(Crataegus laevigata Syn. Crataegus oxycantha)
Je to keř, který si zaslouží naši pozornost. Lze jej využívat od jara do podzimu, protože se využívají jeho květy, listy, kůra a plody. Podíváme se na způsob využití pro naše zdraví. Především hloh působí blahodárně na oběhový systém, snižuje vysoký krevní tlak, upravuje arytmii. Kromě toho má také uklidňující účinky a působí dobře proti nespavosti a dokonce dokáže výrazně tlumit nepříjemé obtíže v klimakteriu. Pojďme se podívat na hloh blíže.
Sbírá se květ – nejlépe ještě když jsou v poupěti, listy, kůra a plody. Květ má účinky nejvýraznější.
Je to specialista na oběhový systém. Jeho účinky jsou pravdu výborné v případě, že se hloh užívá dlouhodoběji několik týdnů až měsíců, protože hloh působí velmi pomalu, ale trvale. Jak tedy na oběhový systém působí?
Běžný čaj nebo tinktura se může užívat bez vedlejších nežádoucích účinků. Užívá se hlavně preventivně při prvních srdečních a oběhových problémech. Užívání je tedy neškodné v případě, že nejsou ještě užívány další léky na srdce. Pokud jsou užívány ještě další léky, je možné užívání hlohu jen pod dohledem lékaře.
Tinktura z květů hlohu – nadrobno nakrájíme čerstvé květy hlohu, nasypeme do sklenice s dobrým uzávěrem, příliš květy nepěchujeme, jen volně nasypeme a zalijeme čistým lihem nebo pálenkou tak, aby byla bylinka potopená. Zamezíme tím případné plesnivění vyčnívajících částí. Necháme to asi dva týdny vylouhovat na tmavém místě, občas protřepeme. Tinktura se užívá 3x denně 20-25 kapek v polovině sklenky vody. Může se také nakapat do vlažného čaje. Používáme ji dlouhodobě – klidně až půl roku, ale dávkování nepřekračujeme.
Odvar z hložinek – plody hlohu – říká se jim také hložinky – nejsou tak účinné jako květy, ale lze je dobře použít – hložinky vaříme asi 20 minut v půl litru vody po dobu 20ti minut – hložinek je tolik, aby „zaplnily vodu“ a nečouhaly nad hladinu – odpovídá zhruba jedné hrsti plodů. Pak přecedíme a užíváme jeden až dva šálky denně.
Tinktura z plodů hlohu – lze ji připravit podobně jako tinkturu z květů, ovšem místo květů nakrájíme plody a zalijeme alkoholem. Postup výroby tinktury i užívání je shodný s tinkturou z květů.
Hloh se může kombinovat s rakytníkem, jmelím, česnekem. Dokonce jsou na trhu preparáty, které se užívají ve formě tobolek.
Pokud byste chtěli mít manuál jak sbírat divoké bylinky, tak se to můžete naučit v knize v DIVOÉ BYLINKY. Najdete tam přehled které byliny se sbírají dle měsíců v roce, také rady jak je využít a zda jsou vhodné pro těhotné ženy a pro děti. Podívejte se na detailnější informace tady >>>
Musim rici ze hloh v kombinaci s cesnekem a prochazkami mi snizil tlak ze 185/115 na 120/75.Zmena ale nastala az tak po trech mesicich, uz jsem to skoro vzdaval nezli se vse projevilo a pomohlo.Ted se to dva roky drzi, musim to zaklepat.
To je úplně skvělá zpráva! Hloh působí pomalu, ale trvale a hlavně bez vedlejších účinků. Česnek má razantnější vliv na snížení krevního tlaku, hlavně ten čerstvý. Gratuluji a ať se daří i nadále!
Můžu užívat tinktůru z hlohu když beru silné kéky na tlak ?
Hezký den, zkuste se zeptat Vašeho lékaře, toto nedokážu odpovědět.