Je to vytrvalá bylinka latinsky Cardamine pratensis, slovensky Žerušnica lúčna, kterou můžete vídat vykvétat od konce dubna a během května na loukách, v zahradách, bývá v blízkosti potoků, říček, má ráda vhlčí prostředí. Kvete jemně narůžovělými květy a je jedlá. Působí dobře na naše játra, ledviny a dýchací cesty. Pojďme si o této bylince něco říct.
Tady si pusťte i krátké video o řeřišnici, pokud se vám nechce číst:
Sbíráme kvetoucí nať nebo těsně před rozkvětem. Zajímá nás hlavně ten nakvétající vrcholek a stonek.
Proč? Protože je nejlahodnější a to zejména za čerstva. Řeřišnice luční má celkem specifický vzhled, s žádnou jinou bylinkou se neplete. Má bílé až narůžovělé květy, nejvíce růžové jsou ve stadiu poupěte, po rozkvětu postupně blednou do bílé barvy.
Tato bylinka nám pomáhá doplnit vitamín C, obsahuje i železo a hořčičné silice. Dříve se používala k prevenci proti kurdějím. Působí jako přírodní antibiotikum.
Tuto divokou bylinku konzumujeme za syrova v období, kdy zrovna roste. Dopřejte si ji třeba v pomazánce, má jemně štiplavou chuť, přidejte ji do polévky – čerstvě nasekanou si ji nasypte už na hotovou polévku na talíři. Přidejte ji k bramborám, nebo do míchaných vajíček, přidává se do sýrů nebo bylinkového másla.
Nejchutnější je ještě před rozkvětem, nejpozději však do odkvětu. Do salátů se využívají i květy nebo celé kvetoucí vrcholky.
Ozvláštněte si zeleninový salát, bude vypadat zajímavě. Je dobrá i pod maso do marinád ke grilování.
Můžete ji přidat i do zeleného smoothie.
Orientujte se v každém měsíci, co zrovna roste a můžete v přírodě nasbírat.
Jak ještě posílit účinnost bylinek?
Tak, že jich smícháte více dohromady. Není však jedno, které bylinky smícháte společně. Jde o to, aby měly podobné spektrum účinků. Pak nám vznikne účinná směs, kterou užíváme pro řešení nějakého zdravotního problému nebo k posílení určitých orgánů.
Velmi často bývají spojovány různé zdravotní potíže právě s oslabenými tělními orgány.
Chcete vědět jak na to? Mám pro vás 3 denní přednáškový cyklus – v celkové délce cca 90 minut. Takže během těch 3 dnů to pěkně časově stihnete – navíc přednášky po vysílání nezmizí a můžete se k nim vrátit.
Přednášky jsou zdarma, stačí se jen zaregistrovat. Všechno je on-line. Potkáme se tam?