Oříšky a semena jsou velice v oblibě, zvláště v zimním období. Kromě konzumace se využívají také v kosmetice a pro zdravotní účely. Představují velký přínos pro naše zdraví a tak si představíme 11 nejznámějších ořechů, oříšků, semínek, které stojí za pozornost.
VLAŠSKÉ OŘECHY
Vlašské ořechy patří zcela určitě k těm nejoblíbenějším a nejvíce konzumovaným. Mají široké využití. Z nezralých se dají vyrobit likéry, kompotují se nebo nakládají do octa. Zralé ořechy se používají hlavně do moučníků. Často jsou vlašské ořechy spojovány s Vánocemi – nechybí ve vánočním nebo i ve velikonočním cukroví.
Jsou vhodné také k výrobě pomazánek, k dekoraci a zdobení zákusků a nejrůznějších dezertů. Stále častěji se využívají při přípravě masa a masových pokrmů. Z vlašských ořechů se vyrábí olej a používá se i k léčbě. Protože tyto ořechy mají v sobě málo sodíku, jsou vhodné pro osoby s nemocnými ledvinami a krevním oběhem.
Jedna čtvrtina šálku vlašských ořechů denně poskytuje více než 100 % denní doporučené dávky omega 3 mastných kyselin. Vlašské ořechy obsahují také velké množství mědi, manganu, molybdenu a biotinu. Další užitečnou složkou je aminokyselina L-arginin, která má příznivé účinky na onemocnění srdce. Ořechy obsahují antioxidanty, které jsou tak silné, že jejich účinky vědci nazvali pozoruhodnými. Přítomné polyfenoly dokážou zabránit chemickému poškození jater.
Dvě hrsti vlašských ořechů denně mohou zabránit rakovině prostaty, prsu a mohou omezit růst nádoru. Vlašské ořechy podporují zdraví mozku. Vnější vrstva oloupaná z ořechu má sice hořkou chuť a mnozí mají tendenci ji loupat, avšak podle vědců je to nejzdravější část vlašského ořechu.
Dokonce se mohou využít také skořápky vlašských ořechů na čaj při proti kašli.
Omyjeme skořápky z cca 20 vlašských ořechů, roztlučeme a namočíme je přes noc do 1l vody. Druhý den je pomalu přivedeme k varu a pomalinku vaříme 30 minut. Scedíme a pijeme 3x denně. Přisladíme medem, ale není to nutné. Čaj má příjemnou oříškovou chuť a pomáhá při nachlazení na odkašlávání. Chutná i dětem.
LÍSKOVÉ OŘÍŠKY
Jejich využití uznávali jak Keltové, tak Římané. Lískové ořechy rostou všude ve Středozemí, na stráních, okrajích lesů, v zahradách a parcích. Mimo tuků obsahují především vitamíny řady B, vitamín E a C. Nemálo podstatný je také obsah železa a mědi. Kromě běžného využití do moučníků, pečiva a k masu, jimi můžete vyléčit třeba kašel, když je nastrouhané utřete s medem.
BURÁKY (ARAŠÍDY)
Těmto plodům podzemnice olejné se říká buráky a pocházejí z Jižní Ameriky. Oblíbenou součástí jídelníčku jsou především v Číně, Japonsku a Indonésii. Proto jsou součástí především orientální kuchyně. Oproti jiným ořechům není jejich skořápka tvrdá a buráky nerostou jako jiné ořechy na stromech, ale naopak v zemi.
Velkým plusem je obsah kvalitního oleje, bílkovin, vitamínů řady B a vitamín E. Dají se pojídat čerstvě vyloupané nebo v pomazánce, lahodně chutnají v úpravě na sladko i slané.
Čemu se při konzumaci buráků vyvarovat? Pozor na nadměrnou konzumaci, může vést k nadváze až obezitě. Buráky se nedoporučují konzumovat při dně, artritidě a osteoartróze.
KEŠU OŘÍŠKY
Jsou to vlastně semena tropického stromu Ledvinovníku západního, hojně se vyskytuje v severovýchodní Brazílii. Náleží k největší energetické „bombě“, obsahují mnoho vysoce hodnotných živin (nenasycené mastné kyseliny, kvalitní oleje, vitamíny A, B1, E, minerální látky jako železo, zinek a hořčík, betakaroten a stopové prvky, jež podporují růst buněk).
