(Illicium verum)
Čeleď– Magnoliovité (Magnoliaceae)
Badyán je u nás docela známé koření, ale velmi málo využívané, což je škoda. Pojďme se podívat, jak se dá ještě využít v kuchyni jinak, než do perníkového koření a cukrovinek a hlavně pro naše zdraví!
Pochází z Jižní Číny a Vietnamu, roste také v Indii, na Filipínách, v tropech a subtropech Severní Ameriky.Stálezelený listnatý strom dorůstá do osmimetrové výšky, sklízí se plod, který má tvar osmihvězdice. Patří mezi velmi oblíbené koření, hlavně v jihovýchodní Asii.
Jak se používá badyán? V Čínské kuchyni se badyán používá do hovězích polévek, vývarů, marinád k dušenému kuřecímu a vepřovému masu. Badyánem lze dochutit kromě perníkového cukroví a svařeného vína také pokrmy z ryb a mořských plodů. Zvýrazňuje sladkou chuť póru, dýně a kořenové zeleniny.
TIP: Nejlepší chuť mají měchýřky badyánu i se semeny použité okamžitě po rozdrcení v hmoždíři nebo umleté elektrickým mlýnkem (nejlepší v případě míchání s ostatním kořením – viz níže)
Použití badyánu s ostatními druhy koření – dobře se kombinuje se skořicí, chilli, plody koriandru a fenyklu, česnekem, zázvorem, citronelou, limetkovou kůrou, sečuánským pepřem (většinou k masu), sójovou omáčkou.
Spíše než v kuchyni se badyán používal v čínské medicíně při řadě obtíží, např. při špatném trávení, bolesti žaludku, bolesti břicha u dětí. Podle novějších studií vykazuje badyán aktivitu vůči některým typům rakoviny, např. plic.
– posiluje celkově organismus
– uklidňuje žaludek, proti bolestem břicha
– podporuje dobrý spánek
– zmírňuje nadýmání a zácpu
– přidává se do sirupů na kašel – zmírňuje kašel a bolest v krku
– čaj z badyánu ulevuje od revmatismu
Badyán díky obsahu kyseliny shikimové, která působí proti chřipce (dokonce i proti ptačí chřipce) byl používán při výrobě antivirového léku Tamiflu, ale postupem času je tato složka z badyánu nahrazena synteticky.
Badyán se pro svou vůni podobnou anýzu a pro svůj krásný hvězdicový tvar používá také k aranžování a do vonných směsí.
Dobry den preji,
Lichorericnice / kde se daji sehnat semena? Nejen, ze to pekne vypada, ale ma I vyborne ucinky na zdravi. Mate skveleho konicka. Diky za pripadnou informaci. Vladimir Novak
Zdravím Vás Vladímire, lichořeřišnici seženete prodejnách se semeny zeleniny a okrasných květin, viděla jsem je i na stojáncích v supermarketech. Věřím, že na ni narazíte, přeji úspěchy v pěstování 🙂
Přeji pěkný večer-prosím Vás, používa se jen vnitřek badyanu a ten se rozdrtí?a zbytek na ozdobu?Děkuji
Drtí se celý měchýřek i se semeny 🙂
Prosím o radu mám hodně Badyánu, nevím co s ním, mohu ho rozemlít jako na prášek, a používat ho tak?? A ještě mám anýz, ta samá otázka. Děkuji.
Hezký den, no určitě ho rozemlít můžete, i ten anýz. Pak se dají použít jako perníkové koření 🙂 Jen si myslím, že rozemletím zkrátíte životnost toho koření, ale pro potřebu můžete namlít třeba jen část a časem zase další část.