Vzhůru do toho! V tomto článku si řekneme základní informace o pěstování bylinek právě na balkoně. Například jak vysévat semínka rovnou do truhlíčku, nebo sázet sazeničky a jak se o ně následně starat.
Je to jiné než na zahradě? Rozhodně ano, protože balkon nebo také terasa poskytují naprosto rozdílné podmínky, než zahrada. Balkon poskytuje bylinkám takzvané mikroklima. Klima, které je pro ně buď požehnáním nebo zkázou. Bylinky mohou trpět nedostatkem světla a tepla nebo naopak trpí jejich nadbytkem.
Už z předešlého odstavce jste jistě vytušili, že velice zásadní roli hraje orientace balkonu. Jiné podmínky budou panovat na severní straně a naprosto jiné na jižní straně balkonu. Toto jsou vyloženě extrémy, ale citelné rozdíly jsou i mezi východní a západní stranou balkonu. Dá se očekávat, že na severní straně se bylinkám moc dařit nebude z důvodu nedostatku světla. Ale i tam se dá nějaká ta bylinka pěstovat. Například petrželka nebo pažitka.
Jižní orientace je zase opačný extrém. Bylinky často trpí vysokými teplotami, které se na jižních balkonech mohou šplhat i k 60 °C. Taková výheň nesvědčí ani těm nejteplomilnějším a sluncechtivým bylinkám.
Pokud ale nemáte balkon, můžete zkusit pěstovat bylinky i doma – stáhněte si e-knihu zdarma jak si vypěstovat 7 bylinek za oknem >>>
Pokud není balkon orientován vyloženě na sever, dobrá zpráva je, že zde můžeme pěstovat široké spektrum bylinek. Z jednoletých jsou to například řeřicha, bazalka, koriandr, lichořeřišnice, měsíček a další. Z víceletých můžeme pěstovat na balkoně například šalvěj, meduňku, mátu, tymián, dobromysl, pažitku, petrželku. Je třeba pro bylinky vytvořit podmínky podle toho, jaké mají nároky na světlo a zálivku.
Jak pěstovat bylinky ze semen? Můžeme si je předpěstovat ještě v předjaří doma a výpěstky pak vysazujeme na balkon nejdříve po zmrzlých mužích. Prvních 14 dní je vhodné sazeničky otužovat. To znamená, že když přes poledne svítí hodně slunce, tak je zastíníme a na noc je ještě schováváme domů. Takto si postupně přivyknou a nespálí se. Musí si na sluníčko a výkyvy teplot mezi dnem a nocí zvyknout, aby se právě nespálily. Ano, tak jako člověk 🙂
Pokud už je po zmrzlých mužích – po 15.5. a nic předpěstované nemáme, nic se neděje. Můžeme vysévat semínka rovnou do květináčků a truhlíčků venku na balkoně. Samozřejmě se orientujeme podle aktuální situace počasí. Pokud nám semínka vzejdou a jsou hlášeny mrazíky, tak je raději schováme na noc domů. Toto je výhoda proti vysévání na záhonek, protože ze záhonku je domů nepřemístíme. Ale možnosti jsou taky – například přikrytí netkanou textilií nebo zavařovací sklenicí. Sklenicemi jsem takto přikrývala klíčící rostlinky lichořeřišnice. Ta je na mráz obzvlášť háklivá. Jak pěstovat bylinky ze semen se podrobněji dočtete v tomto článku >>>
Pokud máme sazeničky, ať už vypěstované svépomocí nebo zakoupené od zahradníka, je nutné je před umístěním na balkon opět postupně otužovat. Když máme sazeničku od někoho, komu bylinky raší na zahradě a věnuje nám oddělek, otužovat takovou rostlinku samozřejmě už nemusíme.
Které bylinky můžeme pomocí oddělku získat? Jsou to ty, které rostou v trsech – například pažitka, meduňka, máta, dobromysl nebo mateřídouška.
Nedá se to tak říct jednoznačně. Záleží na mnoha faktorech. Například často rozhoduje to, zda chceme mít specifický kultivar, který je šlechtěný a množit se může jen vegetativně, tedy pomocí řízků, oddělků, odkopků. Nebo se můžeme orientovat podle toho, jak semínka dlouho klíčí. U některých bylinek semínka klíčí během pár dnů – například majoránka, bazalka, řeřicha, některým to trvá i měsíc – například meduňka.
Každý druh bylinky má svá pěstební specifika a tak záleží často i na druhu bylinky, zda je lepší ji vysévat nebo sehnat raději jako sazenice. Pokud se rozhodnu bylinky vysévat, tak si je předpěstovávám nejdříve doma. Začnu s tím během února a března a pak už rostlinky jen vysázím po zmrzlých na záhonek.
Bylinky si předpěstovávám z důvodu časového náskoku, že už jsou větší. Skvělé je předpěstování také v případě, když pak chcete dát bylinky na záhonek nebo terásku, kde by mohli bylinky poškodit slimáci. Klíčící rostlinky jim velmi chutnají a semenáčky mohou zničit tak, že tam nic nezbyde. V každém případě je nutné bylinky i po výsadbě chránit proti slimákům tak, aby se k nim nedostali.
Po přesazení bylinek do nového substrátu není nutné první měsíc hnojit vůbec. Živiny ze substrátu po tuto dobu rostlinkám stačí. Pak hnojte kapalným hnojivem určeným pro bylinky každých 14 dní ve formě zálivky. Přece jen jsou byliny odkázány na omezený prostor v květináči a po měsíci se živiny ze substrátu rychle spotřebovávají. Bylinky se díky pravidelnému přihnojování odmění krásným vzrůstem a můžeme je pak i pravidelně sklízet 🙂
Bylinek je samozřejmě velká škála. Pokud jste začátečníci, doporučuji začít pěstovat 3-4 druhy, postupně můžete další druhy přidávat. Sama se nevrhám do pěstování desítek druhů bylinek, protože mám vytipované jen ty, které využívám nejčastěji. Takže méně je někdy více.
Podívejte se na toto video paní Vlasty, která mi svolila její video umístít na mých stránkách. Tak se pokochejte, jak můžou bylinky na balkoně krásně růst 🙂
Prosí o radu.Které bylinky mužu dát do truhlíku spolu ? Každá potřebuje jinou zálivku.Děkuji.
Hezký den, určitě bych nedávala bylinky společně s různými podmínkami zálivky. Je to také i o tom, jakou energii růstu bylinky mají. Například mátu bych vůbec nedoporučovala do kombinací v truhlíku, protože časem ostatní bylinky vytlačí svými kořenovými výběžky. Je dobré kombinovat například dobromysl a meduňku a pažitku, pak další vhodná kombinace je tymián společně s majoránkou (majoránka venku přes zimu vymrzá, je potřeba přemístit do zimní zahrady, nebo ji na jaře znovu předpěstovat (teď je nevyšší čas na výsev semínek)
Nevím, jaké bylinky máte na mysli, spíš mi napište, které chcete pěstovat a já vám napíšu, které se k sobě hodí dohromady.
Hezký den, prosím o radu. Zatím nemám možnost dát bylinky do záhonku. A tak bych je ráda dala do vyvýšeného záhonku ze dřeva, který by stál na betoně. Je cca 20cm vysoký a 50cm x 50cm. Chěla bych tam dát tymiám, oregáno , saturejku horskou a šantu. Nevymrznou v zimě, jsem na Vysočině.Děkuji.