Mají blahodárný účinek na oči, sliznici a kůži. Kešu oříšky jsou proto velmi zdravé, dokážou zahnat špatnou náladu a také posilují oslabenou imunitu. Na trhu je najdete ve formě přírodní, jako sladký krém i jako slanou omáčku nebo jen solené.
Čeho se vyvarovat? Jediná kontraindikace je v tom, že jsou tak dobré, že člověk neví, kdy přestat a náhle zjistí, že pytlík kešu oříšků je pryč 🙂
PARA OŘECHY
Jsou doma v tropech Jižní Ameriky. Najdete je tam na stromech juvie ztepilé a jejich název se odvíjí od státu Pará. Mají velmi tuhé skořápky, v obchodních sítích jsou proto velice často naříznuté. Jádra ořechů mají bílou barvu s vysokým obsahem tuku, bílkovin, cukrů a vitamínů. Nejlahodnější jsou syrové, pouze málokdy se přidávají do pečiva. Skladování para ořechů je pro vysoký obsah olejů velmi problematické, rychle žluknou. Jejich kvalitní oleje se využívají ve výrobě kosmetických přípravků.
Para ořechy mají stejný přínos jako mnoho jiných ořechů – zdravé tuky, antioxidanty, vlákninu, vitamíny a minerály. Nejlepší na para ořeších je to, že jsou vynikajícím zdrojem organického selenu, který je silným antioxidantem, který slouží pro prevenci rakoviny.
MANDLE
Stejně jako u vlašských ořechů, i u mandlí je nejzdravější jejich hnědá slupička. Je bohatá na antioxidanty, včetně fenolů, flavinoidů a fenolických kyselin, které se obvykle nacházejí v ovoci a zelenině. Jedna studie dokonce ukázala, že 28 gramů mandlí má stejné množství celkových polyfenolů jako šálek dušené brokolice nebo zeleného čaje.
Mandle obsahují látku amygdalin („vitamín“ B17), která působí proti rakovinovému bujení. Mandle jsou také pozoruhodně prospěšné našemu srdci. Lidé, kteří mají vysoce abnormální úroveň lipidů, jako je cholesterol, by měli denně jíst pár kousků mandlí. Nicméně, mandlemi není radno se přejídat, obsahují téměř 1 gram bílkovin na mandli.
PISTÁCIE
Ty pocházejí ze zemí Malé a Střední Asie. Také se dnes pěstují ve Středomoří. Jsou to vlastně semena pistácie pravé elipsovitého tvaru. Skořápka má nažloutlou barvu a zelená jádra obsahují asi 60 % olejů, bílkoviny a sacharidy. Využívají se především k výrobě cukrovinek, zmrzliny, lahůdkových paštik a jako dekorace moučníků a dezertů. Skvěle chutnají pražené slané i sladké. Žluknutím ztrácí svoji typickou nazelenalou barvu.
Pistácie obsahují v porovnání s ostatními ořechy vysoký obsah luteinu, beta karotenu a gama-tokoferolu (vitamín E). Konzumace jedné nebo dvou porcí denně vede ke zvýšení hladiny antioxidantů a snížení špatného cholesterolu. Poslední výzkum rovněž ukázal, že pistácie přispívají ke snížení systolického krevního tlaku a reakce cév na stres u dospělých s vysokou hladinou cholesterolu.
Jsou také velmi užitečné při udržování zdravé hmotnosti. Lidé, kteří jedí pistácie po dobu 24 týdnů, zhubli kolem pasu skoro o dva centimetry a hladina cholesterolu se jim snížila o 15 bodů. Rovněž se zlepšila i jejich hladina cukru v krvi. Pistácie jsou silným zdrojem jednoduchých nenasycených mastných kyselin, které mají tendenci snižovat břišní tuk.
PEKANOVÉ OŘECHY
Jsou doma v Americe a u nás na trhu málo nabízené i využívané. Podobají se našim vlašským, ale jsou větší. Před loupáním se musí nejprve spařit horkou vodou. Obsahují kvalitní oleje, vitamíny i minerály. Lahodné jsou čerstvé i v pokrmech, především těch sladkých.
Pekanové ořechy obsahují více než 19 vitamínů a minerálních látek. Pekan je velmi kvalitní ořech, který má kromě tuku také až 10 % bílkovin. Obsahuje velké množství provitaminu A, vitaminů skupiny B, draslík, fosfor, vápník a železo. Výzkumy ukázaly, že dokáží snižovat hladinu LDL cholesterolu a podporovat zdravé tepny. Ořechy mají také protizánětlivé účinky, obsahují hořčík, pro srdce zdravou kyselinu olejovou, fenoické antioxidanty a mangan.
KOKOSOVÝ OŘECH
Patří k největším zástupcům ořechů. Jsou plodem palmy kokosové, kde rostou vysoko v její koruně. Mléko z čerstvých ořechů vás báječně osvěží. Mletá nebo strouhaná dužnina je po usušení ideální do cukroví a moučníků.
Kokosová dužnina obsahuje až 60% nasyceného tuku s krátkým řetězcem, který je pro naše zdraví prospěšný. Je jedním z nejlepších tuků, jaké můžeme jíst. Je to velice stabilní olej vhodný i na smažení. Tento olej se lisuje právě pro potravinářské i pro kosmetické účely.
Velmi lahodný je mladý kokosový ořech, ten nemá chybu. Už jsme jeho výbornou chuť okusili, je to opravdová lahůdka. Je to vlastně takový přírodní iontový nápoj, který hydratuje, osvěží, obsahuje minerální látky, posiluje také imunitu.
MAKADAMOVÉ OŘECHY
Makadamové ořechy jsou považovány za jedny z nejzdravějších ořechů díky svému obsahu jednoduchých nenasycených tuků, které pomáhají snižovat cholesterol. Dále obsahují látky působící jako antioxidanty, posilují srdce a pomáhající při prevenci rakoviny.
Syrové makadamové ořechy obsahují vysoké množství vitamínu B1 – thiaminu, hořčíku a manganu. Jedna porce makadamových ořechu tedy obsahuje 58 % denní potřebné dávky manganu a 23 % doporučené denní dávky B1 – thiaminu. Kromě toho, asi 60 % mastné kyseliny v makadamových oříšcích je jednoduchý nenasycený tuk kyseliny olejové.
Stejný obsah mají i olivy, které jsou dobře známé pro svůj význam pro zdraví.
PINIOVÉ OŘÍŠKY
Také to vlastně nejsou ořechy ale semena borovice pinie, která roste okolo Středozemního moře, má velké vejčité šištice, které ukrývají hnědá semínka. Jádro uvnitř je bílé a nazývá se piňoli nebo také piniové oříšky.
Pínie obsahují kvalitní bílkoviny 1,6% , hodně vitamínu B1 a hodně železa. Obsah tuku ve se pohybuje okolo 60%. Piniová semínka jsou ze semínek nejlépe stravitelná. Vysoký obsah nenasycených mastných kyselin, má blahodárný vliv na naše cévy a srdce. Posilují nervový systém, plíce a pohlavní orgány. Zlepšují průchodnost střev a mají mírně projímavé účinky. Působí proti suchému kašli. Díky vysokému obsahu železa jsou lékem na anémii. Léčí také poruchy nervové soustavy, stavy úzkosti, nadměrný stres, jsou také vhodné při vyšší duševní zátěži.
Používají se k přípravě masitých nádivek nebo se jimi zdobí hotové pokrmy, jsou častou složkou pesta. Jsou mírně sladké a mají příjemnou pryskyřičnou chuť. Hodí se do slaných i sladkých jídel – do omáček, salátů, rýžových jídel a moučníků. Velice zajímavě chutnají i ve štrůdlu.
UPOZORNĚNÍ – obecně pro ořechy platí, že obsahují velké množství tuku, proto se nedoporučuje konzumovat je v nadměrném množství, obzvláště dětem. Výjimku mají však vlašské ořechy, které zvyšují hladinu energie v ledvinách. Ledviny jsou zodpovědné za hladinu energie v celém organismu. Je tedy logické, že jsou vlašské ořechy obvykle naopak dobré na hubnutí.
Dále se ořechy často tepelně upravují – například praží a pečou – nejčastěji jako posyp pečiva. Každá tepelná úprava však znamená ztrátu velké části vitamínů a esenciálních mastných kyselin. Dokonce se pečením a pražením mohou ořechy získat zdraví škodlivé látky. To platí hlavně při pražení a pečení jako posyp pečiva, ne pokud jsou vmíchaná dovnitř těsta. Nejlepším přínosem jsou ořechy konzumované syrové.
Ořechy mohou u některých jedinců vyvolat alergickou reakci. Jedná se hlavně o buráky, kešu, para ořechy, pistácie, lískové ořechy. Existuje také alergie na kokosové mléko, výjimečně na samotný kokos.