Sléz přehlížený, lesní, maurský…

Sléz je rostlina, která má ve svém rodu více druhů. Mohou být jednoleté, dvouleté, nebo i vytrvalé. Sléz je známý svým léčivým účinkem hlavně při odkašlávání. Ale těch benefitů má pro lidské zdraví více, uvedeme si je níže. Který druh slézu ale sbírat a jak ho poznat? Podíváme se na jednotlivé z nich:

Sléz přehlížený (Malva neglecta Wlatr.) se vyskytuje na mezích, rumištích, na pastvinách, světlých vlhkých místech. Dorůstá jen do cca 25 cm výšky, spíš se plazí. Dalším je dvouletý sléz lesní (Malva sylvestris L.), vyskytuje se u lesa nebo vytrvalý sléz maurský (Malva mauritiana L.), který může dorůstat až do výšky 150 cm. Další vytrvalý sléz je sléz pižmový (Malva moschata L.), který se vyskytuje i na sušších loukách a pastvinách a je u nás docela hojný.

Jen mimochodem, koho by nebavilo moc číst, může si pustit toto video, většina informací z článku je tam řečena 🙂

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Skvělá zpráva je ta, že se mohou sbírat všechny slézy, protože mají podobné účinky a jsou netoxické. Popíšeme si ty nejčastěji se vyskytující u nás:

Sléz přehlížený

Takto vypadá – viz fotografie, nebývá moc vysoký – do 25 cm, spíš se plazí, obepíná také ploty starých zahrad.

Sléz přehlížený

Sléz lesní

Bývá vyšší, výraznější květy.

Sléz lesní

Sléz pižmový

Níže v galerii jsou dvě fotografie – detail listu a květů

Sléz pižmový květy
Sléz pižmový – detail listu

Sléz maurský

Často společně se slézem pižmovým pěstovaný jako vytrvalá bylina – pro okrasu i zdraví. Sléz maurský má výrazně velké květy a bývají sytě růžovo-fialové.

Sléz maurský

Nemusíme se tedy obávat, který druh sbírat, důležité je poznat, že jde opravdu o sléz – tedy podívejte se na specifické laločnaté listy a květy s pěti okvětními plátky a kalichem. Květ může být od fialové, přes růžovou, až skoro do bíla. Další poznávací znak jsou zploštělé plody, které jsme jako děti nazývali chlebíčky – rádi jsme je pojídali. Toto je snad jeden ze znaků, který se nedá zaměnit.

Mladé zelené zploštělé plody jsou vidět na fotografii u slézu lesního, tady níže přidávám fotku plodů slézu maurského, jsou prostě zploštělé kulaté.

Plody slézu maurského

Co se sbírá?

Je možné sbírat list, květ nebo kvetoucí nať. List se sbírá ještě před rozkvětem v červnu a květ v červenci – v tuto dobu většinou sléz rozkvétá. Sbíráme květ s kalichem, pokud máme dostatek květů, tak můžeme i bez kalichu.

V květech jsou slizovíté látky, které právě pomáhají při odkašlávání, mícháme je do průduškových čajů společně s truskavcem, tymiánem, nebo s topolovkou, podbělem nebo diviznou.

V listech jsou spíše třísloviny, které působí protizánětlivě, jako antioxidanty. Takže sléz doporučuji určitě nasušit.

Pokud vás zajímá, co se ve kterém měsíci sbírá za bylinky, jak je poznat a využít – to se naučíte tady >>>

Účinky slézu

Odkašlávání – sléz připravujeme jako nálev samostatně nebo společně s dalšími průduškovými bylinkami. Může se popíjet po celý den po doušcích. Marie Treben dokonce uvádí, že je nejlepší příprava čaje studenou cestou – tedy macerát – nalijeme si do džbánu vodu a květy slézu necháme macerovat do druhého dne. Pak jen ten druhý den k popíjení ohřejeme a nevaříme!

Ekzémy – odvar ze slézu je skvělý na koupele při ekzémech, také při atopickém ekzému a lupénce

Štípance – odvar také mírní svědění, používá se na obklady

Chrapot – opět je nejlepší macerát za studena.

Záněty žaludku a střev – sléz je skvělý proti zánětům trávicího ústrojí, sbírají se listy a díky přítomným tříslovinám je skvělý právě pro vnitřní použití – přidáváme listy do jídla – je možné je nakrájet a tepelně upravit. Lze jej užívat tedy při žaludečních vředech. Pomáhá také proti průjmům.

Slézy se užívají často do bylinkových směsí, které jsou určeny na dýchací cesty.

Velmi často dostávám dotazy, co s květy udělat, zda je dobré je usušit a jak je využít. Ideální způsob, jak je uchovat je opravdu sušení a použití do směsí na dýchací cesty. V zimě, taková směs – jako když ji najdete. Chcete se ponořit do tajů míchání směsí tak, aby byly přímo vám na míru? Můžete se to naučit a efektivně si pomoci sobě nebo svým blízkým.

V Online-kurzu SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU učím jak směsi míchat, jak si připravit směs podle vašich potřeb. Jen vy sami si namícháte takové směsi, které jsou nejlepší. Opravdu. Zjistěte jak to tedy je – podívejte se na náplň kurzu tady >>>

Zajímavosti

Sléz je taky používaný jako barvivo na látky. Semena slézu obsahují hodně oleje, vyrábí se olej ze slézu.

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře
  1. Petr P napsal:

    Dobrý den, přišlo mi to na obrázku jako kontryhel. Jak rozpoznat sléz a kotryhel?

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů