Jak vánoční koření kromě provonění cukroví, nápojů a domova pomáhají zdravotně?
Vůně patří mezi neopomenutelné vánoční symboly. Vánoce nejsou jenom stromeček, výzdoba a dárky, je to i charakteristická vůně, kterou nemůžeme cítit jindy než-li právě o vánocích. Vánoce jsou nejvoňavějšími svátky v roce a značný podíl na tom má i napečené cukroví. Pokuste se odpoutat od nákupní horečky, úklidu a všudy přítomného stresu a vychutnejte si všechny úžasné vůně, které vánoční atmosféra nabízí. Kromě jehličí a purpury určitě ucítíte i vůni tradičního koření, které je součástí napečených dobrot.
Pojďme se podívat, jak vánoční koření působí i ze zdravotního hlediska a jak je můžeme pro tento účel využít – užijeme si jejich vůni, chuť i léčebnou sílu!
Spíše než v kuchyni se badyán používal v čínské medicíně při řadě obtíží, např. při špatném trávení, bolesti žaludku, bolesti břicha u dětí. Podle novějších studií vykazuje badyán aktivitu vůči některým typům rakoviny, např. plic.
Badyán díky obsahu kyseliny shikimové, která působí proti chřipce (dokonce i proti ptačí chřipce) byl používán při výrobě antivirového léku Tamiflu, ale postupem času je tato složka z badyánu nahrazena synteticky. Takže myslete na to, že když si dopřáváte badyán, posilujete odolnost proti virovým respiračním chorobám.
Právě toto koření, které se používá od pradávna, bylo ve středověku vyvažováno zlatem. Hřebíček byl považován jako jeden z nejdůležitějších artiklů mezi námořními mocnostmi, které ho dopravovaly z Dálného východu. Charakteristický tvar, který se postaral o jeho český název, vzniká sušením nerozvinutých poupat tropického stromu hřebíčkovce, který se dnes pěstuje v mnoha vlhkých tropických zemích. Velmi aromatické koření nesmí chybět především v horkých nápojích v čele se svařeným vínem a punčem, také jako perníkové koření.
Už při vyslovení tohoto názvu slyšíme volání dálek… Však také roste ve vlhkých pralesích v Indii, na Cejloně, Sumatře a Číně. Největší oblibu měl a má v zemích Orientu, kde ho přidávají nejen do pokrmů, ale i do čaje a kávy. Drobná vrásčitá semínka se melou na prášek a protože trochu voní po citronech, používají se jak v cukrářství, tak při výrobě likérů.
Hodí se do perníčků a nejrůznějších sušenek, špetce kardamomu ve svém horkém nápoji by se neměli vyhýbat ani milovníci kávy, horké čokolády nebo čajů. Ale pozor, je hodně aromatický, je potřeba jej vyzkoušet, dát jen trošičku. Dokonce se může dávat do sladké rýže s ovocem…
Jeho účinky jsou opravdu široké, pokud jste ještě kardamom neochutnali, je na čase. Ale jak říkám, opravdu jen na špičku nože – do kávy, horké čokolády, sladké rýže, vyzkoušejte!
O tomto koření, které se dá pěstovat i u nás, se psalo už ve Starém zákonu. Semena koriandru obalená cukrem byl jeden druh známého “cicvárového semínka”, které se užívalo proti bolestem břicha. Skutečně se potvrdilo, že jeho silice působí proti škodlivým bakteriím v zažívacím traktu a povzbuzuje trávení. Vyzrálé plody jsou příjemně aromatické, mají nasládlou, palčivou chuť, která v malém množství pečivo ozvláštní.
Plod koriandru se také používá do sladkých pokrmů – je součástí sušenek, dortů s ovocem (jablka, hrušky), také se přidává do ovocných kompotů.
Koriandr má také afrodiziakální účinky – vyzkoušejte NÁPOJ LÁSKY:
Je to vlastně svařák trochu jinak. Rozdrcená pražená semínka smícháme s horkým vínem a přidáme skořici a zázvor. Tento nápoj skvěle zahřeje a rozproudí každého do poslední buňky v těle.
Pocházejí z jediného krásného tropického stromu, který se dnes pěstuje například na Jávě, Sumatře či v Thajsku. Ve dvanáctém století, kdy se toto koření dostalo do Evropy, tu bylo váženo jako neobyčejně vzácné koření. Muškátový oříšek je vysušené semeno stromu muškátovníku pravého. Je už pěstován v Portugalsku. Muškátový oříšek se používá jako koření, má ostrou, štiplavě nahořklou chuť. Známe i muškátový květ, ale to je v podstatě usušený červený míšek, který obaluje pecku. Prodává se buď celý, nebo mletý, a protože má ořech intenzivnější vůni než květ (vždy mletý), používáme ho střídmě.
Oříšek je nejlepší čerstvě nastrouhaný na struhadle (prodávají se i speciální struhadla na muškátový oříšek), takto si zachová všechna aromata. A kolik z oříšku nastrouhat? Když dvakrát až třikrát strouhnete, tak je to dostatečné.
Nastrouhaný muškátový oříšek se používá k dochucení mnoha různých jídel. Hodí se nejen do slané (omáčky, zelenina, nádivky, paštiky, maso), ale i do sladké kuchyně – například do perníkového koření a do nápojů a mléčných výrobků.
To je také elita mezi kořením. Najít ji totiž můžeme nejenom v široké škále cukroví, ale také v horkých nápojích například s jablky, nebo i v horké čokoládě, svařeném víně. Je také používána jako součást sváteční výzdoby.
Oblíbené jsou skořicové sušenky. Skořici můžeme použít přímo do těsta, ale nezapomínejte na ni při také obalování cukroví a dozdobování dezertů. Skvělá kombinace je s medem, její účinek se s touto kombinací (skořice a med) ještě stupňuje.
Jistě budete souhlasit, že zima bez vůně zázvoru by v posledních letech snad ani nemohla existovat. Zimní sezóna začíná často ozdravným zázvorovým čajem a pole mlsného jazýčku se neomezuje ani v čase Vánoc. Dokážu si představit i vánoční bowle se zázvorem a často se přidává do cukroví. Místo čerstvého zázvoru však pekaři sahají spíše po jeho sušené variantě. Ta se stále častěji objevuje ve zdravějších receptech na vánoční cukroví.
ZÁZVOROVÁ POCHOUTKA PROTI NACHLAZENÍ, NA POSÍLENÍ IMUNITY
Potřebujeme:
Postup:
Zázvorové oddenky ostrouháme a nakrájíme na tenké plátky. Ne chemicky ošetřený citron omyjeme a nakrájíme na kolečka a plátky zázvoru a citronu vložíme do sklenice o velikosti cca 0,7 ml.Sklenici zalijteme cca 150 ml medu, přidat můžeme i jednu velkou štamprli – 0,5 dcl kvalitního tuzemského rumu. Vše důkladně promícháme. Sklenici pořádně zašroubujeme a uskladníme v lednici. Vydrží až 3 měsíce.
Zázvorovou dobrotu pak užíváme takto:
Jednu až dvě lžičky obsahu sklenice s medem, citronem a zázvorem vložíme do hrníčku s čajem, který je už trochu vychladlý. Nebo můžeme přidávat na větší lžíci jako pochoutku k čaji. Takto připravenou dobrotu můžeme pít při nachlazení dvakrát až třikrát denně.
Dalším kořením, které vytváří nezaměnitelnou vánoční atmosféru, je anýz. Anýz pochází z jižního Ruska, severní Afriky (Egypt), Indie a Mexika. Je to příbuzná rostlina petržele a mrkve, dorůstající až 0,6 metru. Sklízí se plod v době zrání, z něhož se mlácením oddělují semena vzhledem podobna kmínu. Právě ty používáme v kuchyni.
Anýz má sladkou aromatickou vůni. Sladká chuť je podobna lékořici. U nás se používá především při pečení vánočního cukroví. Dále se přidává do sirupů a bonbonů proti kašli, při nakládání řepy, zavařování kompotů, do aromatických nápojů, při pečení chleba. V čínské a indické kuchyni se používá do masitých jídel. Je vhodný samozřejmě do perníčků, do svařáku.
Jako jedno z mála koření dokáže tlumit pocit bolesti.
Je to popínavá orchidej původem z Mexika. Je to taky jediná orchidej, ze které máme potěšení krom květů tak i jejích plodů – tobolek. Až do poloviny 19. století byl tento druh endemitem – vyskytující se pouze v Mexiku, protože rostlinu opylují jen tamní včely rodu Melipona, nebo jen některé druhy kolibříků. Po převozu rostliny do jiných částí světa se nepodařilo zajistit jiný způsob opylování nebo převezení opylovačů až právě do19. století, kdy byla vyvinuta metoda umělého opylování. Dnes se pěstuje vanilka na Madagaskaru, Francouzské Polynésii, na Srí Lance, Bahamách, Zanzibaru, Sychelách…)
Vanilka se výborně kombinuje s chilli, kardamomem, skořicí, hřebíčkem a šafránem. Přidává se do kakaa, zmrzliny, čokolád, krémů, veškerých cukrovinek. Zvláštní chuť také může dodat i pokrmům s dušenou kořenovou zeleninou, mořskými plody a s tmavými fazolemi. Kombinuje se samozřejmě i s ovocem.
UDĚLEJTE SI PRAVÝ VANILKOVÝ CUKR
Místo kupování drahých sáčků cukru se syntetickým vanilinem si vytvořte pravý vanilkový cukr tak, že do sklenice s cukrem krupice vložte rozříznutou tobolku vanilky. Uvnitř tobolky jsou lepkavá černá semena. Můžete také lusk nakrájet na menší kousky, cukr se tak rychleji aromatizuje. Za 14 dní až 3 týdny je cukr krásně voňavý.
Při koupi vanilky si všimněte, zda je lusk pružný. Nemá být tvrdý a vyschlý. Cukr má vynikající vůni a chuť. Jeho aroma je časem ještě silnější, používat jej ale můžete ihned.