Co jsou to fermentované potraviny? Jsou to potraviny kvašené, nebo se jim také říká kysané. Nejvíce známé je kysané zelí. Ovšem kvašené potraviny nejsou omezené pouze na zelí nebo kvašené okurky. Můžeme využívat mnohem více, od kvašených zelenin, divokých bylin, přes kvašenou soju, pečivo až po různé nápoje a speciality.
Většinou jsou to bakterie mléčného kvašení, které potřebujeme v našich střevech. Podporují činnost střev a velmi posilují imunitu.
Níže popisuji 9 přínosů pro lidský organismus, které vám přinese například kysané zelí. Právě proto, že je to nejčastěji zkvašovaná potravina u nás, uvádím ji jako příklad.
Musí to být opravdu zelí kvašené doma, protože kupované kysané zelí už je pasterizované a tam už nejsou bohužel přítomné žádné aktivní enzymy ani bakterie mléčného kvašení.
Při kvašení zelí je nutno dodržovat určitá pravidla, aby se to ve výsledku povedlo. Sama jsem se učila podle Štěpána a Melanie kvasit zelí i jinou zeleninu, mají na to skvělý fermentační trénink zdarma, na který se můžete přihlásit tady >>>
1. Kysané zelí zlepší vaše zažívání během několika dní. Pokud trpíte špatným trávením, to znamená že vaše střeva nemají tu správnou rovnováhu žaludečních kyselin a bakterií, kvůli čemuž nejsou schopné správně rozkládat jídlo a rozesílat po těle vitamíny a živiny, může to být důvod vaší únavy, nadýmání, zácpou, bolestí hlavy, kožních problémů a dokonce i přibýváním na váze.
2. Zlepšuje zdraví střev při používání antibiotik. Antibiotika jsou v jistém smyslu zázrakem moderní medicíny. Při správném používání pomáhají bojovat proti závažným, život ohrožujícím onemocněním. Fungují tak, že ničí bakterie a brání jejich vzniku, bohužel však kromě těch špatných ničí i ty dobré.
Příznivá střevní flóra se znova vytvoří až zhruba 2 týdny až 2 měsíce po dokončení léčby antibiotiky, do té doby mají velkou šanci nežádoucí bakterie a a mohou se nebezpečně množit. Konzumací kysaného zelí a jiných fermentovaných potravin pomůžete obnovit příznivé bakterie, které pak ničí ty patogenní.
3. Zlepšuje dostupnost vitamínů. Fermentační proces kysaného zelí zvyšuje biologickou dostupnost živin ze zelí. Kysané zelí obsahuje vitamíny C, E a K, které díky této schopnosti mohou být ještě lépe využity. Vitamín C, velmi silný antioxidant, který upevňuje imunitu těla, pomáhá tvořit kolagen, který je nedílnou součástí všech pojivových struktur, zajišťuje pružnost cév, kostí a zubů, předchází vzniku paradontózy, zpomaluje stárnutí, zamezuje krvácivosti dásní a je nezbytný po vstřebávání železa.
4. Zlepšuje imunitní systém 70 až 80 %. Většina našeho imunitního systému se nachází v našich střevech. Pokud máte špatnou střevní flóru a trpíte zažívacími problémy, budete náchylnější k nachlazení a chřipce. Tím, že budete jíst kysané zelí a jiné potraviny bohaté na probiotika (kefír, jogurt, kimchi), zlepší se vaše střevní mikroflóra, díky čemuž budete mnohem odolnější vůči respiračním onemocněním.
5. Kysané zelí snižuje riziko rakoviny především střev, ale celkově i ostatní typy rakoviny. Vědci naznačují, že Lactobacillus reuteri pomáhá růstu určitého typu imunitních buněk, které mohou mít protirakovinné účinky. Lactobacillus reuteri se vyskytuje v mnoha fermentovaných potravinách, včetně fermentovaných mléčných, masných a zeleninových výrobků. To znamená, že byste měli jíst mnoho jogurtů, kefíru a zelí.
6. Detoxikační účinky – kysané zelí pomáhá tělo zbavovat těžkých kovů a pesticidů, se kterými jsme bohužel v kontaktu běžně. Takže jezte kvašené potraviny, budete více odolní proti vlivům chemických látek, budete se jích lépe zbavovat.
7. Kysané zelí snižuje zánětlivost. Kysané zelí obsahuje kromě vitamínů a minerálních látek také některé organické sloučeniny, které fungují jako protizánětlivá činidla. Rostlinné antioxidanty obsažené v zelí mohou díky své protizánětlivé schopnosti například snižovat bolest a nepohodlí kloubů, svalů či jiných zanícených oblastí.
8. Pomáhá zvládat stres a zlepšuje náladu! Probiotika obsažené v zelí mohou pomoci produkovat a uvolňovat důležité trávicí enzymy, které spolupracují s chemickými látkami v mozku. Mezi ně patří různé živiny, jako jsou vitamíny a minerální látky, které jsou potřebné pro správnou funkci mozku. Mozek doslova potřebuje dobře stravitelné živiny, včetně aminokyselin a mastných kyselin, aby mohl produkovat hormony, jako serotonin a dopamin, které regulují nálady.
Probiotika pomáhají vytvářet „šťastné hormony“ a bojovat proti účinkům stresu na těle, takže kysané zelí vám může pomoci cítit se optimističtěji, energičtěji a zároveň vám pomůže s lepším spánkem.
9. Pomáhá při hubnutí – probiotika nacházející se v kysaném zelí pomáhají regulovat různé hormonální funkce, může to mít pozitivní vliv na vaše chutě a schopnost kontrolovat chuť k jídlu. Pokud má tělo i mozek dostatečný přísun živin, nevysílá do těla signál, že mu něco chybí.
Jednoduše řečeno, když zpřístupníte tělu mnoho živin, tak vás nebudou přepadávat nekontrolovatelné chutě.
Skvělá zpráva je také ta, že se nemusíte omezovat jen na konzumaci kvašeného zelí. Možností, jak a co můžete zkvašovat je mnoho. Například mě učarovalo pickles, nebo kvašené zelí s kopřiovými semínky, nebo kvašené zelí s červenou řepou – to je opravdu mňamka…. nebo kvašené ředkvičky. Dokonce už peču i kváskový chleba.
Zkvašovat můžete tedy ještě tu červenou řepu – rozhodně je to nutričně mnohem přínosnější než zavařená řepa do octového nálevu, dál můžete kvasit pekingské zelí, kořenovou zeleninu, výše uvedené účinky, které uvádím u toho zelí jsou právě i u kvašených zelenin. Můžete si tedy dělat pickles, kimchi, jíst tempeh, nebo pít zkvašený nápoj z kombuchy...mohla bych pokračovat ještě dál.
Miluji fermentovanou červenou řepu se zelím, pak taky pesto z lichořeřišnice, to když necháte zfermentovat, tak to má naprosto nepopsatelnou chuť proti klasickému pestu, které fermentací neprošlo. Jsem pyšná na to, co jsem se již naučila ohledně fermentace. V podzimním čase už má u nás zkvašování zeleniny a nejen zeleniny své místo.
Níže na obrázcích vidíte pesto z lichořeřišnice které nechávám zkvasit a pod ním je naložená červená řepa s bílým zelím.
Pickles, kimchi, tempeh, kombucha …Taky vám některé nejsou jasné a nevíte, co si pod nimi představit? A jak se vůbec zkvašuje zelenina? Co když se to nepovede?
Taky jsem byla v situaci, kdy jsem netušila o co pořádně v těchto pojmech jde, přečetla jsem si občas o tom nějaký článek. Zkusili jsme tedy úplně poprvé zkvasit zelí – říkáme si s manželem, že snad nic jednoduššího není, než začít u toho zelí. A víte co? Ani to zelí se nám nepovedlo. I přes to, že jsme měli recept od švagrové. Ta nám právě před lety dala malý kyblík kysaného domácího zelí – bylo tak výborné. Tak dobré kysané zelí jsem snad nikdy nejedla.
Dostala jsem recept od švagrové, která umí skvělé kvašené zelí, ale mě to zplesnivělo... Jak je to možné?
Tak moc jsme chtěli to výborné zelí mít, ale toto mě odradilo i od zkvašování další zeleniny. Ale někde přece musí existovat návod, jak to správně dělat, co děláme špatně? Naši předkové už to dávno dokázali, v asijské kuchyni se kvašené zeleniny konzumuje hodně, je to jejich běžná součást jídelníčku.
Narazila jsem však na skvělé návody, které ke mně v říjnu 2017 přišly jako na zavolanou. Je to kurz SÍLA FERMENTACE od Štěpána Melanie ze Síly pro život.
Klikněte tady na >>>PROČ A JAK FERMENTOVAT (NEJEN ZELÍ)<<< a připojte se k informacím, které můžete mít ihned zdarma – včetně hodinového workshopu, ve kterém se dozvíte od autorů Štěpána a Melanie ze Síly pro život návody, jak ihned začít kvasit jednoduše.