). Jako keř je vysazována do živých plotů. Působí také velice okrasně díky bílým květům a na podzim červeně zbarvených listů.

Aronie v podobě stromku – je naroubována zpravidla na jeřáb obecný a díky podnoži má vytvořený kmínek.

Specifické nároky

Pokud si pořídíme aronii naroubovanou v podobě stromku mohou z podnože vyrůstat kořenové výmladky, je tedy potřeba je pravidelně odstraňovat. Nepotřebuje zastřihovat korunku, protože nejvíce plodí na koncích větví, navíc si většinou drží kompaktní tvar, tak vypadá dobře i bez zásahu.

Co se sbírá

Sbírá se plod – černé malvičky v pozdním létě nebo na podzim.

Účinky aronie

 • Upravuje hladinu cholesterolu v krvi.
 • Snižuje krevní tlak.
 • Je vhodný pro diabetiky – přírodní cukr obsažený v plodech aronie -sorbit – je vhodný pro diabetiky, pomáhá také zabránit vzniku cukrovky.
 • Posiluje cévy – plody obsahují rutin, který posiluje cévní stěny, brání tedy vzniku křečových žil.
 • Posiluje imunitu – plody obsahují velké množství látek, které posilují organismus a celkovou vitalitu.
 • Stimuluje funkci štítné žlázy – zlepšuje a reguluje sekreci hormonů a pomáhá při onemocnění štítné žlázy a strumy.

Aronie má opravdu velký přinos pro lidský organismus, zmíním tedy další účinky jen v bodech:

 • Snižuje riziko arterosklerózy.
 • Odstraňuje těžké kovy z těla (plody aronie podobně jako plody rakytníku byly využity například po jaderné havárii v Černobylu).
 • Zmírňuje migrény.
 • Chrání střeva a trávicí ústrojí – preventivně účinkuje proti onemocnění jater a dalších orgánů traktu.
 • Zmírňuje a chudokrevnost (anémie).
 • Ovlivňuje zlepšení zraku (pomáhá zabránit vzniku šedému zákalu a chrání oči před UV zářením)
 • Zlepšuje paměť.
 • Zvyšuje pružnost pokožky (zpomaluje proces stárnutí).
 • Pomáhá při léčbě chronických onemocnění, jakým jsou rakovina, Parkinsonova nemoc, bronchitida … (příznivě ovlivňuje organismus po chemoterapii).

Možnosti využití v kuchyni

Využití plodů aronie je mnoho. Stačí si jen vybrat. Každému chutná něco jiného, někomu víc marmeláda, někomu více sirup nebo likér. Aronie má přirozeně lehce trpkou chuť, tak při přípravě sirupů i marmelád můžeme přidat některé aromaticky a chuťově výraznější bylinky. Třeba zrovna ty, které si pěstujete na zahradě nebo na terásce. 

Jsou to například meduňka, tymián, mateřídouška. Vždycky k jednomu kilu plodů vložimé hrst bylinek – děláme to hlavně při přípravě sirupu, bude dětem více chutnat.

Můžeme si tedy vyrobit sirup za studena, který se nekazí, nebo je můžeme zakonzervovat na způsob brusinek ke svíčkové, udělat si marmeládu, víno či likér.  Likér jsem vyzkoušela, i bez bylinek je ze samotné aronie naprosto vynikající!

Zaujal vás recept na sirup za studena? Tady je…

Sirup z arónie za studena

Tepelná úprava sice nezničí veškeré cenné látky, ale řadu z nich ano. Proto je dobré alespoň část úrody zpracovat za studena.

 • 2 litry plodů aronie
 • 70 g kyseliny citronové, záleží na chuti, plody jsou mdlejší, tak je třeba množství kyseliny vychytat, někdo má rád kyselejší, někdo méně
 • asi 2 – 3 kg cukru nebo medu podle toho, kolik nám vznikne šťávy – viz níže

Do čtyřlitrové sklenice vložíme otrhané a umyté plody arónie. Můžeme přidat i bylinky. Přidáme potravinářskou kyselinu citronovou a zalijeme vodou až po hrdlo. Po dne a půl maximálně po dvou dnech plody lehce pomačkáme a zcedíme. Získáme tak silně zabarvenou tekutinu.

Na každý litr vzniklé tekutiny přidáme 1 kg cukru a zastudena občas mícháme, až se cukr zcela rozpustí – což se stane přibližně po 2 až 3 hodinách.

Klasický cukr můžeme nahradit nerafinovaným třtinovým nebo i medem. Poté sirup slijeme do láhví.

Je nutné, aby připravené láhve, do kterých budeme plnit byly vyvařené a pokud možno tak i odpařené – aby v nich nezůstala voda. Vypláchneme je rumem, nebo nějakou pálenkou. Vybíráme lahve s úzkým hrdlem, aby se pak do hrdla před uzavřením mohlo nalít pod víčko ještě trochu pálenky. Víčka, kterými lahve uzavřeme jsou také vyvařená a vypláchnutá v alkoholu. Takto nám vydrží sirup v chladu i několik měsíců.

Tip!

Pokud chceme mít sirup vhodný i pro diabetiky, je možné klasický sirup nahradit stévií, 250 g cukru ze stevie odpovídá 1 kg klasického řepného cukru.

Plody aronie je možné si také nasušit a používat jako rozinky. Je možné pár kuliček aronie přidat i do kompotu při zavařování jablek nebo hrušek. Kompot je zbarven do červena a má zajímavější chuť. Skvělé na tom je to, že aronii můžou konzumovat i děti a těhotné ženy.

Takto krásně vypadá aronie na podzim.

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví.

Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY

také eBooku PĚSTUJEME BYLINKY NA BALKONĚ A V BYTĚ

a eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY

Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů