Česnek medvědí

Česnek medvědí v květu

Česnek medvědí – Allium ursinum

V tomto článku si povíme, jaké má česnek medvědí účinky, jak se dá využít v kuchyni a jak jej můžeme uchovat na delší dobu, aby to nebyla jen sezónní záležitost.

Proč se mu říká medvědí? Protože se říká, že medvědi jej konzumují po zimním spánku, aby získali potřebné vitamíny a minerály a zbavili se vnitřních parazitů. Jiný zdroj uvádí, že jej takto pojmenovali staří Germáni, kteří věřili, že jim tento česnek dodá medvědí sílu.

Ať je to jak chce, fakt je ten, že medvědí česnek obsahuje vitaminy A, B, C, železo, zinek, hořčík, vápník , jód a další. Je to zároveň přírodní antibiotikum, antimykotikum. To znamená, že působí proti bakteriím i plísním.

Účinky česneku medvědího

  • dobře působí při nachlazení
  • při chorobách dýchacích cest a chřipce
  • podporuje srdce
  • čistí krev
  • reguluje krevní tlak
  • detoxikuje játra, ledviny a močový měchýř
  • likviduje plísně a bakterie v organismu
  • je účinný proti rakovinnému bujení

Kde jej nasbírat?

česnek medvědí listyNejčastěji v lužních listnatých lesích, spíše ve stínu. Listy jsou podobné jedovaté konvalince, ovšem pokud si k nim přičichnete, nemůžete se díky česnekovému aroma splést. Dá se také rozeznat podle květu, protože konvalinka má květy zvonečkovité, ale česnek medvědí má polokulovitý složený okolík.

Sbírat by se měl na jaře ještě před květem, při kvetení nebo po odkvětu už listy nemají takové aroma a sílu. Každá bylinka má svůj čas sběru a u této divoké bylinky je to opravdu jen pár dnů.

Pěstování česneku medvědího

Párkrát jsem zaslechla přání, že by si mnozí chtěli česnek medvědí pěstovat. Na trhu jsou k sehnání semínka česneku medvědího. Ale aby pěstování čeneku medvědího mělo smysl, je potřeba ho mít větší množství, k tomu poslouží zahrada. Navíc potřebuje vlhčí a stinné stanoviště – no prostě jako v lužním lese. Nemá smysl jej pěstovat na balkoně, protože za těch pár lístečků by to asi moc nestálo.

Česnek medvědí vyrůstá právě brzy na jaře a jeho listy je možné  sbírat jen omezenou dobu, zhruba 2-3 týdny, než začne kvést. Po odkvětu se postupně celá rostlinka zatáhne a do příštího jara přečká jen cibulka v zemi.  Podobně jako  tulipány, nebo narcisky. Není to tak, že by listy vyrůstaly celou sezónu.

Já například česnek medvědí využívám právě na přípravu pesta, nebo si jej zamrazím do zásoby jako základ pro špenát a to už je těch listů potřeba docela hodně. Takže rozhodně doporučuji pro česnek medvědí vyrazit do přírody, je to moc příjemný jarní výlet 🙂 Na zahradě nebo na balkoně si nechte místo pro jiné bylinky.

Co z něj připravit a jak jej uchovat?

Nedoporučuji jej sušit ani mrazit. Ztrácí na účinku i chuti. Medvědí česnek mrazím jen v případě, když si jej chci uchovat do zásoby pro přípravu špenátu, protože je opravdu vynikající. Pokud z něj budete chtít využít prospěšné látky, používejte jej čerstvý místo pažitky, petrželky, můžete jej použít i do nádivek, na těstoviny. Nebo se třeba hodí nakrájený na chléb, do salátů, sendvičů, na chlebíčky, můžeme ho přidat do polévek a omáček, posypat jím vařené brambory, přidat do omelet… fantazii se meze nekladou!

Jak uchovat česnek medvědí čerstvý? Já mám vlastní zkušenost takovou:

Pomlela jsem jej na strojku na maso a smíchala se solí, aby to bylo malinko slanější, ale ještě příjemně, kdybych si ho chtěla dát třeba na chleba. Takto smíchaný jsem natlačila do sterilovaných sklenic tak, aby tam nebyly bublinky vzduchu a uzavřela víčkem. Takto mi vydržel půl roku v lednici, než jsme jej spotřebovali.

Tady je ještě recept na pesto z medvědího česneku – je to vlastně to samé akorát ještě přidaný kvalitní olej, často se ještě přidávají vlašské ořechy a parmazán. Pokud se přidává ještě parmazán, tak se solí opravdu opatrně. Parmazán je sám o sobě slaný.

Já připravuji jen jednoduchou variantu pesta bez sýru a ořechů viz níže, protože s tímto mám zkušenost, že vydrží v lednici opravdu dlouho. Půl roku jsme pesto postupně spotřebovávali, ale je možné, že vydrží i déle. Na konci článku se ještě dozvíte jednu specialitu, která se mi stala s česnekem medvědím zcela neplánovaně.

bear's onion pesto ,lime and bear's onion

120 g medvědího česneku pomletého
5-10 g soli
100 ml kvalitního rostlinného oleje

Vše smícháme a natlačíme opět bez bublin do skleniček. Jen připomínám, že množství soli je orientační, záleží na druhu soli, každá solí jinak, pozor ať to nepřesolíte! Ale jak jsem psala výše, udělala jsem míchanici jen z mletého medvědího česneku se solí podle chuti a opravdu to vydrželo bez problémů.

Ale přece jen jsem objevila dvě skleničky zapomenuté ve spíži ve stodole. Měly nafouklá víčka a co myslíte, že jsem s nimi udělala...

Už ve chvíli, kdy jsem je objevila, viděla jsem nafouknutá víčka spoustu bublin uvnitř – tak si říkám, no tedy, tyhle se mi zkazily. Odvážila jsem se jednu otevřít a světe div se, zavanula na mě známá „vůně“ mléčného kvašení. Přinesla jsem skleničku domů a opatrně ochutnala.

Objevila jsem nový způsob, jak jej chci už nadále uchovávat. Budu jej zkvašovat! Neměl chybu, chutnal v těstovinách, s restovanou zeleninou a kuskusem. Takže je možné jej i zkvasit. Toto s tím zkvašením se samozřejmě stalo neplánovaně, ale i takhle vznikají recepty.

Pokud budete dělat ještě variace se sýrem a ořechy, tak nevím, jak by to dopadlo, každopádně tato jednoduchá vareace se solí a olivovým olejem je na zkvašování skvělá.

Spoustu dalších receptů divokých bylin a hlavně které kdy sbírat, jak je poznat a využít pro zdraví najdete v eBooku DIVOKÉ BYLINKY – podívejte se na něj tady >>>

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře
  1. Irena Pincová napsal:

    Moc děkuji za vaše rady,dnes jsem dostala medvědí česnek a díky vám už vím co s ním,děkuji a mějte se šťastně…:-)…Irena Pincová

  2. Eva Jandová napsal:

    Michaelko,velmi děkuji za Vaše přínosné a praktické informace,které zasíláte v příhodném období.Te´d zvlášť oceňuji informace o medvědím česneku,podařilo se mi jej zakoupit na tržnici a čeká na zpracování,tudíž odpoledne se pustím dle Vašich vzácných rad.V naší lokalitě tato bylinka neroste,měla jsem velkou radost když jsem jej objevila i s cibulkami v nabídce na tržnici.Velmi děkuji za Vaše krásné ebooky a těším se netrpělivě na další.S pozdravem Eva jandová

  3. Jana napsal:

    Slyšela jsem,že medvědí česnek se dá uchovávat jako lék-naložit ho do slivovice,nebo i 30-40 procentní kořalky…prosím,máte s tím někdo zkušenost?Poradíte mí? Díky.

    • Hezký den Jano, ano je možné udělat si tinkturu – tady je recept podle Marie Treben: Nadrobno nakrájené listy naplníme volně až po hrdlo láhve, zalejeme 38 až
      40% režnou anebo jinou doma vypálenou kořalkou a postavíme na 14 dní na slunko nebo na teplé místo
      (v blízkosti kamen). Používá se denně 10 až 15 kapek do vody.

      M.Treben uvádí, že tato tinktura posiluje paměť a zabraňuje arteroskleróze (zvápenatění cév) a posiluje imunitu.

  4. Marta napsal:

    Děkuji za rady mohu česnek naložit do vodky,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů