Popenec břečťanovitý (Glechoma hederacea)

Popenec břečťanovitý

Jedna z prvních jarních bylinek, kterou si společně s bršlicí, sedmikráskou nebo mladou pampeliškou nasbírám a zpestřím si s ním jídlo, nebo ho rozmixuju do smoothie. Detoxikuje játra, upravuje trávení, posiluje plíce a ještě poskytne mnoho vitamínů, které na jaře tak potřebujeme.

Pro název této bylinky se používá i synonymum popenec břečťanolistý. Je to vytrvalá bylinka, které může dorůst až 30 cm výšky, ale většinou je nižší, běžně má kolem 15 cm. Během sezony se však může až plazit po zemi.

Má vstřícné listy a v jejich úžlabí se vyskytují modrofialové květy. Vyskytuje se hojně v lužních lesích, křovinách, na loukách a stráních, podél cest. Pokud máte starou zahradu, která nebyla dlouho rekultivovaná, jsou se tam i pampelišky, jitrocele, sedmikrásky, tak je velmi pravděpodobné, že tam naleznete i popenec. Má rád vlhčí stanoviště.

Přidávám ho do jídla téměř kdykoliv. Divoké bylinky totiž nabízejí mnohem bohatší množství vitamínů a minerálů už z toho důvodu, že nejsou nijak rychlené, dlouho skladované, jsou prostě čerstvé.

Co se sbírá

Sbírá se celá nať v době květu. Kvete od konce dubna do poloviny července. Je však možné ji sbírat a používat do jídla hned jak začne v březnu vykukovat. Je to skvělá divoká bylina pro oživení jídel na jaře.

Přidávám ho do jídla téměř kdykoliv. Pokud jste ještě nečetli článek o tom, proč bychom měli divoké bylinky zařadit běžně do jídelníčku a jakou mají nutriční hodnotu pro náš organismus ve srovnání s konvenční zeleninou, klikněte pro přečtení tady >>>

Ovšem nejvíce účinných látek má v době květu – pokud bylinku chceme použít pro léčbu. Tuto bylinku doporučuji pro tyto účely usušit do zásoby, suší se ve stínu nebo při umělém teple, které nesmí přesáhnout 30 °C.

Popenec je vhodný do čajových směsí sušený i čerstvý.

S jakými rostlinami se plete? Může se plést s česnáčkem – ten má brzy na jaře podobné listy, jako popenec. Popenec však nevoní po česneku, takže v tomhle je to jednoduché. Dále se může plést na první pohled s hluchavkou nachovou – ta má však už na ten druhý pohled úplně jiné květy barvou i tvarem. A hlavně česnáček ani hluchavka nachová nejsou jedovaté, jí se také.

Níže ve videu názorně ukazuji rozdíly mezi podobnými bylinami.

Účinky popence

Má širší působení na naše orgány, působí protizánětlivě zejména v trávicím, dýchacím a vyměšovacím ústrojí. Má také blahodárný vliv na pokožku.

  • tlumí průjmy
  • zlepšuje trávení celkově podporuje látkovou výměnu
  • detoxikuje játra zabraňuje také tvorbě žlučových kamenů
  • působí pozitivně na dýchací ústrojí je osvědčeným lékem na průduškové astma záduchu – popenci se také po slovensky říká zádušník. Využívá se v průduškových čajových směsích společně s podbělem, tymiánem, topolovkou, sedmikráskou, diviznou. Je možné si udělat i popencový sirup.

Využití popence v kuchyni

Sušený má více nahořklou chuť. Kromě čaje ho můžete využít ideálně čerstvý do salátu, sýra, pod maso, do polévek, nebo do šťouchaných brambor a do couscusu. Do jídla je nejlepší používat jej čerstvý, do čajů sušený. Čerstvý poskytuje mnoho vitamínů a minerálů, podobně jako ostatní divoké bylinky.

Inspirujte se i vy a zpestřete si jídelníček divokými bylinkami. Může to být opravdu jednoduché, jak v receptu níže:

Kousky masa – v mém případě hovězí + orestovaná kořenová zelenina s cibulkou a česnekem na másle a couscous ochucený kurkumou.

Přidáme nasekané  bylinky – popenec, bršlice, naťová cibule – zamícháme vše dohromady a ozdobíme květy sedmikrásek.

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře
  1. Miluse napsal:

    Rada se dovidam o novych bylinkach,da se koupit seminka divizny?Jak mohu dlouho skladovat ususene cajove smesi, ja je skladuji asi 1rok, dele mam strach skladovat.

    • Diviznu jsem koupila v zahradnictví, klasicky jak prodávají semínka, ale nemají ji v každém, chce to se podívat do více zahradnictví, přeji hodně štěstí, snad neodpovídám moc pozdě, ale divizna se seje později 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů