(Capsicum frutescens)

Čeleď Lilkovité (Solanaceae)

Na celém světě existuje několik set druhů chilli papriček které obsahují různé množství kapsaicinu.  Říká se jim též Cayenský pepř. Jsou to zpravidla drobné, kuželovité a ostře pálivé papričky, které pocházejí z údolí řeky Cayen v dnešní Francouzské Guayaně. Český název „pepř“ vznikl nepřesným překladem z angličtiny, kde „pepper“ znamená jak pepř, tak i papriku, včetně chilli.

chilli papričky

Proč paprička pálí?

Způsobuje to kapsaicin. Jedná se o rostlinný alkaloid, který dráždí receptory nervových zakončení jazyka a tím způsobuje pocit páleni.

Pálivost chilli papričky se určuje podle Scovilleovy stupnice, která se pohybuje od 0 do 15 milionů SHU (Scoville Heat Units), kdy horní hranici stupnice tvoří čistý kapsaicin. Pro představu sladké papriky obsahují méně kapsaicinu a dosahují množství jednotek 5000 SHU, ostřejší chilli které známe se pohybuje kolem 50 000 SHU. Snad nejpálivější papričkou je odrůda Trinidad Moruga Scorpion. Byla v ní naměřena pálivost až 2 000 000 SHU.

Chilli v kuchyni

Receptů s chilli je opravdu mnoho. Jejich objevovaní přináší jistá potěšení a je dobré si osvojit techniky používání chilli koření v jídle. Používá se do různých omáček k masu, fazolí i do polévek. Nejznámější je pokrm zvaný Chilli con carne.

Doporučuji vyzkoušet více různých odrůd chilli paprik. Rozdíl mnohdy překvapí. Nikdo vám již ale neporadí kolik chilli v jídle konkrétním lidem přináší radost a kolik už nesnesitelnou bolest. To je čistě individuální.

Obecně platí, že čím jsou papričky menší – druhově, tím jsou pálivější. Čerstvé papričky jsou pálivější než sušené, nebo namleté v prášku. Nejpálivější částí jsou žebra a semínka papriček. Čím déle se chilli v pokrmu vaří, tím více jsou pálivější, proto se přidávají až na konec vaření.

chilli keřík

Co dělat, když nám „hoří“ pusa

Jak se zbavit pálení po chilli papričkách – je spousta rad, je známo, že kapsaicin je rozpustný v tucích a alkoholu, tak pomůže panáček něčeho ostřejšího nebo kvalitní jogurt. Rozhodně nepijte, bude vás to pálit ještě víc!

Chilli pro zdraví

Účinky chilli na zdraví jsou pozoruhodné. Čtěte níže, jak působí na krevní oběh, trávení i proti rakovinnému bujení.

Krevní sraženiny

Kapsaicin a dihydrokapsaicin totiž brání vzniku krevních sraženin. Účinky chilli by mohly nahradit aspirin, který kardiaci užívají na ředění krve a to bez neblahých vedlejších účinků, jak v prevenci onemocnění srdce, tak při již rozvinuté chorobě. V zemích, kde se chilli používá velice často, mají lidé mnohem méně srdečních infarktů, mrtvice a plicní embolie.

Rýma, ucpaný nos 

Kapsaicin je rovněž účinný v prevenci chronických zánětů dutin a proti ucpanému nosu. Ostrá pálivost podporuje sekreci a pomáhá očišťovat sliznici nosu.

Diabetici

Chilli papričky jsou výborným zdrojem vlákniny, která zpomaluje vstřebávání cukru do těla. Proto jsou chilli papričky dobré i pro diabetiky. Pokud chilli je pravidelnou součástí jídelníčku u diabetiků, potřeba inzulínu klesá.

Imunita

Chilli papričky s obsahem vitaminu A, B, a C, draslíku železa a vápníku, patří mezi rostliny výrazně posilující náš imunitní systém. Kapsaicin působí jako antioxidant, chová se také jako přírodní antibiotikum.

Protirakovinné účinky

Kapsaicin také likviduje rakovinotvorné buňky, a to tak že útočí na jejich energetická centra (mitochondrie). Způsobuje zastavená růstu těchto buněk a jejich následné zničení bez toho, že by se poškodila okolní zdravý tkáň. Velmi dobrých výsledků již bylo dosaženo při léčbě rakoviny plic, prostaty a pankreatu.

Kapsaicin působí hlavně preventivně. Ideální je zařazovat papričky do stravy, zhruba čtyři průměrné papričky týdně.

Pohybový aparát

Kapsaicin obsažený v krémech a mastech zmírňuje bolesti kloubů při revmatismu, artritidě, a při zánětlivých onemocnění podpůrných tkání (šlachy a vazy kloubů).

Metabolismus a trávení tuků

Zvyšuje metabolismus až o 25% Zvyšuje i produkci žluči a žaludečních šťáv, což působí příznivě na lepší rozklad potravy a trávení příliš tučných jídel. Kyselé žaludeční šťávy kromě toho fungují anti-bakteriálně a tím ničí choroboplodné zárodky ve střevech. Mizí křeče, nadýmání, zvyšuje se aktivita střevní peristaltiky a potrava nezahnívá.

Potence

Chilli papričky jsou považovány za přírodní afrodiziakum. Kapsaicin stimuluje krevní oběh a tím dochází k lepšímu prokrvení celého těla. Prokrvením pohlavních orgánů se následně zvyšuje jejich citlivost. Po požití pokrmu obohaceného o chilli papričky také dochází ke zlepšení potence.

Hubnutí a kosmetika

Kromě podpory trávení papričky zvyšují pocit sytosti, jsou přírodním projímadlem a při dlouhodobé konzumaci snižují chuť na sladké a tučné. Kapsaicin podporuje produkci tepla v těle. Tím se spouští proces, který napomáhá spalování tuků, hlavně v oblasti břicha. Některé salony krásy nabízejí dokonce chilli zábaly. Ty prokrvují tělo zvenčí a to napomáhá odstraňovat celulitidu.

Kdo by se měl chilli vyhnout

Lidé s přecitlivělým žaludkem, s žaludečními vředy, s vředy dvanácterníku.

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře
 1. Matka Hrdinka napsal:

  Zdravim pouzivam cesnakovu kulturu casto a pomaha to na zaklade toho ze si stoho robim caj aj ho konzumujem a nemozem sa stazovat fakt to zabera som zdravi ako repa

 2. Jiří Brotánek napsal:

  Dobrý den,chci se zeptat,jestli jsou chilli papričky stejné jako chilli mleté koření a jestli má i stejné účinky.Děkuji za odpověď

  • Hlavní účinná látka je kapsaicin, která je ve všech papričkách, takže účinek by měl být stejný, jako ty z těch co si třeba pěstujete doma. Předpokládám, že chilli mleté koření je právě z chilli papriček 🙂 Pak se akorát stupňuje pálivost – obsah kapsaicinu v papričkách, tedy čím více kapsaicinu, tím větší pálivost. No a to záleži na odrůdách, těch je mnoho 🙂

 3. Stanislav napsal:

  Jak se snáší chilli s problémy močového měchejře? Nedráždí to? Mám chilli rád, ale jsem právě po operaci MM.

 4. Emília napsal:

  Dobrý den , paní Michaelo, děkují za všechny rady kolem bylinek , jejích využíti v léčitelství , tak i v kuchyni….Vše je skvělé popsáno a vaše webové stránky , knihy jsou pro mne přínosem ….patří vám velké poděkování. Hezký den.

 5. Marek napsal:

  Výborný článek jen by možná chtěl dodat že Trinidad Moruga Scorpion už není nejpalivější osobně pěstuji Carolina reaper s 2 200 000 shu která se stala každodenním doplňkem stravy ale existují ještě silnější například dragons breath nebo pepper X ta už ale dosahuje přes 3 000 000 shu

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů