Tato rostlinka je opravdu proti migrénám, použití je velmi jednoduché – jen samotná vůně už ulevuje….Stačí si ji promnout mezi prsty a ucítíte vůni připomínající mátu, meduňku, růži a ještě něco, co nedokážu úplně specifikovat, ale je to moc příjemná vůně.
Zároveň rostlinka působí díky tvaru listů velmi dekorativně, dokáže udělat pěkný trs a v létě vykvétá fialovými květy. Zatím u nás nemá jiný název, než jednoduše migrénovník, latinsky je to Iboza species neboli Tetradenia species.
Pěstování migrénovníku je nenáročné. Protože rostlina pochází z Jižní Afriky, tak má ráda teplo a sucho, není schopna přežít mráz. Je to tedy u nás pokojová rostlina. V zimě potřebuje jen málo zálivky a pokud je možno ji mít i v chladnějším prostředí, bude to pro ni lepší. Ale je možné ji přechovávat i za normální pokojové teploty.
Přes zimu v chladnějším prostředí jí opadají listy, je potřeba ji na jaře 2/3 horních výhonů seříznout. Můžeme je použít jako řízky k dalšímu množení.
Migrénovník se proti bolestem hlavy používá tak, že se rozemnou listy mezi prsty nebo se rozdrtí v nádobě a samotná inhalace silní vůně pomáhá k úlevě.
Může se i nasušit a použít do vonných směsí a takto bude působit příznivě na naši obranyschopnost. Provoní byt a čistí vzduch díky antibakteriálním a protiplísňovým účinkům.
Velice dobrá je také migrénovníková mast, kterou si můžete sami vyrobit. Také pomáhá při migrénách když se mastí potřou spánky a zadní strana krku.
Nemusíte se vůbec obávat toho, že by vám rostlinka po upotřebení neobrostla. Má velmi silnou intenzitu růstu zvláště v létě a postranní větvičky zajišťují bohatý a kompaktnější růst. Pravidelným zaštipováním si z rostlinky vytvoříte krásný mohutný keřík, který se v létě obalí modrými květy.
Nebo můžete z listů vymačkat šťávu a potřít si s ní spánky a zadní stranu krku.
Trochu mne zarazila ta věta, že má ráda sucho – ta moje pije vodu jako blázen. Kamarád ode mne dostal ustřiženou větvičku a protože zrovna neměl volný květináč, tak ji zastrčil do květináče (s kůrou) ve které rostla dendrobie… a pak na to zapomněl. Teď mu v tom květináči kvete dendrobie a migrenovník vytvořil několik přes metr dlouhých šlahounů které také kvetou. Snášejí se tedy dobře i když mají vody celkem hodně…