Šest bylin pro boj s kvasinkami

Máte časté problémy s kvasinkami? Trápí vás kvasinkové onemocnění a stále se vrací? Podívejme se na toto onemocnění trochu blíže. Kvasinky jsou mikroorganismy, které jsou přítomné v těle v každém z nás. V běžné situaci se nijak navenek neprojevují, pokud je v těle všechno v pořádku. Vyskytují se například ve vagíně, ve střevech nebo v ústech.

Tělo je dokáže samo udržet na uzdě. Pokud se rovnováha naruší, tak hrozí přemnožení kvasinek a způsobují nemalé Candida_albicans_2potíže kvasinkového onemocnění – zvaného také kandidóza – v podobě syndromu dráždivého tračníku nebo vaginální mykózy a jiných potíží.

Způsobuje to přemnožení kvasinek – Candida albicans. Z místa lokální infekce se pak může rozšířit do kteréhokoliv orgánu těla. Kandidóza pak bývá spojena s dalšími potížemi jako je chronický únavový syndrom, alergie, bolesti kloubů, plynatost, podrážděnost nebo dokonce i přibývání na váze. Přemnožení kvasinek způsobuje nadměrná konzumace cukru, slabá imunita, nachlazení, stres, časté užívání antibiotik, orální antikoncepce.

Do jaké míry je tato kvasinka nebezpečná? Pokud se jedná o časté a opakované infekce, je hodně nebezpečná. Proč? Kvasinka produkuje tzv. mykotoxiny, jsou to neurotoxiny (nervové jedy), které způsobují narušení buněčné komunikace a jejich vlivem je tělo slabé a náchylné k infekcím a zánětům, protože mykotoxiny oslabují imunitní systém, naruší syntézu RNA a DNA, poškozují a ničí neurony, jsou karcinogenní, narušují koordinaci mezi jednotlivými systémy těla natolik, že imunitní systém může útočit sám proti vlastním tkáním těla. Takto například vznikají autoimunitní onemocnění.

Máte často chuť na sladké?

Ženy nejčastěji trápí vaginální mykóza. Kvasinky potřebují ke svému životu cukr. Proto pokud máte neustále chuť na sladké, může to být kvůli tomu, že trpíte kandidózou – většinou v pochvě nebo ve střevech.

Pokud se chcete nadobro zbavit kvasinkové infekce, nestačí ji jen neustále přeléčovat. Pokud nezměníte zásadním způsobem jídelníček, kvasinky se po přeléčení vždy přemnoží znovu. Je nutné vytvořit ve vagině (střevech) takové prostředí, aby se tam dál nepřemnožovaly. Velice důležitá je změna jídelníčku – vyřaďte sladkosti, omezte přísun bílé mouky. Poděkují vám také játra a následně i pleť.

Proč játra? To je cukr a bílá mouka tak zatěžuje? Ne! Zatěžují je právě mykotoxiny, které jsou kvasinkami uvolňovány do krevního řečiště. Játra jsou tedy mnohem více zatížená.

Jaké prostředí tedy kvasinkám nevyhovuje?

Je to přímo acidobazická rovnováha organizmu, ve které se kvasinky těžko množí a lze je udržet na uzdě. Kdežto v každém jiném prostředí pak způsobuje problémy. V kyselém je candida rychlá, pohyblivá, snadno se šíří i do nejvzdálenějších míst. V alkalizovaném – zásaditém prostředí je naproti tomu líná, lepkavá, snadno ulpívá na jakémkoli obrysu, v místech takto postižených vytváří skládky a podmínky pro vznik cyst i nádorů. Tento alkalický stav, doprovázený navíc spoustou hlenů – je nebezpečnější. Takováto usazená lepkavá candida právě ulpívá na stěnách střev, tvoří zde podhoubí a střeva perforuje.

Změna jídelníčku musí být trvalá, jinak se kvasinka zase rychle namnoží. Proces přeměny prostředí v těle potřebuje svůj čas. Související právě i s obnovenou správnou funkcí jater a zpětného ustáleného namnožení těch „žádoucích“ mikroorganismů, které pomáhají ty nežádnoucí potlačovat. A toto neproběhne za týden, za měsíc se teprve začne něco dít a po půl roce bez kandidózy lze říci, že má tělo dobře našlápnuto. Pokud budete jíst dostatek zeleniny a čerstvého ovoce, zjistíte, že na sladkosti už ani nemáte chuť. To je vlastně signál, že jste již na skvělé cestě!

Proti přemnožení kvasinek si můžete pomoci i bylinkami. Bylinky proti kvasinkám působí preventivně a také doprovodně při vzniklých potížích, velice důležité je změnit režim, jak bylo řečeno výše..

Ořešák černý

Ořešák černý (Juglands nigra) pochází ze Severní Ameriky – říká se mu také ořešák americký, je v našich končinách vzácný, lze však koupit tinkturu. Tato bylina obsahuje třísloviny, které likvidují kvasinky a mají i protiplísňové účinky. Posilují také imunitu.

Pau D’Arco (Lapacho)

je unikátní terapeutický bylinný čaj vyrobený z vnitřní kůry jihoamerického stromu Lapacho nazývaného také Taheebo (latinsky Tabebuia impetiginosa ). Nazývá se taktéž „čaj Inků“. Jeho nádherné květy okouzlují své okolí omamnou vůní. Může se také brát jako doplněk v podobě kapslí. Pití jednoho nebo dvou šálků čaje pau d’arco (Lapacho) pomáhá zabránit přemnožení kvasinek a mykotických infekcí. Čaj Lapacho je znám jako účinné přírodní antibiotikum a skvělý bylinný prostředek pro prevenci rakoviny.

Pravidelná konzumace čaje „Lapačo“ posiluje lidský imunitní systém a dokáže zlepšit kvalitu kostní dřeně. Také snižuje riziko diabetes, různých infekcí močových cest, artritidy i zažívacích problémů. Tento skvělý přírodní lék pomáhá léčit nemoci jako je nachlazení, chřipka, horečky a další příznaky respiračních potíží, podráždění kůže a popáleniny, lupénka, úplavice, osteomyelitida, Parkinsonova nemoc, lupus, vaginální kvasinková infekce, stejně jako mnoho dalších infekčních onemocnění.

Čaj by neměly pít osoby užívající jiné léky např. Warfarin a Aspirin – snižuje jejich účinek. Pokud berete léky, konzultujte konzumaci čaje s lékařem.
Čaj by neměly pít těhotné a kojící ženy.

14557645687_5fc4bbc20f_mTřapatka nachová

(Echinacea purpurea, syn. Rudbeckia purpurea) Echinacea významně posiluje imunitní systém, působí proti nachlazení. Echinacea je také skvělá pro boj s kvasinkovýcmi infekcemi. Lze pořídit Echinaceu jako čaj, nebo také v kapslích jako doplněk.

No a následující 3 pěstuji na zahradě, ty mi opravdu pomohly – ČESNEK, DOBROMYSL a LICHOŘEŘIŠNICE.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAČesnek kuchyňský

(Allium sativum) I když vůně česnuku může být pro někoho nelibá, česnek je velmi silný spojenec proti kvasinkovým infekcím. Kromě toho, že působí jako antimykotikum (proti houbovým onemocněním), česnek má také antibakteriální vlastnosti. Je možné jej užívat pomocí různých preparátů, ale! Nejlepší účinky má česnek syrový!

Dobromysl obecná

(Oregano vulgare)
Oregano, dobromyslKromě sušeného oregana se může použít také olej z oregana – působí proti růstu kvasinek. Oregano obsahuje fenoly působící na na plísně a kvasinky, zastavuje bakteriální infekce.

Kromě fenolů, oregano také obsahuje velké množství antioxidantů, které pomáhají posílit imunitní systém při boji s infekcemi. Oregano se používá v kuchyni do pizzy, do směsí s rajčaty, do čajů.

Lichořeřišnice větší

(Tropaeolum majus)
Výrazně působí antibioticky na mnoho bakterií a také antimykoticky
– zejména v oblasti močových cest a vagíny. Působí na kandidózy, na stafylokoky, streptokoky, proteus vulgaris, escherichia coli, salmonely, i DSCN1285další druhy bakterií, částečně působí příznivě i v oblasti dýchacích cest.
Podává se buď v čerstvém stavu, nebo po usušení ve formě nálevu (3x denně po 350 ml nálevu) či lihovodného roztoku (tinktura).

Upřednostňuji lichořeřišnici syrovou – každý den sníst 3 listy nebo květy. Dělá to opravdu zázraky hlavně co se týká prevence. Obtíže s častými mykózami pochvy se mi díky pravidelné konzumaci lichořeřišnice už nevrací. Více o lichořeřišnici a video o tom, jak pomáhá – klikněte TADY

 

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů