(Thymus vulgaris)

Čeleď hluchavkovité (Lamiaceae)

Jako první každého napadne – jaký je vlastně rozdíl mezi tymiánem a mateřídouškou? V první řadě je to v kvetení. Tymián začíná kvést na přelomu května až června dle sezóny a mateřídouška o měsíc později. Další rozdíl je v růstu – tymián tvoří 30 – 40 cm vysoké dřevnaté keříčky, mateřídouška je vysoká pouze do 10 cm, protože je to plazivá rostlina. V mnoha publikacích je tymián a mateřídouška spojená dohromady, ale zde jim budeme věnovat pozornost zvlášť.

Pěstování tymiánu

Tymián vyžaduje propustnou sušší půdu a slunné stanoviště. Nepotřebuje pravidelně zalévat, více vody spíš ředí obsah silic v rostlinách.
Porost lze založit výsevem na jaře, v obchodech jsou dostupná semena, ze začátku hlídat vodní režim, aby vzcházející rostlinky nezaschly, později už péči nepotřebuje.

Množit lze dělením – spíš rostiny staré rok až dva roky, později hodně u báze dřevnatějí.
Ze starších rostlin je lepší množit hřížením – několik výhonů ohneme tak, že vrcholová část směřuje vzhůru a v místě ohybu ponoříme do připravené mírně vyhloubené půdy, přiháčkujeme a zahrneme zeminou. V tomto případě dbáme na dostatečnou vlhkost, aby se v místě ohybu vytvořily kořeny. Špička výhonu musí směrovat ven z půdy. Jakmile výhony zesílí, mají vytvořené kořeny, lze je odkopnout a zasadit již samostatně.

Na jednom místě lze tymián pěstovat 4-5 let, později hodně dřevnatí a „stárne“, zelené jsou už jen vrcholové části, tak je dobré občas namnožit nejlépe hřížením a založit nový mladý porost.

Okrasa zahrady – tymián plní i okrasnou funkci, lze jej vysazovat do obrubníků cest, na suchá slunná stanoviště mezi okrasné suchomilné rostliny např. do skalniček.
Tuto bylinku lze pěstovat i v bytě, nebo na balkoně.

Co se sbírá?

Sklízí se nať za slunečného počasí, největší koncentrace silic je v období počátku květu.

Využití tymiánu v kuchyni

Tymián obecný detailSdrhnuté lístky s květenstvím lze čerstvé i sušené používat do mnoha pokrmů, má velmi příjemnou chuť i vůni a doporučuje se do marinád masa, ryb, do dušené i grilované zeleniny.

Účinky tymiánu

Tymián obsahuje silice, třísloviny, saponiny, pryskyřice.

  • proti nadýmání
  • podporuje uvolňování hlenů, tím pádem i usnadňuje vykašlávání
  • při suchém kašli – pomáhá tvořit hlen (výborný je tymiánový sirup – viz video níže)
  • antiseptikum – zabraňuje vývinu a množení choroboplodných zárodků. Sušená nať se používá do směsí potpourri.

Vyrobte si tymiánový sirup

1 hrnek vody, 1 hrnek cukru (lepší je hnědý), napěchovanější hrst tymiánu – čerstvý nebo i sušený

Postup:

Nejprve smíchejte vodu s cukrem a zahřívejte, dokud se cukr nerozpustí. Po té do cukerného roztoku přidejte tymián a krátce povařte – asi 2 minuty. Pak sundejte z plotýnky a nechte do druhého dne luhovat. Druhý den – nejlépe za 24 hodin přeceďte do předem vyvařené lahve a uchovávejte v ledničce.

Sirup pomáhá proti dráždivému kašli, urychluje tvorbu hlenu. Je vhodný také společně s šalvějí a dobromyslí k výplachům při zánětech dutin.

Dospělý 1 polévková lžíce před snídaní, děti čajová lžička. Dětem můžete před jídlem dávat čajovou lžičku až 5x denně, nezapomeňte hlavně těsně před spaním! Mám zkušenost, že když se dětem dává takto už od rána, tak v noci se pěkně vyspinkají 🙂 Samozřejmě jsem to vyzkoušela i na sobě.

Uchovávání

Posbíranou nať sušíme na větraném suchém místě, dobře usušená nať musí při ohybu prasknout. Sdrhávají se pak lístky s květenstvím a uchovávají v dobře utěsněných nádobách chráněné před sluncem a vlhkem.

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů