Angínovník čínský

Jak již název napovídá angínovník čínský pochází z Číny, roste však i v Indii, Japonsku a na Filipínách. Po celém světě se pak pěstuje jako okrasná pokojová rostlina a léčivka zároveň. Její latinský název je Belamcanda chinensis nebo také Iris domestica.

Jak se angínovník využívá?

Pro léčebné účely se používají čerstvé listy a oddenek ve formě odvaru. Listy se žvýkají při angíně nebo zahlenění. Žvýká se cca 3 cm list po dobu půl minuty vždy po jídle a nezapíjí se. Pak se rozžvýkaný list vyplivne. Pálí v ústech, ale účinně zažene zánět. List anginovníku se může žvýkat až 6x denně.

Pozor na případnou alergickou reakci při žvýkání listů angínovníku. Vyvarujte se nadměrného žvýkání, držte se doporučení viz výše. Pokud se chystáte tyto listy žvýkat poprvé, raději opatrně vyzkoušejte na menším kousku listu – žvýkejte jej kratší dobu než půl minuty. Při alergických reakcích může docházet k nesnesitelnému pálení v ústech nebo dokonce k otokům úst a dýchacích cest.

Jak angínovník pěstovat

Je možné jej pěstovat celoročně doma jako hrnkovou rostlinu na světlém nebo lépe slunném místě. Množí se dělením trsů nebo semeny, která se vysévají v únoru až v březnu. Rostlina v našich podmínkách klíčivá semena vytváří bez problémů. 

Je to vlastně druh kosatce vytvářející tobolku s třemi chlopněmi a černými semeny. Při pokojové teplotě vyklíčí asi za 14 dní (slyšela jsem, že mnohdy klíčila i déle než měsíc) a o další 4 měsíce by již rostlina mohla kvést. Na zimu má radši chladnější místnost.

Dokonce je možné angínovník pěstovat i venku. Přezimuje na zahradě pomocí oddenků jako ostatní kosatce. Jen je potřeba jej přikrýt. Jediná nevýhoda je v tom, že venku na zimu zatáhne listy a není možné jej využít při bolesti v krku. Proto je dobré pěstovat ho i jako pokojovku, která nám může pomoci zrovna když potřebujeme.

Účinky angínovníku

Funguje jako přírodní antibiotikum a zároveň analgetikum, takže nečekaně rychle zmírní bolest v krku a zároveň sliznice dezinfikuje, čímž pomáhá zabránit rozšíření zánětu. Je dobrý při astmatu, na kašel i při zánětech v ústní dutině.

Obsahuje také látky s protinádorovými účinky, takže se doporučuje jako prevence i součást léčby rakoviny hrdla, plic nebo prostaty. Zlepšuje také činnost jater.

  • ANGÍNA, BOLEST V KRKU, NACHLAZENÍ, ZAHLENĚNÍ

Při těchto obtížích je vhodné právě ono žvýkání listu, je možné si také z listů připravit nálev a použít jako kloktadlo proti bolesti v krku – čajovou lžičku pokrájených lístků přelijeme 200 ml vroucí vody a necháme 15 minut vyluhovat; nálev je mírnější forma léčby, žvýkání je efektivnější, ovšem pokud dochází k alergické reakci tak je lepší vyzkoušet nálev z listů.

  • NEMOCI LEDVIN A MOČOVÝCH CEST

Při problémech s močovými cestami je dobrý nálev z oddenku starší rostliny – čajovou lžičku drcených oddenků zalijeme 125 ml vroucí vody a necháme 15 minut vyluhovat.

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře
  1. DANA napsal:

    DOBRY DEN,A KDE ANGINOVNIK KOUPIM,nevim.

    • Hezký den, Angínovník jde sehnat na internetu, nebo i v zahradnictvích – většinou se teď prodávají jen semena, na jaře by už měly být k dostání i rostliny.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů