Pupečník asijský

Pupečník (Centella asiatica, či hydrocotyle asiatica), zvaný též gotu kola, pochází z tropických částí Asie a Jižní Afriky. Roste na vlhkých a mírně zastíněných místech – často na okrajích vodních toků a bažin, ale i na pastvinách, uchytí se i na skalnatých srázech. U nás se tedy pěstuje jako pokojová rostlina, nesnese mráz.

Pupečník je krásná plazivá rostlina, která je nejen léčivá, ale vypadá velmi dekorativně. Můžete si ji pěstovat doma v květináči. Sazenice jsou k dostání v zahradnictvích.Gotu kola je bylinka, kterou používají indičtí bráhmani při meditacích. Pupečník je vůbec oblíbená bylina indické ajurvédy. Staří indové věřili, že jim tato bylina pomůže rozvíjet vědomí a duchovní schopnosti.

V čem tedy pupečník prospívá? Posiluje nervy a paměť. Pomáhá lepšímu prokrvení mozku. Dodá nám energii a přináší uklidnění, proto je oblíbenou bylinkou používanou při meditacích.

Pupečník patří mezi širokospektrální bylinky, to znamená, že ovlivňuje zdraví z více stran. Hned si o účincích pupečníku řekneme více:

Účinky pupečníku

  • Zlepšuje mozkovou činnost – zlepšuje pamněť a posiluje schopnost soustředit se, protože podporuje v činnosti transmitery, mozkové přenašeče (proto by mohl být prospěšný i při počínající Alzheimerově chorobě), brání předčasnému stárnutí mozku
  • Proti depresím a úzkostím – díky uklidňujícím účinkům pomáhá i po této stránce
  • Regenerační vlastnosti – celková regenerace organismu po úrazech, operacích, regeneruje i kloubní vazivo
  • Desinfekční vlastnosti – proti svědění pochvy, poševním výtokům, hojení kůže, proti ekzémům a plísním
  • Menstruační cyklus – harmonizuje menstruaci, upravuje cyklus
  • Posiluje krevní oběh a cévy – prokrvuje končetiny, funguje dobře při studených rokou a nohou, posiluje cévní stěny a tak působí i proti křečovým žilám
  • Pomáhá při chronických onemocněních – snižuje cholesterol, podporuje lymfatický oběh (redukuje otoky), posiluje srdce a pomáhá při diabetu i astmatu

Jak vidno, má opravdu mnoho benefitů pro naše zdraví. Pupečník asijský patří do skupiny rostlinných adaptogenů – mezi takzvané tonizující rostliny – harmonizátory. V rodné Asii je považován za elixír mládí podobně jako kořen žen-šenu, i jako afrodisiakum.

Pokud by vás zajímalo co jsou to adaptogeny a které to jsou, dozvíte se to v eBooku Bezpečné a efektivní užívání bylin. Je tam mnoho informací o tom, jak užívat byliny bezpečně a jak se bylinky dělí právě v účincích na náš organismus. Ebook si stáhněte zdarma zde >>>

Užívání pupečníku

Můžeme si připravit čaj z pupečníku – a to z listů sušených i čerstvých. Polévkovou lžíci podrcených listů zalijte šálkem vroucí vody a nechte chvíli luhovat. Čaj můžeme popíjet třikrát denně, po třech týdnech se ale doporučuje zařadit týdenní pauza.

Pak jej můžeme užívat i v podobě oleje – podomácku se dá vyrobit pupečníkový olej (vyluhováním rostliny ve vhodném oleji (olivový, slunečnicový, sezamový), který je dobrý na masáže určené k regeneraci těla i ducha, ale též k léčbě kožních nemocí, včetně lupénky. 

Z gotukoly se také vyrábějí masti i pleťové vody na pročištění pokožky.

Čerstvé lístky a výhonky jsou výtečné do salátů i smoothies.

Rostlina je zvlášť vhodná pro starší lidi. Vzhledem k prokrvujícímu účinku raději nedoporučuji těhotným ženám.
Může dráždit vzácně trávicí trakt u pacientů se známou přecitlivělostí na miříkovité rostliny – mrkev, cele, petržel. Může způsobit fotosenzivititu a světloplachost – čili není vhodné při užívání chodit na přímé slunce, je to však individuální, není to tak intenzivní jako u třezalky. Je potřeba to vyzkoušet.

Pěstování pupečníku

Malé sazeničky gotukoly i semena, se dají koupit na specializovaných firmách nebo v internetových obchodech. Sazeničky se pěstují v zahradnickém substrátu, nejlépe v květináči, který je možno na zimu přenést do místnosti. Protože je pupečník tropická rostlina, která má ráda i vlhko, vyžaduje hodně světla a vody.
Je dobré rostlinu každý den mírně zvlhčit postřikovačem.

Jakmile teploty začnou klesat pod 10 stupňů je nutné pupečník přenést do místnosti s dostatkem světla, kde jej můžeme pěstovat nadále jako celoroční rostlinu, nebo může být i v místnosti kde je zhruba 15 °C. Během zimy jej v chladnější místosti zaléváme jen občas. Pozor na to, že s klesající teplotou se snižují i nároky rostliny na vodu – neměl by mít v chladnějších podmínkách trvale přemokřený substrát. Pokud je v pokojové teplotě, tak zálivku udržujeme tak, aby prostě nevyschl.

Pupečníku vyhovuje humózní substrát s příměsí písku nebo perlitu, který udržujeme stále mírně vlhký.

Rostlina tvoří šlahnouny – snadno ho pomocí nich namnožíme – dokonce samy zakořeňují, podobně jako šlahouny jahod. Takto se pupečník jako půdopokryvná rostlina rozrůstá do šíře – prostorná, široká nádoba je proto výhodou, rostlina substrát v ní brzy pokryje a bude se jí dařit. Je velmi dekorativní v závěsných nádobých, ve kterých vytváří hustý koberec s převisem.

Chtěli byste pěstovat bylinky v nádobách? Nemáte k dispozici zahradu, nebo není bezprostředně u domu? Můžete si založit bylinkovou zahrádku u vás doma nebo na vašem balkoně nebo terásce. Mám tu pro vás připravený online-kurz PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH, ve kterém se krok za krokem naučíte pěstovat bylinky od semínka, přes sazenice až po sklizeň a využití. A to jak v bytě – interiéru tak i venku na balkoně nebo na té terase.

Online-kurz spouštím jednou za rok, tak se zařaďte do čekací listiny, budete mít jisté výhody. Podívat se na online-kurz v detailech tady >>>

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů