Měsíček lékařský

(Calendula officinalis)

čeleď Hvězdnicovité (Asteraceae)

Je to jednoletá bylinka, která má velice široké využití pro zdraví. Dnes je měsíček mezi novodobými bylinnými „objevy“ trochu přehlížen. Tato „stará“ bylinka našich babiček má sice původ z jihu Evropy a Orientu, ale už se u nás se pěstuje téměř 600 let.

Měsíček lékařský

Pěstování měsíčku

Měsíček lékařský je nenáročný. Vysévá se ideálně po zmrzlých mužích nebo i během léta přímo na záhon. Lze jej pěstovat i v květináči na terase, nebo na balkoně.. Dorůstá do výšky 30 až 70 cm. Na zahradě je velmi dekorativní díky oranžovým nebo žlutým či měruňkově zabarveným květům. Zřídka se můžou objevit i květy bílé.

O měsíčku se také říkalo, že dokáže předpovědět počasí, protože když do sedmi hodin ráno byly květy zavřené, předpovídal tím déšť. Dnes jsou dostupné i plnokvěté varianty. Nejúčinnější je však ten oranžový, ostatní měsíčky a i ty plnokvěté varianty už mají účinných látek méně. Měsíček po odkvětu tvoří semena, která lze schovat na příští jaro k vysetí.

Je to skvělý ODPUZOVAČ SLIMÁKŮ – níže vidíte obrázek, kde jsem jej vysela okolo mrkve, kterou slimáci mají tak rádi – koušou srdéčka rostlin a pochutnají si rádi i na kořenu mrkve a jsou schopni jej vyžrat až dovnitř. Měsíček mi úrodu zachraňuje. Je to jedna z bylinek, kterou používám na odpuzování slimáků.

Pokud byste chtěli vědět více o tom, jak pěstovat bylinky a plodiny na zahradě harmonicky a pokud možno bez chemie, mám k dispozici program HARMONIE V ZAHRADĚ, kde učím pěstování plodin a bylin tak, aby se co nejvíce podporovaly a chránily navzájem. Pokud nebude zrovna program otevřený, můžete se zapsat na čekací listinu a dám vám vědět, kdy program otevřu. Čekatelům poskytuji i výhodnější cenu!  Nakouknout na program můžete ZDE >>>

Co se sbírá?

Pro zdravotní účely je doporučován ten klasický oranžový měsíček. Sbírají se nejčastěji květy i se zeleným kalichem, ale využívají se také listy a stonek. Sběr je nejlepší za slunného počasí, kdy má měsíček nejvíce účinných látek. Jak a k čemu se části rostlin využívají si popíšeme níže.

Účinky měsíčku lékařského

Měsíček se podobá arnice, která má silnější účinky, avšak její použití je jen při doporučení lékaře. Měsíček je neškodný i pro děti!

Díky jemu je možno účinně bojovat proti různým neduhům:

  • Plíseň na nohou – používá se mast a zároveň se popíjí čaj na pročištění organismu
  • Oděrky na kůži – díky desinfekčním účinkům se rychleji a lépe hojí, vhodné i na aknózní pleť
  • Bércové vředy, špatně se hojící rány, pohmožděniny – při nehojících se ranách, hlavně těch bércových se spíše doporučuje rány omývat vlažným čajem z měsíčku
  • Přočištuje krev, čistí játra – doporučuje se pít čaj z květů měsíčku, pijí se 2 šálky čaje denně
  • Křečové žíly – natíráním měsíčkovou mastí a obkládáním na noc se zhruba po 4 týdnech křečové žály ztrácejí. Ještě účinnější na křečové žíly je dle Herbáře od Zentricha a Janči: „Čerstvá bylina, jemně naklepaná, aby pustila šťávu, omotaná kolem nohou přes noc, má velmi příznivý vliv na křečové žíly. Obklad musíme zafixovat, aby v noci nespadl. Efekt je patrný během týdne!“
  • Jizvy, stařecké skvrny, pihy, bradavice – pomocí měsíčkové masti se změkčují jizvy, povolí jejich bolestivé táhnutí a lépe a dříve se vyhladí a vyblednou. Pihy a stařecké skvrny se ztrácí, když se delší dobu natírají čerstvou měsíčkovou šťávou z rostliny měsíčku.
  • Onemocnění žaludku a střev, žaludeční vředy – pijí se 2 šálky čaje denně z květů měsíčku.
  • Měsíček také upravuje menstruaci, bušení srdce, působí proti kašli a astmatu.

Uchovávání měsíčku

Sušení

suší se květy, které lze později použít na čaj, nebo koupele

Mast z měsíčku

Dvě vrchovaté dvouhrstě čerstvých květů, stonku a listů se nadrobno posekají, 500 g sádla ze střev, nebo vnitřního sádla.

Sádlo z vepře krmeného přirozeným způsobem, nebo dobré vepřové sádlo se ohřeje na takovou teplotu, aby se rozpustilo – max do 65 °C. Nasypeme tam posekané části měsíčku, zamícháme a odstavíme. Vše necháme stát přikryté jeden den. Druhý den směs slabě ohřejeme a přefiltrujeme přes lněné plátno do připravené čisté nádoby. Můžeme rozehřívat i vícekrát, aby byla mast silnější.

Komu by nevyhovovalo sádlo jako základ krému, může použít také kokosový olej nebo bambucké máslo. Podrobný návod shlédněte ve videu. Je tam kromě měsíčkového krému návod na výrobu měsíčkové pleťové vody.

Tinktura

Plnou hrst květu na 1 litr pravé pálenky, necháme vyluhovat 14 dnů na slunci nebo při teplotě 20 °C. Tinktura se používá při ranách u nichž hrozí zánět nebo při krvácejících ranách.

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře
  1. Jarka napsal:

    Jé, moc děkuji za článek o měsíčku lékařském a zvláště za video o přípravě měsíčkové masti. Loni jsem ji také dělala se sádlem a vazelínou, ale ne takovým způsobem jako Vy. Manžel ji používá dodnes na suchou pokožku a je s ní spokojený. Jsem ráda, že se přiučím a taky jsem se díky Vám dozvěděla, na co lze ještě použít (na rány a plíseň). Mám křečové žíly na nohou a tak si je vyzkouším mazat touto mastí.
    Takže moc děkuji. Jarka

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů