(Vanilla planifolia)

Něco o původu vanilky

Je to popínavá orchidej původem z Mexika. Je to taky jediná orchidej, ze které máme potěšení krom květů tak i jejích plodů – tobolek. Až do poloviny 19. století byl tento druh endemitem – vyskytující se pouze v Mexiku, protože rostlinu opylují jen tamní včely rodu Melipona, nebo jen některé druhy kolibříků. Po převozu rostliny do jiných částí světa se nepodařilo zajistit jiný způsob opylování nebo převezení opylovačů až právě do19. století, kdy byla vyvinuta metoda umělého opylování.  Dnes se pěstuje vanilka na Madagaskaru, Francouzské Polynésii, na Srí Lance, Bahamách, Zanzibaru, Sychelách…)

 Vanilla lusk

Až 30 cm dlouhé lusky (správně tobolky) se sklízí zralé – zelené. Čerstvé nemají aroma ani chuť vanilky, jakou ji známe. Lusky musí projít složitým procesem fermentace. Výsledný produkt je velmi drahý nejen kvůli tomuto náročnému procesu, ale i kvůli umělému opylování. Navzdory tomu je vanilka velmi žádaná.

Květ vanilky

Květ vanilky

Využiti vanilky v kuchyni

Vanilka v kuchyni se využívá k dochucování smetany, krémů, pudinků a zmrzliny. Vanilkou se dochucuje kakao, čokoláda.

V Mexiku se podává s tmavými fazolemi, zvýrazňuje sladkou chuť kořenové zeleniny. Je dobrá také s ovocem – jablky, melounem, broskvemi, revení, jahodami, hruškami.

Hodí se také k rybám a k mořským plodům.

S jakým kořením se vanilka dobře kombinuje?

S chilli, kardamomem, skořicí, hřebíčkem a šafránem.

TIP:

Udělejte si domácí vanilkový cukr z pravé vanilky!

Místo kupování drahých sáčků cukru se syntetickým vanilinem si vytvořte pravý vanilkový cukr tak, že do sklenice s cukrem krupice vložte rozříznutou tobolku vanilky. Uvnitř  tobolky jsou lepkavá černá semena.

Léčivé účinky vanilky

Vanilka má antimykotické vlastnosti, pomáhá tedy k léčení plísní a houbových onemocnění. Často se tedy používá k léčbě kožních problémů, jako jsou ekzémy a dermatitidy. Působí příznivě také při zánětlivých onemocněních.

Výborně působí proti únavě, uklidňuje nervy, působí také jako afrodisiakum – vůně vanilky úzce souvisí s lidskými feromony, protože zvyšuje erotickou přitažlivost. V současné době je vanilka využívána jako afrodiziakum. Vanilka taky povzbuzuje mozkovou činnost, působí proti horečce a povzbuzuje vlastně i celé tělo

Aromaterapie – vůně vanilky navozuje pocity pohody a povzbuzuje smysly, působí proti depresím, je vhodná při nervovém podráždění, nechutenství či nespavosti.

Masáže vanilkovým olejem příznivě působí na srdce a regenerují pokožku a vrací optimismus a celkovou vyrovnanost.

Vanilka působí proti nevolnostem v těhotenství, např. taková vanilková zmrzlina. Pokud máte strach z listerie, vyrobte si zmrzlinu doma!

Jak udělat vanilkovou zmrzlinu

  • 200 g cukru moučka
  • 250 ml smetany ke šlehání
  • 45 ml mléka
  • 1 vanilkový lusk
  • 1 vanilkový cukr – samozřejmě udělaný z pravé vanilky
  • 7 žloutků
  • 2-3 lžíce strouhané čokolády

Žloutky utřeme s oběma cukry do světlé pěny. Vanilkovou dužinu povaříme v mléce smíchaném se smetanou. Pak vše přecedíme do žloutkové pěny a za stálého míchání povaříme do zhoustnutí.

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů