Rýmovník – pěstování a jeho využití

Používá se k zahnání rýmy, hlavně pomáhá rýmě předcházet. Také odpuzuje hmyz a kočky. Tato rostlinka pochází z Austrálie (P. Argentatus) voní hodně po citronech, další druh zase z JV Afriky (P. Amboinicus) voní zase spíše jako oregano a máta. Rýmovníku se obecně také říká molice nebo mexický eukalypt.

Rýmovník (Plectranthus argentatus, Plectranthus amboinicus)

Pěstování

Rýmovník má rád světlejší místo, bez průvanu. Potřebuje lehčí propustnou půdu s přídavkem písku. Snese i méně zalévání, přemokření mu ubližuje – hrozí zahnívání. Velmi lehko koření z uštípnutých řízků ve vodě, je možno si ho namnožit dle libosti. Pěstovat jej můžeme jako i některé další bylinky doma. Parádu udělá také ve venkovním truhlíku nebo dokonce na záhonu, pokud nebude na přímém celodenním slunci.

Specifické nároky

V žádném případě bychom jej neměli pěstovat v teplotě nižší než 12 °C. Současně nemá rád ostré polední slunce. Zaštipuje se do kulatého tvaru. Pokud by se nezaštipoval, můžou jednotlivé výhony vyrůst až do délky jednoho metru. Čím víc se zaštipuje, tím více košatí a udržuje se kompaktní tvar. Obrůstá velice rychle.

Co se sbírá

Používají se především listy rýmovníku.

Účinky rýmovníku

  • proti rýmě – pomocí inhalace z rozmačkaných listů napomůžeme k rychlejšímu uzdravení, je doporučován i astmatikům
  • při vysokém tlaku
  • při vysokém cholesterolu
  • při srdečních obtížích
  • při trávicích obtížích
  • dezinfekční účinky

Využívá se čerstvý, sušit se nedá, vydrží velmi dlouho svěží i po utrhnutí. Při potížích je dobré pít odvar z jednoho listu na jeden hrneček. Odvar i mírně dezinfikuje, léčí drobné rány a spáleniny.

Možnosti využití v kuchyni

Lístky rýmovníku je možné využít při vaření podobně jako šalvěj – při dochucení zvěřiny nebo do marinády na grilování masa, do pikantních paštik.

Rýmovník se využívá hlavně při nachlazení, proto vám uvedu recepty na rýmovníkový sirup a na tinkturu.

NEVAŘENÝ RÝMOVNÍKOVÝ SIRUP:

Co potřebujeme:

  • Uzavíratelnou skleněnou nádobu
  • Alespoň 50 větších lístků rýmovníku – čím více, tím lépe
  • Cukr krupici nebo třtinový cukr (podle velikosti sklenice a množství listů cca 1 kg)
  • Citrón, limetka, pomeranč – podle chuti
  • Citrónovou šťávu

Lístky lehce propláchněte ve studené vodě a pokrájíme, aby se lépe uvolňovala šťáva. Citrón, limetku nebo pomeranč – podle toho, co máme rádi – pečlivě omyjeme a rozkrájíme na plátky. Do vypláchnuté sklenice pak střídavě vrstvíme lístky, cukr, citrónovou šťávu a citrusy, než je nádoba plná. Sklenici uzavřeme a necháme stát za oknem – nemusí být vyloženě na světle, jde o to, že tam svítí sluníčko a zahřívá sklenici a tím se cukr lépe rozpouští. Je možné tedy umístit sklenici i k blízkosti topení.

Během několika týdnů bychom měli pozorovat, že se cukr rozpouští, podle potřeby případně můžeme zlehka promíchat a zase upěchovat. Obsah sklenice pravidelně kontrolujeme, aby na povrchu nezačala vznikat plíseň. Jakmile je vnitřek skleněné nádoby kompletně tekutý, přecedíme přes plátno a dobře vymačkáme. Sirup jednoduše uchováme ve skleničce v chladu a temnu, v chladničce, sklepě nebo chladné spíži.

VAŘENÝ RÝMOVNÍKOVÝ SIRUP

Tento postup je vhodný v případě, že ještě nemáme dostatečně vzrostlé rostlinky rýmovníku, není potřeba tolik lístků. A je zde také větší záruka, že se sirup nezkazí:

  • 20 – 30 lístků rýmovníku
  • Citrón, limetku nebo pomeranč – podle vlastní chuti
  • Vodu
  • Cukr krupici (cca 1kg)

Den před samotným vařením sirupu je potřeba připravit odvar. Neumyté lístky rýmovníku spolu s plátky dobře očištěného citrónu (či jiného citrusu) vložíme do hrnce a zalijeme horkou vodou tak, aby všechny suroviny byly zcela ponořené. Přikryjeme pokličkou a necháme stát.

Druhý den přecedíme přes husté sítko nebo plátěný ubrousek a scezený odvar přivedeme k varu. Ztlumíme plamen a opatrně přisypeme cukr. Vaříme za občasného zamíchání na mírném stupni, dokud sirup nedostane měděný odstín a nezačne lehce houstnout. Vaření se zpočátku může zdát jako „nekonečný příběh“, jakmile se ale vyvaří hlavní díl vody, jde vše velmi rychle – proto od vaření neodcházíme a hlídáme, aby sirup nezačal pěnit a neutekl z hrnce!

Správnou konzistenci sirupu vyzkoušíte jednoduše tak, že pomocí lžičky odkápnete malé množství na čistý talířek – pokud kapička drží tvar (viz obrázek), je nejvyšší čas sirup odstavit. Po zchladnutí totiž poměrně dost zhoustne. Ještě teplý sirup ihned naplňte do skleniček, pevně uzavřete a otočte dnem vzhůru. Poté ho uchovávejte na chladném místě.

Jak můžeme rýmovníkový sirup ještě využít?

Díky velmi jemné příchuti si ho oblíbí i děti. Nedráždí žaludek, pomáhá naopak odbourat potíže zažívacího traktu. Dospělí si s ním mohou osladit grog nebo punč, a vynikající je také do čaje – například při migréně nebo horečce. Vychutnat si ho můžete na pečivu s máslem, v jogurtu nebo na krupicové kaši.

RÝMOVNÍKOVÁ TINKTURA

Tinktura z rýmovníku se užívá při rýmě, nachlazení nebo k posílení imunity. Při výrobě tinktury se louhováním uvolňují léčivé silice:

  • 500 ml 52% alkoholu,
  • 20 listů z rýmovníku, může být i více, pokud jsou menší, předem je nasekáme

Alkohol nalijeme do nádoby a přidáme čerstvě otrhané listy z rýmovníku. Nádobu zakryjeme utěrkou a dáme do tmavé místnosti louhovat. Doba louhování trvá cca 3 týdny. Každý den bychom měli tinkturu promíchat. Pokud listy začnou hnědnout, tak je okamžitě odstraníme. Hlavně by během macerace neměly listy čouhat nad hladinu. Hotovou tinkturu slijeme do čisté nádoby a užíváme.

Tinktura se užívá 3x denně po 10 kapkách, které se přidávají do smoothie, čaje nebo šťávy.

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře
  1. Marcová Hana napsal:

    Měla bych zájem o rýmovník,ale nemůžu ho nikde sehnat.Pocházím z plzeňska,neměl by někdo větvičku?

  2. Anna Štefanová napsal:

    Pěstuji rýmovník mohla bych dovézt příští měsíc, jedna rostlinka stojí 70 Kč. Potřebuji více zájemců, aby se to vyplatilo. Přijímám též objednávky stačí se závazně objednat na internetu.

  3. MARIE napsal:

    Dobrý den,
    stane se něco, když dám při výrobě tinktury více listů než je v receptu? Mám listy malé i velké.
    Děkuji.

  4. Kristýna napsal:

    Dobrý den,
    pěstuji rýmovník, zatím ho mám ve vodě aby mu vyrašily kořínky. Dnes jsem si ovšem všimla, že ve spodní části se objevil šedý mech, myslím že to je plíseň. Mám mu tu voduu vyměnit? Nebo mu očistit napadenou část?
    Děkuji

    • Omlouvám se, dlouho jsem tu nebyla, každopádně nevím, v jakém stavu je rýmovník teď. Ale ano, byla to plíseň, je potřeba jej dát do většího tepla, záleželo na tom, kde je umístěný. Myslím si, že to mohlo být i z chladu.

  5. Rýmovníkový sirup napsal:

    Dobrý den,
    moc díky za recept na sirup! Je skvělý 🙂 Ocenila jsem, jaký poklad,super bylinku, mám doma 🙂
    Mějte se hezky,
    Natalie

  6. Eva Daníčková napsal:

    Chci se zeptat zda existuje podobní rostlina i na kašel, a jak se jmenuje. děkuji za odpověď.

    • Hezký den, na kašel je mnoho bylin, záleží také jaký kašel. To je trošku široká otázka. Suchý a dráždivý kašel mírní tymián úžasný je tymiánový sirup – tady je odkaz na článek o tymiánu i s návodovým videem na sirup – https://bylinkovyraj.net/tymian/ , dále je na suchý kašel dobrý i květ divizny, na vhlhký zase květy slézů a jitrocelový sirup. Na posílení průdušek je dobrý podběl, plicník a truskavec.

  7. Iva napsal:

    Dobrý den,
    2 rostlinky rýmovníku v květináči jsem dostala darem v létě, umístila jsem je v obýváku na poličku spolu s dalšími pokojovkami pachirou a sukulentem. Abych zamezila přelití, zalévala jsem jen rozprašovačem a všem rostlinám se dařilo, světlo a slunce se k nim dostávalo zaskleným balkónem sousedícím s obývákem. S nástupem topné sezóny ale nejprve začala usychat pachira, sukulent jsem přes veškerou snahu stejně asi přemokřila a nevydržel. Píšete, že rýmovník nesnáší teplotu pod 12 stupňů a přemokření, ale substrát velice rychle vysychá. První rostlinka se drží, ale lístky rostou jen malinké, u druhé, původně bujné rostliny se svěsily stonky a nové lístky moc nerostou. Jeden stonek jsem dala do vody, aby zakořenil a mohla jsem zasadit novou rostlinku, ale nevím si rady, jak to udělat, aby se dařilo

    • V této době – přes zimu potřebuje být na okně, substrát by mu samozřejmě neměl úplně vyschnout. Jinak to vypadá podle Vašeho popisu, že má nedostatek světla. Zkuste dát na okno. Přeji pěkné adventní dny.

  8. Milada napsal:

    kdo má zájem o rýmovník věnuji jsem z Tišnovska telefon 739730093

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů