Tato bylinka na první pohled zaujme svým vzhledem. Fascinuje mě svou krásou a také svým rozšířením. Jméno lnice vzniklo původně odvozením od lnu z důvodů velké podobnosti listů obou rostlin. Lnice květel roste po celé Evropě s výjimkou nejsevernějších oblastí a Islandu. Dále se vyskytuje na Dálném východě, v Severní Americe a v Jižní Africe.

Je také známa pod lidovými názvy hledík, pyštěk nebo lněnice. Jako léčivá bylina je známá již velmi dlouho. Ale v lékárnách se neprodává, tak nezbývá nic jiného, než ji nasbírat svépomocí.

Kde lnici najdeme?

Roste na okrajích cest, náspech, v silničních příkopech, na hrázích, kamenolomech. Oblíbila si suchá a slunná místa. Je to vcelku hojná bylinka.

Co se sbírá?

Sbírá se horní část nati s květem na počátku kvetení.

Účinky lnice

  • Proti zánětům dýchacích cest
  • Proti zánětům jater, žlučníku nebo ledvin – podporuje také funkci těchto orgánů, působí močopudně, podporuje vylučování žluče. Tlumí křeče při záchvatech žlučníkových nebo ledvinových kamenů
  • Cévy – proti křehnutí cév, zamezuje tvorbě křečových žil a hemoroidů
  • Trávicí ústrojí – proti zánětům dvanácterníku, tlumí křeče při průjmech, změkčuje stolici
  • Hemoroidy – ze lnice se vyrábí mast na na hemoroidy
  • Pleť – lnice má čistící účinky na pleť, zesvětluje pihy – čištění pleti silným nálevem, ideální v kombinaci s měsíčkem, který také zesvětluje pihy a pigmentové skvrny v obličeji
  • Oči – proti zánětům spojivek, přikládáme obklady z nálevu lnice, může se k tomu přidat ještě světlík a heřmánek

Možnosti užívání lnice

Velké užití má v čajových směsích. Lnice květel samostatně jako nálev moc nepije, protože sama o sobě nemá moc dobrou chuť. U někoho může dokonce vyvolat dávení – z toho důvodu se většinou kombinuje s rostlinami obdobných vlastností, ale podstatně lepší chuti (bazalka, meduňka, řepík). Nedoporučuje se vnitřně užívat dlouhodobě a v těhotenství.

U lnice nejsou zaznamenány žádné vedlejší nežádoucí účinky.

Z vnějšího použití je tedy vhodné používat obklady, pleťové vody, nebo masti.

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů